Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

agenttom

Procesory

Polecane posty

Mam pytanie. Nie o podkręcanie procesora, ale o podkręcony już procesor. A dokładnie o napięcia jakie pokazuje mi SpeedFan. Otóż mam C2D E4600 @ 3,0 GHz napięcie Vcore 1,32, tak jak pokazane na screenie. I w biosie ustawione dokładnie tak samo. Moje wątpliwości budzi natomiast napięcie na NB jakie pokazuje wspomniany SpeedFan. To 2V :o , a może to chodzi o co innego? Bo już nie wiem. W biosie napięcie na NB podniosłem tylko nieznacznie do 1,34V.

Sprzęt to: Foxconn P35A-S, C2D E4600 ver. BIOS P38. Aha i jeszcze jedno pytanko. Czy napięcie dla pamięci warto podnieść jeszcze nieznacznie do powiedzmy 2,10 V?

th_20208_bez3tytu1u_122_975lo.JPG

To pewnie błędny odczyt tylko. Jeśli procesor jest stabilny to i napięcia nb raczej nie musisz zwiększać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro boisz się coś zepsuć to lepiej nie podkręcaj:) A tak serio to podstawowe podkręcanie polega na wejściu do biosu i zwiększeniu taktowania na większe. Ot cała filozofia i komputer nie powinien się po tym zepsuć, no chyba że masz dziadoską płytę i procesor no i przesadzisz z podkręcaniem:P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podnoś wartość o 10MHz i sprawdzaj, czy wszystko działa stabilnie. I tak idź, puki się nie zdestabilizuje, wtedy wróć do poprzednich dobrych ustawień i będzie ok. To jest najlepszy sposób kręcenia, dla laika. Przykładowo, wartość wynosi 300(przykładowo, nie czepiać się :P) i podnosisz ją po 10. No i dochodzisz np do 420 i tutaj widzisz przejawy braku stabilności, wracasz do 410 gdzie było ok i po kłopocie.

P.S. Stabilność sprawdzaj Orthosem(TIP: Pamiętaj, żeby włączać dla obu rdzeni).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda na forum już było o podkręcaniu Athlonów 64, ale to co napisali koledzy przede mną to już przegięcie. Podkręcanie tych proców nie polega tylko na zwiększaniu HTT co dajmy na to 10 MHz i sprawdzaniu czy wszystko dobrze chodzi :lol:

Zacznijmy może od początku. Od specyficznej architektury AMD, która przekłada się bezpośrednio na sposób podkręcania tych procesorów i na uzyskiwane wyniki. Pierwsze, na co należy zwrócić uwagę to częstotliwość TH (Hyper Transport) czyli szybkość wyrażona w MHz, z jaką procesor komunikuje się z chipsetem. Dla interesujących nas procesorów wynosi ona 1000 MHz. Tu warto zwrócić uwagę na to, żeby nie przekroczyła zbytnio właśnie tego 1000. Za ustawienie tej częstotliwości odpowiada w biosie opcja "HT link frequency" (albo inaczej, w zależności od wersji biosu np. "HT ratio"). Zwykle ustawia się tą wartość za pomocą mnożnika (1x, 2x, 3x, 4x, 5x). Domyślnie przy FSB 200 (standardowy dla Athlona 64) wynosi właśnie 5x co jak łatwo policzyć daje nam owe 1000 MHz. Jeśli będziemy tylko podnosić HTT procesora bez zmniejszenia mnożnika HT to daleko nie zajedziemy.

Druga sprawa, na którą trzeba szczególnie zwrócić uwagę to zintegrowany w procesorze kontroler pamięci. Efektywne taktowanie pamięci w przypadku AMD zależy właśnie od mnożnika z jakim pracuje dany procesor (sic). W przypadku 5000+ będzie to 13x co daje man taktowanie pamięci 743 MHz (zakładam, że są to 800) przy HTT równym 200 (czyli standardowym).

