Skocz do zawartości

Procesory


agenttom

Polecane posty

podkrecilem go do 3.2 i coretemp pokazuuje 70-74 w stresie - co sprawia ze ja mam stresa , napiecie ustawione na auto

pytanie moje jest podkrecac czy starczy?

Moje zdanie co do:

1) coretemp - wskazuje najbardziej prawdopodobne temperatury

2) 70-74 stopnie dla c2d to znacznie za dużo

Z tego co wiem:

max dla c2d 6600 wynosi 61 stopni

a max "ABSOLUTNY :D " - 80 stopni

ale to kwestia tego czy chcesz mieć procka na 3 miesiące czy na 3 lata :P

rada: nic za darmo, marzysz o dalszym oc to wystaw kasę na nowe chłodzenie :lol:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,6k
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Przejrzyj temat parę stron wstecz, było o podkręcaniu różnych procesorów, ile można pisać o tym samym? A z resztą nie wiemy jaki konkretnie chcesz podkręcać sprzęt, PC czy obroty w pralce...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wyglada tak :) Kompa jeszcze nie mam ale jutro skladam zamowienie :P I juz mam w planach bezpieczny nie skracajacy zycia tego kompa (ma przezyc przynajmniej te 3 latka ;P) O/C:

Moj zestaw bedzie wygladal tak:

Procesor : Intel Core 2 Duo E8400 3 Ghz (S774)BOX

Chłodzenie procesora : Thermalright Ultra 120 Extreme

Xthermal BFT 120 Pro

Pasta Termoprzewodząca : Zalman ZM-STG1

Płyta Główna : Asus Rampage Formula

RAM : OCZ DDR2 PC2-8500 Reaper HPC 4GB (2x 2048) Edition

Karta Graficzna : 2x Asus/Gigabyte Radeon HD4870 512MB Crossfire

Zasilacz: Enermax Pro82+ 625W

Napęd optyczny: LG SuperMulti DVD+/-R GH20LS10 RBB czarny OEM

HDD : Seagate Barracuda 7200.11 ST3500320AS 500 GB

Obudowa: CoolerMaster Cosmos 1000 Black-Silver

MS Windows Vista Home Premium 64-bit z SP1 Polish

Chcialem podkrecic procesor do 4Ghz oraz mysle o podkreceniu ramu :)

No wiec moje pytanie brzmi:

Procek:

Jaki mnoznik ustawic napiecie etc. etc. napiszcie mi w miare jak dla losia bo jeszcze tego nie robilem

Ramki:

Co ja mam tu wlasciwie przy tym modelu podkrecic zmienic timingi ?

wiem ze pewnie ktos mnie zbeszta ze to wszystko bylo ale czytalem 20 stron w tyl i jakos niezbyt jestem w stanie dojsc do tego co dokladnie mam zrobic :P Moze jakis link albo cos gdzie wszsytko w jednym miejscu krok po kroku jest, zreszta glownie chodzi mi o to zeby wszstko bylo ok pod ta konfiguracje:P Dodam tez ze moja plyta glowna ma w Biosa troche innego a raczej jakies super proste (podobno) wspomaganie O/C procka :P ale wole sie spytac :P btw jak ktos ma podobny zestaw prosze pisac chce potem porownac wyniki testow :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałeś 20 stron wstecz. Jak mnie pamięć nie myli, były tam co najmniej 2 porządne poradniki. Skoro przeczytałeś je i nie zrozumiałeś, to napisz czego nie zrozumiałeś, bo pisać jeszcze raz to samo, byś znów nie zrozumiał, jest bezcelowe moim zdaniem. Zadaj konkretne pytania w związku z tym, czego nie rozumiesz, a napewno ktoś da Ci wyczerpującą i jasną odpowiedź.

Porównywać wyniki testów możesz np. w temacie o 3D Markach - gdzieś tu się błąkał po dziale sprzęt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc Ci podpowiem trochę. Najpierw ustaw FSB 400. Jak się odpali to sprawdź stabilność orthosem. Jeśli będzie niestabilny to lekko podnieś napięcie ale raczej nie będzie potrzeby. Ustaw mnożnik FSB:DRAM na 1:1 to przy okazji zwiększania FSB do 400. Jak dojdziesz do satysfakcjonującego wyniku. To możesz poszukać lepszych timingów ramu ale ja bym się w to chyba nie bawił.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzban czyli jak ustawie FSB na 400 to bedzie te 4 Ghz ? ten procek ma mnoznik 10,5 ? Czyli bylo by 4200 :P Tak ? Nie powinien sie z tym chlodzeniem grzac powyzej 55 stopni chyba co ?

