Skocz do zawartości

Procesory


agenttom

Polecane posty

Ja z chęcią bym ci wszystko opisał ale po pierwsze mam AMD i nie moge ci dawać szczegółowych rad na temat czegoś czego nigdy nie robiłem...

Jednak zasada podkręcania procka jest jedna. Wchodzisz w bios wyszukujesz opcje FSB Frquency (albo coś w tym stylu) i stopniowo powiększasz magistrale. Najpierw możesz zacząć od kilku skoków o 5MHz a potem już nawet może zajsc konieczność podwyższania o 1 MHz. W każdym bądź razie po każej zmianie trzeba testować kompa pod kątem stabilności. Niekiedy zachodzi też potrzeba podniesienia napięcia na procesorze co wiąze sie ze znacznym wzrostem temperatury.

Ważne jest także to że zmieniając FSB proca zmieniasz przeważnie też magistrale pamięci ram i często blokadą do wyższego podkręcania proca może być właśnie pamięć która nie wytrzyma zawyżonych częstotliwości (można jednak pamięć ustawić asynchronicznie do FSB proca)

Co do chłodzenia to standardowe wystarcza tylko do pewnego stopnia potem już trzeba wymieniać. do przetaktowania proca o 200MHz powinno wystarczyć (u AMD wystarcza)

Żeby sie dowiedzieć czegoś o podkręcaniu proca musisz dużo czytac i przygotuj sie do tego. Źle podchodzisz do sprawy. Tobie sie wydaje że ja tu wyskocze i napisze ci gotową receptę na to jak podkręcić twojego procka. Tak sie nie da!!! Musisz sam zrozumieć chociaż w cześci na czym to plega żeby coś zdziałać i jednocześnie nie zepsuć sobie kompa...

poprzeglądaj ten temat, zajrzyj na forum purepc, zobacz to http://forum.pcmaniak.pl/a4136.html

a przede wszystki zajrzyj TU

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,6k
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

No własnie jak to jest z tym synchronicznym i asynchronicznym podkręcaniem proca i pamieci i jak do tego się ma taktowanie efektywne , wazna jest wartosc FSB razy mnoznik , czy to ze procesor jest taktowany powiedzmy 800 MHz , moze ktos to wytlumaczyc ladnie bo jzu sie troche pogubilem , pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aleś zamieszał... nie ma czegoś takiego jak podkręcanie (a)synchroniczne.

widzę, że trzeba od początku.

mamy sygnał taktujący __|'''''|__|'''''|__|'''''|__

układ synchroniczny pracuje tak, że cokolwiek może się w nim zadziać tylko jeśli sygnał taktujący "mu na to pozwoli", a konkretniej kiedy przyjedzie zbocze narastające __|''''', opadające '''''|__, albo poziom niski __ lub wysoki '''''. jest to indywidualna cecha układu która z tych opcji jest wybrana.

kiedy mówimy o FSB, że jest taktowana częstotliwością np 200MHz, to znaczy, że w ciągu sekundy pojawia się 200 milionów takich impulsów _|'''''|_

mnożnik w procesorze powoduje zwielokrotnienie tego taktowania (w nim) i to jest owo taktowanie efektywne, czyli częstotliwość z jaką pracuje procesor.

jeszcze celem wyjaśnienia: to co opisałem wyżej to jest praca synchroniczna. jest też praca asynchroniczna - prostymi słowy: jak coś się pojawi na wejściu, to coś się dzieje, czyli układ nie musi czekać na "pozwolenie" ze strony wejścia taktującego.

kiedy mówimy, że jakieś układy pracują synchronicznie mamy na myśli, że pracują z taką samą częstotliwością, a co za tym idzie, kiedy jeden układ coś wyśle, to drugi to od razu odbiera, bo oba mają "zezwolenie na pracę". gdy nie pracują synchronicznie (zgodnie z tym co napisałem wyżej, nie można powiedzieć że pracują asynchronicznie, bo to byłaby bzdura), to jeden układ musi minimalnie poczekać nim coś zrobi z danymi wysłanymi przez ten drugi.