Teraz kiedy wiemy takie prawdy oczywiste, można przystąpić do kręcenia.

Zaczynamy zatem od zmniejszenia mnożnika HT do wartości powiedzmy 3x. Następny krok to zmniejszenie dzielnika pamięci. W przypadku AMD wyrażony zazwyczaj (jeśli nie zawsze) w MHz do do 333 czyli efektywnie 667 (zależy co pokazuje bios naszej płyty). I co teraz? Taaak, wreszcie, drodzy koledzy można przystąpić do podnoszenia HTT. Tak jak pisaliście najlepiej małymi kroczkami co 10 MHz. Oczywiście już przed przystąpieniem do jakichkolwiek zmian w biosie warto zrobić sobie obliczenia jak to wszystko będzie wyglądało. Czyli tak:

Docelowe HTT jakie chcemy uzyskać x mnożnik procesora

Potem x mnożnik HT

No i nie zapominajmy o pamięciach.

Przykładowo:

HTT 250 x 13 = 3250

HTT 250 x 4 = 1000 (czyli akutrat wyjdzie standardowe taktowanie HT) I tu ważna rzecz. O ile nie zalecane jest, żeby ta wartość przekraczała 1000 MHz to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby była mniejsza W przedziale pomiędzi 800 a 1000 MHz NIE MA zauważalnych różnic w wydajności. Tak więc nawet:

HTT 290 x 3 =870 - bez różnicy w końcowej wydajności względem 1000.

HTT 290 x 12 = 3480 większa wydajność (cociaż takiej wartości i tak raczej nie uda się osiągnąć nawet na najlepszej płycie)

rybeczka napisał, że interesuje go 3000 MHz (rozsądna wartość biorąc pod uwagę realne możliwości 5000+) Wyglądało by to mniej więcej tak:

Dzielnik pamięci ustawiony na 667, mnożnik procesora zmniejszony do 11x, mnożnik HT na początek na 3x:

HTT 267 x 11 = 2937

HTT 267 x HT 3 = 801 (tu można właściwie nawet zostawić 4x co da nam całkiem bezpieczne 1068 HT)

Pamięć przy mnożniku 11x i dzielniku ustawionym na 667 przy HTT 267 powinna na lekko podniesionym napięciu (2,2V powiedzmy) bez bólu ruszyć na efektywnym taktowaniu 839 MHz (chociaż w przypadku Kingstona nie byłbym takim optymistą :huh: ) Przy stopniowym podnoszeniu HTT trzeba sprawdzać stabilność. Jeśli wyskakują błędy typu wieszanie się kompa, resety, czy też nawet system nie chce się załadować to można delikatnie podnieść napięcie na procu.

I cóż to tyle jeśli chodzi o powierzchowne liźnięcie tematu podkręcania Athlonów 64. Mam nadzieję, że ta symulacja się do czegoś przyda. Pozostaje przede wszystkim dużo poczytać na ten temat. W sieci jest trochę poradników o podkręcaniu AMD.

W obliczeniach opierałem się na tej tabelce dzielników pamięci i ich zależności od mnożnika procesora. Przy podkręcaniu na pewno bardzo przydatna.

th_31401_am2allmultipliers8009sg_122_865

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, kupiłem ostatnio sprzęt, który miał być przeznaczony do lekkiego O/C, mam jednak pewne kłopoty.

Otóż, już przy 2944 MHz sprzęt odmawia posłuszeństwa na teście w Orthosie, dziwne jest także to,

że w czasie testu przestaje funkcjonować mysz USB.