A co do ramek to jak bym zmienil timingi a zostawil 1066 MHz i zwiekszyl lekko napiecie ? Tylko o ile ? Bo nie chce zabardzo zrobic pieca pozatym ten komp ma zyc z 3 lata :P

A co to za programik do sprawdzania stabilnosci ? Darmowy ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, darmowy. Włączasz go(2x, po razie na każdy rdzeń[tak słyszałem :P]) i on obciąża procesor jakimiś wyliczeniami(liczba Pi?). No i zostawiasz na jakiś czas, i masz tam wielki napis, jak przegniesz to wyskoczy "STOP!".

Co do timingów, to zmień i zrób test, jeśli się okaże niestabilne, dopiero podnieś napięcia. O minimum i następny test, aż będzie ok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Btw jak nalozyc paste ZALMAN ZM-STG1 ? Bo ludzie na roznych forach bajki pisza a ze to kropelke na srodek i radiatorem idealnie pionowo przycisnac i ze sie rozprowadzi bez babelkow powietrza a ze to lepiej zrobic kolka na radiatorze i procku tej samiej wielkosci tak zeby 2mm od krawedzi rozpraszacza byly... I sam nie wiem juz :P

Kompa beda skladac servisanci ze sklepu ale ja tam bede ich nadzorowal :P A nie wygladali mi na specow wiec sie martwie ;P Moge sie mylic bo ci ze "sklepu" a raczej tej czesci gdzie sprzedaje/zamawia sie sprzet wygladali mi na totalnych ignorantow no ale coz :P to dla nich tylko praca...

Wiec ta paste zalmana mi sie zdaje ze trzeba te kolka zrobic na rozpraszaczu i na radiatorze ale teraz pytanie czy zrobic je tak ze przejedzie sie pedzelkiem w jednym mijescy tylko raz czy tak zeby sie rownomiernie w miare grubsza warstwa pokrylo :P

A pozatym ile tak naprawde daje pasta ? Bo ja chcialem zeby ten procek nie przekraczal 55 stopni w stresie w sumie lepiej bylo by zeby w maksymalnym stresie tych 50 nie przeskoczyl... ogolnie to jak mam nowy radiator to musze ta podstawke wyszlifowac papierem czy nie ? Bo slyszalem ze lepiej jest wyszlifowac ale co i czym to nie jestem jeszcze pewien :P Bo ten procek na 4200 bedzie sie pewnie troche grzal ;P hmm hmmm w sumie te 1200 MHz duzo daje i chce podkrecic :P

Co do chlodzenia zostaje przy tym zestawie najwyzej jak nie bedzie u nich w hurtowni to kupie w wlasnym zakresie i sam zainstaluje :P

Thermalright Ultra 120 Extreme - 140 zł

Xthermal BFT 120 Pro - 45 zł

Radiator jest wielki jak stodola ale w tej obudowie powinien sie zmiescic nawet z tunelem a i wiatrak jest maksymalnie cichy i daje te 1200 obrotow ale w sumie przeplyw powietrza to tylko 38 Cm wiec nie wiem czy uda mi sie osiagnac ponizej 50 stopni w maksymalnym stresie :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzban czyli jak ustawie FSB na 400 to bedzie te 4 Ghz ? ten procek ma mnoznik 10,5 ? Czyli bylo by 4200 :P Tak ? Nie powinien sie z tym chlodzeniem grzac powyzej 55 stopni chyba co ?

A co do ramek to jak bym zmienil timingi a zostawil 1066 MHz i zwiekszyl lekko napiecie ? Tylko o ile ? Bo nie chce zabardzo zrobic pieca pozatym ten komp ma zyc z 3 lata :P

A co to za programik do sprawdzania stabilnosci ? Darmowy ?

Procesor ma mnożnik 9 dlatego jak ustawisz FSB 400 to powinien wstać na 3600. I tak nie będziesz miał przy podkręcaniu 1066 bo szybko by Ci popsuły podkręcanie. Ustaw jest 1:1 z FSB to przy 400 będziesz miał 800 a potem dojdziesz do ich nominalnych 1066.

NA pamięciach możesz spokojnie do 2,1V dać albo nawet z 2,2V.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rozprowadzania pasty, to ja robiłem to w taki sposób:

I - Oczyszczenie radiatora i procesora ze wszelkich zabrudzeń.

