Skocz do zawartości

Głośniki dla gracza i melomana


Bylon

Polecane posty

Ponieważ ostatnio jestem na kupnie głośników, postanowiłem się was poradzić.

Pierwsza, i najważniejsza rzecz to system: 5.1 czy 2.1?

Mam pokój ok. 10-12 m2, pokój prawie kwadratowy (choć lekko prostokątny). Komp po środku, po lewej i prawej miejsce wolne, z tyłu z lewej wolne, z tyłu z prawej dopiero na końcu pokoju.

Głośniki byłyby do muzyki, przede wszystkim grania i filmów (choć kinomanem nie jestem). Zależy mi na bardzo realistycznym dźwięku, wrażeniu przestrzeni (ale nie jest ono konieczne), porządnych basach. Głośniki powinny mieć możliwość wieszania na ścianie. Nie zamierzam na nie wydać więcej, niż 400zł.

Jak widać od głośników oczekuję bardzo dużo.

Gram w strategie, samochodówki (NfS, TDU), i oczywiście w RPG.cRPG (Gothic, Drakensang, Oblivion). Myślę, że 5.1 przydała by się przede wszystkim w tych ostatnich.

Wybrałem dwa zestawy 5.1, i także dwa 2.1:

Logitech X-530

Logitech X-540

Logitech X-230

Altec Lansing VS2421

Nie jestem pewien co do X-530, ponieważ od głośników wymagam, aby wyciskały z siebie siódme poty, i nie znoszę, gdy tylne lenią się, nic nie robiąc. Dlatego prawdopodobnie (oczywiście w przypadku, gdy wybiorę system 5.1) zainwestuję w Matrixa. Oczywiście tu też będę wdzięczny za wasze opinie.

Więc podsumowując będę wdzięczny za odpowiedzi na następujące pytania:

5.1 czy 2.1?

Które głośniki z powyższych?

Czy Matrix warty zachodu?

Czy Altec Lansing godny zaufania?

I wszystkie inne informacje o głośnikach.

Będę naprawdę bardzo wdzięczny za opinie, rady, stwierdzenia, ponieważ muzykę kocham, i decyduje to o tym, że głośniki są jednym z najważniejszych komponentów do kompa. Muzyka w grze to dla mnie prawie najważniejsze, więc tak bardzo staram się o dobranie odpowiednich głośników. Jeszcze raz dzięki z góry :)

No, już nie przynudzam, bo głowy chyba wam od tego "słowotoku" popękają ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam X-540 i są na prawdę dobre. Matrix jest zauważalny przy grach/filmach/muzyce i basy też niezłe. Twój pokój jest niemalże idealny do 5.1 bo masz za sobą ścianę. Tylko powiedz jeszcze czy kartę dźwiękową masz zintegrowaną czy może coś lepszego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz limit cenowy bo w twoim pierwszym poście nie mogłem się go doczytać ? Jeżeli chodzi o X-530 i nudzące się tylnie satelity to proponuję sprawdzić czy twoja karta dźwiękowa ma opcję speaker fill. Jeżeli tak to wtedy w żadnym zestawie 5.1 tylne satelity nie mają prawa się nudzić :) i jeśli chodzi o wyciskanie ostatnich potów z głośników to proponuję coś mocniejszego i o równie dobrym i czystym brzmieniu ;) Jako, że jestem aktualnym posiadaczem X-530 i Geniusa SW-HF 6000 to powiem, że te pierwsze są daleko w tyle w porównaniu do Geniusza :P Chociażby pod względem czystości brzmienia... Oczywiście moje pierwsze wrażenie odnośnie logitecha w momencie ich kupna było bardzo dobre, ale po jakimś czasie przestały mi one wystarczać i bas przy większej głośności nie wyrabiał, mimo, że satelity było słychać na całym osiedlu :PP, i gdy się trochę przesadziło z natężeniem bassu to wtedy subwoofer bardzo niemiło zaczynał buczeć :/ Także z mojego punktu widzenia, jak i twoich zapotrzebowań odradzałbym kupno X-530... Ale najpierw podaj nam limit pieniężny, i wtedy doradzimy coś lepszego :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazdroszczę ci tych Geniousów. Kiedyś jak szukałem głośników wyczytałem wiele pochlebnych opinii o nich. Z tego co pamiętam jedynym ich mankamentem była gałka głośności - coś z nią było nie tak.

