Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Lord Nargogh

Artystyczne zagadki i rebusy

Polecane posty

Ups, zapomniałem, przepraszam - to jest prerafaelityzm lub prerafaelizm. A jak ktoś chce wiedzieć, co to jest dokładnie to tu ma cytacik z sjp.pl:

dziewiętnastowieczny kierunek w sztuce zapoczątkowany w Anglii, nawiązujący do sztuki wczesnego włoskiego odrodzenia (przed Rafaelem)

@topic

Znalazłem ciekawe forum, na którym są prezentowane "podrasowane" klasyczne obrazy. Proszę podać nazwę i nazwisko (imię/ksywkę/whatever) autora oryginału.

700393ce58625x1000.th.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Stillborn ;) Dzisiaj nawet pisałem konkurs z wiedzy o sztuce :)

http://img7.imageshack.us/i/jedziepociungzdaleka.jpg/

Bardzo proste, artysta sławny jednak w Polsce bardzo niedoceniany, do autora i tytułu poproszę jeszcze o wyjaśnienie, dlaczego obraz ten jest ważny w malarstwie i co jest w nim dziwnego. (Jest to bardzo proste wystarczy kilka słów)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę uznać tą odpowiedź, chociaż chodziło mi bardziej o znaczenie dla całej sztuki, obraz ten był w końcu bodźcem do powstania impresjonizmu, a dziwne jest to, że powstał 30 lat przed impresjonizmem. Ale odpowiedź PiEcI się liczy, myślę że źle sformułowałem pytanie.

PS: Małe pytanko to moda, czy do tematu można dodać rzeźbę? Bo to też ważna dziedzina sztuki. Tylko nie architekturę, czy zagadki o sztuce, ponieważ mogą się z tego zrobić zagadki fotogeo z zabytków, czy z kinematografii i teatru.

@ Stillborn: Odpowiedź celująca, ale trochę spóźniona :P II: Tak ale myślę, że w tej zagadce wszyscy rozumieją o co w niej chodzi i nie będą podawać pomników, czy rzeźby rzemieślniczej, ale taką której autorzy byli artystami. Ale jak nie to się nie obrażę, temacior ołni:P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Joseph Mallord William Turner - Deszcz, para i szybkość. Chociaż spotkałem się też z nazwą "Szybkość, para i deszcz" (ale wg. mnie, to po prostu pomyłka w tłumaczeniu). A czemu jest ten obraz ważny? Dla samego autora miało przedstawiać uczucie, gdy pierwszy raz wychylił głowę z jadącego pociągu. A czego był ważny dla sztuki? Hmm, szczerze, to jakoś mało się romantyzmem interesowałem i nie wiem :). Więc spróbuję zgadnąć: być może był to pierwszy obraz przedstawiający pociąg? Albo emocje związane z jazdą parowozem? Turner jest uważany za prekursora impresjonizmu, więc (imho) to możliwe.

EDIT:

Za długo myślałem nad odpowiedzią :).

@Up

Pisałem regulamin tego topicu i chciałem zawęzić temat, bo rzeźby czy posągi często występują na "świeżym powietrzu" lub na fasadach budynków, więc podpadają wtedy pod "Gdzie to? Co to?".

Przy okazji dzięki za zmuszenie mnie do powiększenia wiedzy :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roman Opałka. A tytuł? Hmm, jest to obraz z serii Opałka 1965 /1 - nieskończoność*.

*nie wiem, jak na klawiaturze wstawić przewróconą ósemkę :P.

Ta seria obrazów przedstawia przemijanie ludzkiego życia. Ciekawskich odsyłam do wikipedii.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było trudne - wystarczyło w google-grafika wpisać "obraz z liczb" i na drugiej stronie była odpowiedź :). Tak, wiem - poszedłem na łatwiznę :P.

To ja też wyskoczę z czymś nieco bardziej współczesnym:

92822802.th.jpg

Oczywiście interesuje mnie autor i nazwa oraz kierunek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Władysław Strzemiński - kompozycja unistyczna

Będąc z Łodzi, mam już oficjalnie dość unizmu, Strzemiński zostanie niedługo patronem Łódzi, bo wszystkie muzea już ma:P

Edit: A kierunek to oczywiście unizm:P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...