II - Nałożenie na radiator szablonu(jeśli jest w zestawie, to z zestawu, jak nie, to z taśmy klejącej samemu) w kształcie kwadratu, tak, żeby po przyłożeniu do procesora, została jeszcze cienka "ramka" z nieposmarowanego miejsca. (Załącznik. Czarne pole = pasta)

III - Nałożenie przy dowolnej krawędzi paska taśmy i rozsmarowanie jej po powierzchni radiatora.(ja miałem z pastą plastikową kartę, wielkości karty kredytowej, która była do tego przeznaczona)

IV - Nałożenie radiatora pionowo na procesor i przyśrubowanie go.

Tak to się robi po Gofrowemu.

Plusy(imo oczywiście) - duża i równa powierzchnia pasty, zapewnia równe i dobre odprowadzanie ciepła.

Minusy - zużywa się sporo pasty.

Tak robię ja, kolega nakłada na środek procesora "bobka" z pasty i nakłada radiator. Nie zweryfikuję, który sposób jest lepszy, ponieważ obaj mamy inne proce.

post-43842-1216135465_thumb.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja kupuje paste zalman i mam pedzelek to wyglada jak lakier do paznokci w ich obrazkowej instrukcji jest pokazane to tak ze robi sie kolko na procku wiec nie wiem czy robic kwadrat czy kolko :P a procek i radiator czyscic czym ? a i jak to tasme przylepiac na to przeciez klej zostanie :P i brudne bedzie :P aha a wogole to nie trzeba szlifowac i polerowac radiatora ? tzn rozumie ze robi sei to na tym fragmencie ktory przylega do rozpraszacza tak ? przy okazji do radiatora ktory podalem pare psotow wyzej przyczepia sie wentyla na bok a nie mozna 2 wentylatorow po obu stronach ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam brudne :P A co do pasty, to ja miałem faktycznie pastę(konsystencja jak Colgate) i zrobiłem to wedle instrukcji :P Co do szlifowania, to po kiego grzyba? Radiator powinien być wyszlifowany. Ale dla pewności przejedź tam palcem, i zobacz czy nie jest chropowate. Co do czyszczenia, to ja użyłem ściereczki z alkoholem, do czyszczenia okularów, monitorów itp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm sciereczka do czyszczenia okularow hmm skad ja mam to wytrzasnac ja to w serwisie skladac bede watpie zeby panowie gorzale tam trzymali albo spirytus salicylowy XD Wiec bedzie problem hehe. A co do szlifowania podobno dobre wyszlifowanie moze zapewnic spadek nawet o 5 stopni wiec cos chyba daje :P Tak bynajmniej czytalem ;p

A teraz maly offtopic bo mnie jakis RoZy zbil z tropu bo napisal cos dziwnego a mianowicie I jeszcze jeden...

Vista 64bit.... kupujesz kompa do gier chyba (patrząc na grafę). A jak jest z kompatybilnością tychże w systemach 64bit?

i co niby jest nie tak z ta 64-bitowa vista ja czytalem ze normalnie te starsze gry chodza a przeciez w pierwsza czesc princ of persia na tym grac nie bede bo moze i klasyka ale nie zbyt przyjemnie sie w to gra :P albo w mario :P Po to skaldam kompa takiego zeby pograc w gry ktore wyszly przez ostatnie 5 lat :P a te napewno pojda na viscie bo nie zostaly jeszcze "porzucone" przez tworcow i ew. posiadaja stosowne latki :P Poaztym po Sp1 vista smiga dobrze z tego co slyszlem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opierając się na własnym doświadczeniu przestrzegam przed własnoręcznym szlifowaniem radiatorów!!! Papierem nigdy nie oszlifujesz dokładnie równo powierzchni. Nawet mikroskopijne odchylenie o jedną minutę od płaszczyzny, przy mocnym docisku nic dobrego dla procesora nie przyniesie. Nawet jak na radiatorze pod paznokciem wyczuwasz delikatne nierówności to lepiej to zostawić. Od tego jest właśnie pasta. A co do nakładania to najlepiej zwróć uwagę jak jest nałożona firmowo na wielu radiatorach. Zawsze w kształcie kwadratu. I to jest chyba najlepsza wskazówka, jak rozprowadzić pastę samemu. Jeśli zrobisz kółko to po dociśnięciu radiatora, po bokach proca wyjdą gluty a na rogach, pasty prawie wcale nie będzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uuu :P a jak myslicie ta pasta Zalman ZM-STG1 to chyba najlepszy wybor do tego radiatora nie ?

Thermalright Ultra 120 Extreme

Xthermal BFT 120 Pro

Bo teraz jak sie zastanawiam to moze troche za tania paste kupilem :P hehe bo z testow jakie ogladalem to Zalman byl spoko ale raczej nie byl najlepszy :P Jak myslicie ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...