//EDIT

Soreczka, to był model 5005. Więc pewnie w tym modelu problem z potencjometrem nie istnieje :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całego serca polecam Ci X-540 - ki, świetnie radzą sobie z muzyką, nieważne jaką , czy to Metal, Rock, czy brzmienia w stylu 50 Centa. Lecz naprawdę one się rozkręcają dopiero w filmach i grach, i to wszystko na integrze, a co by się działo na karcie z prawdziwego zdarzenia .... Wszystkie dźwięki są na miejscu, basy wprawiają w drżenie okna, drzwi, szafki. Co do geniusów powiem jedno, są cholernie awaryjne , a przynajmniej 5100 mojego kolegi który je ma od 3 miesięcy i oddawał je 4 razy na gwarancję. Reasumując Logitech zrobił kawał dobrego sprzętu, acha i ostrzegam cię jeżeli je kupisz sąsiedzi cie znienawidzą ... żeby nie było że nie ostrzegałem :tongue:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa do dobra karta potem mozna gadać o głośnikach ze sredniej półki.

Już dawno nie jestem w temacie i teraz pewnie masz rację. Ale jeżeli mówisz ogólnie o wszelkich integrach to moim zdaniem przesadzasz. Płyty z Nvidia SoundStorm były świetne i zdecydowanie dobre dla zestawów do 600-700zł

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz wymagania nie adekwatne do ceny jak i swojej karty zintegrowanej...

Niestety zintegrowana, ale wbrew pozorom nie jest źle
No ba, jest tragicznie. Podstawa do dobra karta potem mozna gadać o głośnikach ze sredniej półki.

Nie narzekajcie już tak na te integry... ja od ponad 5 lat jadę na zintegrowanej dźwiękówce i jakoś nie narzekam, a miałem porównanie do innych dedykowanych SB Live i innych których nazw za cholerę nie mogę sobie przypomnieć ... Niech autor powie ile chce na to wydać bo możemy sobie gdybać na ten temat...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Trochę postów się nazbierało, a ja pędzę z odpowiedzią.

No więc głośniki do max 400zł. Mam wysokie wymagania, to prawda, ale jak widzę są one adekwatne do ceny. Piszecie, że X-540-ki są bardzo dobre, a ja takich właśnie szukam głośników. Na allegro są po 300zł.

Co do zintegrowanych, to wiem, że nie jest to pierwsza klasa, ale jeśli są dobre głośniki, to karta absolutnie ich nie będzie hamować. Po prostu jak dokupisz lepszą, będą jeszcze przez nią "popędzane". Dlatego karta dźwiękowa nie jest konieczna do wspaniałego dźwięku.

Co do Creative-ów, to nie jest to firma zła, ale słyszałem T6100 w akcji, i nie spełniają w ok. 70% moich oczekiwań. Odpadają więc, i to z wielkim hukiem.

Jeszcze dodam dokładne wymiary pokoju: 3,20x3,35 = 10,72m2. Zakokrąglając mam pokój 11m2.

Po prawej ode mnie okno, z przodu ściana, z tyłu ściana, z lewej ściana. Czyli z prawej odpada, dopiero z tyłu lewy tylni można postawić. Jeszcze raz się upewniam (bo rodzice proszą), CZY TEN POKÓJ JEST OPTYMALNY, I CZY BĘDZIE W PEŁNIE WYKORZYSTYWAŁ GŁOŚNIKI 5.1?

Jeśli tak, czy te kable są dyskretne, czy raczej będą mocno widoczne?