Moja konfuguracja:

D2C E4600

Chłodzenie Cyclon 100 AL

MSI-P35 Neo3-F IP35

KingMax 2GB DCh

GeForce 8800 GT Galaxy CM-HP

Rasurbo DLP 535 Silent Power

Cooler Master Elite RC-331 gdzie jeden wiatrak 120 na tyle i jeden wiatrak 80 na boku

Seagate ST3320620AS 320GB sATA II 16MB

LiteOn sATA

Screen z speedfan'a na normalnych zegarach w spoczynku i w stresie:

screen

przy zegarach na 2944 MHz orthos wykazał błąd przy temp temp1 68, cpu0 i 1 na 62

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2944 MHz z E4600 to nie jest raczej powód do dumy. Zwłaszcza na takiej płycie.

Jaki masz ustawiony dzielnik pamięci? (może to ona blokuje dalsze podkręcanie) Jakie napięcie na procesor, chipset, pamięć dajesz? C1E wyłączone jest na pewno?

PS. Na boxowym wentylu ponad 3,0 GHz bym nie wychodził.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem w poprzednim poście dopisać, że jestem całkowicie zielony w temacie :(.

1C1E albo nie ma albo nie umiem znaleźć, za to Intel EIST mam włączony, mam go wyłączyć?

2 Nie mam boxowego wentyla, kupiłem Cyclone 100 AL, sprzedawca w ProLine mi taki polecił, poza tym i tak nie chce wychodzić poza 3GHz, starczy mi nawet aby był stabilny na 2,9

3 Co do dzielnika, to mi to znajomy ustawiał, teraz mam wszystko w defaulcie, FBS procka, dzielniki pamięci itp. Nie wiem za bardzo jak mam je ustawić aby procek był stabilny przy 2,9 ewentualnie 3,0 GHz. W BIOSie poza opcją FSB/ Memory Ratio mam też podmenu Advance DRAM Config. w którym jest w cholerę opcji nie wiem czy coś tam ustawiać czy nie. Przypomnę, że kupiłem pamięci KingMax'a 2x1 GB CL5 800 w Dualu, pamięć tą również, polecił mi sprzedawca.

4 Jeśli chodzi o napięcia to ich nie zmieniałem w ogóle, a dokładnie wyglądają tak jak na screenu, do którego podałem link w poprzednim poście. ( dokładnie ten http://img508.imageshack.us/my.php?image=speedfanol9.jpg )

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1. To jedno i to samo. Trzeba wyłączyć

Ad.2. I bardzo dobrze.

Ad.3. Tu na pewno trzeba będzie coś pozmieniać. Pobaw się ustawieniami dzielnika i patrz co wychodzi. W biosie powinien być podany wynik. "Memory Target Frequency" najprawdopodobniej się to będzie nazywać. W zależności od biosu może byc inaczej. Opcję FSB/Memory Ratio dla 3,0 GHz na tym procu trzeba będzie ustawić na 3:5 (o ile jest wyrażona takim właśnie stosunkiem). przy mnożniku 12x i FSB 1000 MHz pamięć przy takim stodunku powinna pracować jako 833 MHz. "Advance DRAM Config" - tam najpewniej zmieniasz timingi pamięci.

Ad.4. Jeśli komp będzie stabilny przy 3,0 GHz to nie ma sensu podnosić. Jeśli nie można tylko nieznacznie. U mnie do 3,0 GHz potrzeba 1,31 V. I więcej nie ma dla tej częstotliwości potrzeby. Ewentualnie można podnieść jak już napięcie na chipset. Warto za to podnieść dla pamięci i spróbować puścić je na timingach 4-4-4-12 (2,2 V)

I jeszcze jedno. W necie naprawdę jest masa poradników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Nie udało mi się rozwiązać problemu, ustawiłem D.O.T. Control, Intel EIST oraz Spread Spectrum na Disabled zgodnie z tym poradnikiem. FSB procka ustawiłem na 250, co dało mi 3GHz. Memory Ratio ustawiłem na 1:1.66 co dało mi 833 MHz na pamięciach. Orthos informuje o błędzie na takim ustawieniu po ok 2 minutach. Przy zegarze na 2944 i Memory ratio także na 1:1.66 błąd po 12 minutach. Robiąc kilka testów zauważyłem, że komp traci stabilność gdy temp1 w speedFanie osiągnie 70 C i w związku z tym mam parę pytań:

1) Temp1 to temperatura mostka północnego?