No więc podsumowując, bop to pytanie pojawiało się najczęściej, budżet to 400zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli budżet to 400 zł to proponuję coś takiego: http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=4...oducts_id=19466 Powinny one sprostać twoim wymaganiom w 100% nawet przy zintegrowane karcie :) A co do pokoju.... Jeżeli masz puste ściany na których nic nie stoi to będzie się pojawiać bardzo nie przyjemne echo podczas słuchania muzyki, grania itp... Jeśli masz kompa na środku pokoju to proponowałbym podsunąć go trochę pod ścianę, bo wtedy będzie co zrobić z tą nieszczęsną prawą satelitą i wtedy dźwięk będzie się lepiej rozchodzić

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jeśli są dobre głośniki, to karta absolutnie ich nie będzie hamować.

hamować ich nie będzie po prostu na integrze nie usłyszysz co potrafią te głośniki

Dlatego karta dźwiękowa nie jest konieczna do wspaniałego dźwięku.

jest podstawą bez której się nie da obejść, jeśli chcesz nieć dobry dźwięk musisz mieć przynajmniej przyzwoitą kartę

CZY TEN POKÓJ JEST OPTYMALNY, I CZY BĘDZIE W PEŁNIE WYKORZYSTYWAŁ GŁOŚNIKI 5.1?

wystarczy, tylko odpowiednio trzeba porozstawiać głośniki (pamiętaj że żadna kolumna (oprócz subwoofera) nie może stać na ziemi

Jeśli tak, czy te kable są dyskretne, czy raczej będą mocno widoczne?

zależy jak je położysz

a co do kolumn to kup te Geniusy co polecił Paprykaz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, to są one troszeczkę za drogie.

400zł to już taka full max absolutny. A tamte coś min. 450zł kosztowały.

A i tak planuję za jakiś czas kupić dźwiękówkę, ale nie zmienia to faktu, że np. Carchariasy brzmią świetnie na moim "badziewiu".

EDIT!!! <----ważne! przeczytajcie proszę!

Sorry wiekie, tragicznie opisałem pokój, pomyliłem się w ustawieniu kompa. Przepraszam za pomyłkę, już wszystko wyjaśniam. No więc komp stoi PRZY PRZEDNIEJ ŚCIANIE, na jej ŚRODKU. Czyli nie w centrum pokoju, tylko w centrum ściany. Dlatego nie mam wolnej przestrzeni przed sobą. A poza tym, to pokój jest raczej zabudowany: jak pisałem, po prawej mam okna, z tyłu od lewej: szafka na książki, stoliczek i kszescło, druga szafka. Zaraz obok mnie jest sofa.

No, więc proszę, weźcie ten opis pod uwagę.

A co do Geniusa, to tęż się pomyliłem, nie zauważyłem Twojego drugiego posta, Paprykazu Drogi xD

Ale przyznam się: do Geniusa nie jestem specjalnie przekonany, a Logitech ma renomę i markę - to musicie przyznać.

A z tego co widzę, to X-540 ma b.dobre opinie.

Czy są jakieś ważniejsze wady?

EDIT II<----też ważnyxD

Ciągle zapominam o czymś :/ Jescze chciałem poruszyć kwestię wielkości: z tego co widzę, Geniusy są gargantuiczne. Mam małe biurko, pokój nie jest nieskończenie wielki.

Dlatego KONIECZNY jest montaż na ścianie, i niezbyt ogromne rozmiary.

A co do X-530, to też czytałem o basie. Ludzie pisali też, że w 540 został on poprawiony. Co więcej (według nich) bas jest nawet lepszy. Widać, że to udany model.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może, ja z 540 nie miałem do czynienia jeszcze więc za dużo na ich temat nie mogę powiedzieć, ale czytając opinie innych użytkowników śmiem twierdzić iż są to na prawdę dobre głośniki (i możliwe też pod względem basu, co mi bardzo przeszkadzało w 530...). A co do tych Geniuszów to wcale nie są takie wielkie (ale małe też nie :P) U mnie na biurku udało mi się upchnąć 2 przednie satelity + centralny a dodam, że moje biurko nie jest już nowe i duże, a tylne satelity wiszą za moimi plecami w odległości ok. 2.5 metra więc są bardzo dobrze słyszalne :) Jedyną wadą może się okazać właśnie ich cena, bo jakby nie patrzeć 400 zł to nie w kij dmuchał dla przeciętnego użytkownika, dlatego jeśli już koniecznie chcesz zestaw 5.1 to kup to co proponowali ciucio i xswistaqx czyli owe 540, a resztę kasy proponowałbym odkładać na lepszą dźwiękówkę np. jakiegoś Xonara czy X-Fi od Creative'a :)

Żeby nie było, że namawiam cię do grzechu, to jest tylko i wyłącznie rada, którą rozpatrzysz jak będziesz chciał ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno co do nie-Geniuszów: jak pisał kolega wcześniej, jego kumpel kupił sobie właśnie 510, i przez trzy miesiące oddawał do serwisu cztery razy. To skreśla je z listy całkowicie.

A co do tej karty muzycznej, to rozmyślam nad X-FI GO! Wygląda na porządną, a kiedy gram na lapku, będę ją mógł spokojnie przypinać właśnie do niego.

A z innych kart to co proponujecie do 150zł Creative-a?

Bo o ile w głośnikach ich jakość jest często wątpliwa, to w kartach dźwiękowych uchodzą za najlepszych. I tak przy okzaji, to co właściwie (oprócz pięć razy lepszej jakości dźwięku) daje mi taka X-FI? Czy będę miał jakieś zaawansowane funkcję? Bo wujek kupił sobie (co prawda za jedyne 60zł) Creative-a właśnie, i prawdę mówiąc według mojego muzycznego ucha, to gra to tak samo, jak integralki. A że ma parę funkcji, to ok, ale ograniczają się one do bardzo rozbudowanego equalizera.

Czy w tych droższych kartach będzie lepiej?

A jeszcze w temacie głośników:

Rozumiem, że w temacie 5.1 wszyscy zgodnie twierdzą, że X-540 są spoko, i że warto je kupić. Tak?

Ale w temacie 2.1 nie wiem co ew. brać: te Altec Lansing-i, czy może X230-ki?

Bo jeśli okaże się, że jednak zdecyduję się na 2.1 (z przyczyn wszelakich), to będę w potrzasku. Więc jeśli ktoś posiada X-230/Altec Lansingi VS2421 to proszę o opinie.

I już naprawdę ostatnia rzecz (cud, że wam jeszcze głowy się jakoś trzymają xD):

Rozumiem, że mogę spokojnie kupować 5.1 i mój pokój jest sam raz. To naprawdę ważne, ponieważ akustyka przecież w dużej mierze stanowi o dźwięku.

Będę wdzięczny za odpowiedź.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Jak dla mnie to X-Fi GO odpada jeżeli chcesz kupić głośniki 5.1, bo z tego co widziałem nie ma ona wyjść na taką liczbę głośników. Jeżeli już koniecznie chcesz brać kartę zewnętrzną to proponuję jakieś solidne 2+1 do tego, np wspomniane przez ciebie X-230, ew. Creative T3100, bo co do tych Altec Lansing jakoś nie jestem przekonany...

2) Co do dedykowanych kart dźwiękowych to oprócz lepszej jakości dźwięku i lepszego EQ obawiam się, że nie znajdziesz nic innego... Z tego co zasłyszałem od znajomych i przeczytałem w sieci to w grach się lepiej sprawują oddzielne dźwiękówki (lepsze odwzorowanie przestrzeni czy jakoś tak), bo podczas słuchania muzyki nie odczujesz wyraźnej różnicy...

3) Tak, twój pokój jest w sam raz do głośników 5+1, tylko sam zdecyduj czy weźmiesz 5+1 czy 2+1 i kartę (bo jak wspomniałeś będziesz jej używał nie tylko na PC ale i na laptoku)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie jedyną wadą x-540 są stosunkowo krótkie kable bo jest to bodajże 4 metry każdy ale to nie jest problem ze względu na to że takie przedłużki do niech to koszt ok 8 -10 zł. A co do kart polecam ci tego, co prawda nie Creativa ale ... :wink:ASUS BTW wbrew pozorom x-530 i x-540 rózni dużo rzeczy np.

-Pilot, bardzo ułatwia życie

-Uchwyt głośnika centralnego, w 540 możesz go powiesić na monitorze a w 530 nie

-Metalowa siatka na satelitkach w 540 i zwykła materiałowa w 530 ( ratuje życie przy dzieciach :tongue: )

-Konstrukcja subwoofera, w 540 głośnik jest trochę większy i zamontowany u spodu co daje jeszcze mocniejsze " odczucia "

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doman18

SoundStorm oferował znakomita wydajność w grach, dobry dziwek 5.1, byla to karta na poziomie SB Live, nic więcej.