2) Czytałem, że mostek ten potrafi znieść nawet temperaturę powyżej 80 C. Czy temperatura którą osiąga( 70 C) powoduje niestabilność?

3) Radiator zainstalowany na procesorze- wspominiany wcześniej Cyclone 100 AL- jest dość obszerny( chłodzenie wygląda tak typowe chłodzenie firmy pentagram, czyli cooler a na około żeberka radiatora) i prawie dotyka radiatora płyty głównej. Czy to może powodować przegrzanie się mostka północnego( zakładając, że następuje przegrzanie)?

4) Jeśli problem nie dotyczy temperatury na temp1 to czego może więc dotyczyć i jak go rozwiązać?

ps. temperatura core0 core1 nie przekraczała 55 C.

ps2. nie zmieniałem ustawień napięć.

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma ściśle określonej wartości w SpeedFanie czy temp. NB to Temp1 czy może Temp0. To zależy od płyty gł. SpeedFan różnie rozpoznaje temperatury i nie zawsze jest tak, że Temp1 to akurat będzie temp. jakiegoś konkretnego podzespołu.

A co do "ps2" to sam sobie odpowiedziałeś na pytanie o niestabilność kompa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś jak rozwiązać mój problem? Zdesperowany ustawiłem zegar na 2,8 puściłem Orthosa, 4h testów i zero błędów. Po około paru godzinach wyłączyłem kompa( potrzebny był restart, instalowałem avasta) i przy włączeniu miałem komunikat mnie więcej, że oc się nie powiodło i ustawienia zostały zmienione na standardowe. Aktualizacja BIOSu też nie pomogła. Kurde gdybym wiedział, że będę miał tyle kłopotów to kupił bym sobie Athlona 5600 i nie bawił bym się w takie rzeczy. :|

Proszę o pomoc i pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PŁYTA ASROCK K8NF4G GF6100 S754 SATAII NVIDIA

PROCESOR AMD AHLON 64 3000+ S754 BOX CLAWHAMMER

PAMIĘĆ DDRAM TWINMOS 512MB /400 2.5 BOX

PAMIĘĆ DDRAM TWINMOS 512MB /400 2.5 BOX

PAMIĘĆ FLASH - CZYTNIK 3,5"

HDD SAMSUNG ASAP HD160JJ 160GB(7200) 8MB SATA-2

GRAFIKA POWERCOLOR RADEON X600PRO 128 PX DVI/TV

NAPĘD FDD 3,5" ALPS 1.44MB CZARNY

NAGRYWARKA DVD SAMSUNG SH-W162C OEM SOFT CZARNA

ZASILACZ ATX PROCOMP /P4 (400W) PPFC BOX

OBUDOWA PROCOMP ZC ALABAMA 2231 LCD BEZ ZAS

Da się coś z tego procesora, przy tej konfiguracji, wycisnąć w miarę "bezpiecznie"?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie się da. W necie masz sporo poradników, jak podkręcać A64. Wiedz, że niedużo jeszcze wyciągniesz z tego proca. Ja też mam pytanie. Ile mniej więcej maksymalnie wycisnę z A64 3800+ (Venice)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, wydajnościowo jakiś skok pewnie będzie, ale i tak nieodczuwalny na takim rzęchu. Podkręca się na ogół dla uzyskania kilku klatek więcej w grach, tylko że na tym kompie da się grać komfortowo co najwyżej w sapera. Z drugiej strony do nauki OC nadaje się :) Gdyby tylko nie to, że lenistwo nie pozwoliło ci przeczytać poprzedniej strony tematu wiedziałbyś jakie są podstawy kręcenia proców AMD 64.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...