Dla mnie X540 to srednei glosniki nic wiecej, szczerze mowiac, fajniej graja T6060 chocby od Creative'a. Przesterowany dzwiek, slabe pasmo wysokie, muzyka electro brzmi na nich nie fajnie.

Do filmow sa jednak bardzo dobre. Na pewno te niedoróbki dźwiekowe rekompensują dobrą nawet bardzo dobrą dynamika przenoszenia dzwieku. Na integrze jednak dziwek 3D jest zdecydowanie za płaski. Za mło szczegółowy.

Osobiście bym brał Geniusy 5100, oferują bardzo szczegółowy dźwięk jak na taką cene, super gra pasmo srednie, niskie jak i wysokie. Dynamika moze jest minimalnie gorsza niz u Logitecha.

Z 2.1 zainteresowałbym się JBL Creature II miałęm, grają znakomicie.

Po fajnych cenach widze ze stoją:

http://www.komputronik.pl/index.php/produc...060_czarne.html

http://www.komputronik.pl/index.php/produc..._Wyprzeda_.html

Tez dobry wybór.

Do Altec'ów 2.1 trzeba się przyzwyczaić mają dziwna barwe dźwięku IMO ale bardzo przyjemna : ) Jak wroce wieczorem napisze coś więcej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście bym brał Geniusy 5100

Zgadzam się. Sam jestem ich posiadaczem i są rewelacyjne. Co prawda tylne satelitki czasem cichutko grają ale można sobie na subwooferze wyregulować głośność poszczególnych kanałów. Dźwięk jest czyściutki, a przy lepszej dźwiękówce czasem i ostry jak żyleta. No i nie są zbyt drogie. Na esc kupiłem za 370. Z czystym sumieniem polecam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz autor am niezły dylemat :D

Hmm... Mimo polecania Geniusów, pozwolę sobie je wyeliminować. Jak już pisałem, awaryjność eliminuje te głośniki.

A poza tym, muszę przyznać, że gargantuiczne rozmiary nie wpadły mi w oko. Dlatego bardzo dziękuję za opinie, ale Geniusy ze względu na za duże rozmiary, awaryjność i nieatrakcyjny wygląd odpadają. Zwłaszcza, że nawet w super tanich sklepach, kosztują o 100zł więcej od X-540.

Ze względu na niewiele mniejszą cenę, bas i brak pilota wyeliminowuje więc także X-530.

Hmm... natomiast Modecomom może warto się przyjrzeć. Jednak myślę, że warto by pooszczędzać jeszcze na tą dźwiękówkę. Jeśli poprawia dźwięk 3D (i jakość dźwięku) , to może to być warte wydania tych paru dyszek.

http://www.ceneo.pl/Karty_muzyczne

Dużo tego jest, więc będę wdzięczny za wybranie jakiś 2-3 modeli do 200 zeta.

Edit: http://www.morele.net/karta-dzwiekowa-crea...und-5-1-187063/

Jeszcze coś takiego znalazłem. Może być ciekawe. Co o tym sądzicie?

O rzesz... teraz sobie zdałem sprawę, że nie wiem czy mi wejdzie karta wewnętrzna :( Mam strasznie starą płytę, i nie jestem pewien czy mam PCI-e x1.

Dokładny model: MSI PM8M3-V

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Mimo polecania Geniusów, pozwolę sobie je wyeliminować. Jak już pisałem, awaryjność eliminuje te głośniki.

Jaka awaryjność? To, że komuś się szybko popsuły to nie znaczy, że wszystkie takie są. Ja mam swoje od wakacji i są nieźle "tyrane" i nic się z nimi nie dzieje. Co do wyglądu to o gustach się nie rozmawia. Mnie się bardzo podobają. Niezły plastik z przodu subwoofera, który niestety potrafi się troszkę ubrudzić a wtedy ciężko go doczyścić. Ale jak się dba od początku to problemu nie ma :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę, nie piszczcie już o Geniusach, zostały WYELIMINOWANE. Także ze względu na wielkość.

Nie przekonacie mnie: aktualnie nie ma czegoś takiego, jak Genius 5100 , OK? Dzięki za wszystkie rady, ale tych jaki im tam nie ma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...