to jest oczywiście wielkie uproszczenie, ale mniej więcej tak to wygląda.

nie wiem czy wytłumaczyłem to w miarę jasno, ale zrozumienie tego wymaga pewnej wiedzy z podstaw układów cyfrowych. byłbym skłonny nawet powiedzieć, że wiele osób mówiąc o taktowaniu, nie wie tak dokładnie o co w tym biega... ale to inna bajka :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byłbym skłonny nawet powiedzieć, że wiele osób mówiąc o taktowaniu, nie wie tak dokładnie o co w tym biega... ale to inna bajka

No i co w tym nadzwyczajnego? Ja mogę sie przyznać bez bicia że tak właśnie jest w moim przypadku...(znaczy pewne podstawowe zagadnienia znam ale nic więcej)

aleś zamieszał... nie ma czegoś takiego jak podkręcanie (a)synchroniczne

Nie wiem czy to piszesz też w odniesieniu do mojego posta... jakby co to ja pisząc 'można jednak pamięć ustawić asynchronicznie do FSB proca' miałem na myśli ustawienie pamięci w innej częstotliwości taktowania niż procesor (chociaż słowo 'asynchronicznie' rzeczywiście nijak tu nie pasuje :/ co zresztą udowodniłeś :D)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co w tym nadzwyczajnego? Ja mogę sie przyznać bez bicia że tak właśnie jest w moim przypadku...(znaczy pewne podstawowe zagadnienia znam ale nic więcej)

nic:) to było tylko takie moje przemyślenie:). po to napisałem to co napisałem, by osoby zainteresowane mogły zgłębić troszkę wiedzę, bez uczenia się wcześniej co to bramki, przerzutniki, a później rejestry i liczniki:).

Nie wiem czy to piszesz też w odniesieniu do mojego posta... jakby co to ja pisząc 'można jednak pamięć ustawić asynchronicznie do FSB proca' miałem na myśli ustawienie pamięci w innej częstotliwości taktowania niż procesor (chociaż słowo 'asynchronicznie' rzeczywiście nijak tu nie pasuje :/ co zresztą udowodniłeś :D)

szczerze? :) nie czytałem Twojego posta zbyt szczegółowo, raczej rzuciłem na niego okiem i po stwierdzeniu, że jest to odpowiedź o treści mi znanej odpuściłem. na mój gust zdanie "ustawić asynchronicznie do FSB" ma sens, bo piszesz o zależności a nie sposobie pracy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze dlatego wlasnie nie dostałem zaliczenia z Podstaw Techniki Cyfrowej :P:Pdzieki wiesniak za przypomnienie paru spraw:), uklady asynchroniczne sa o wolniejsze od synchronicznych bo maja moduł pamięci w ktorych jest zapamietywana inforamcja co robic ma "nie widzacy sie uklad", ale synchroniczne uklady sa o wiele trudniejsze do wykonania i ksoztowniejsze , pogubilem sie troche z tymi taktowaniami ,potrzebuje wiedziec np. mam proca PENTIUM powiedzmy 4 Presscot, i taki obsluguje plytwa glowna ktora taktuje 800MHz , ale ten procek jest taktowany 3GHz , no i na koniec jest to 15*200MHz , jak sie ma to taktowanie 800 do calosci ??? i jak mam ram taktowany powiedzmy 667Mhz to kiedy stosunek taktowania proca bedzie najbardziej optymalny do RAMow , i na co patrzyc (zeby nie przekreoczyc taktowania procesora) na FSB 200MHz??czy to 800Mhz , porownywac to do 667Mhz czy do taktowania na jednym zboczu czyli 667 podzielic na 2 ???i porownac to do szyny FSB tak?? sorry ze troche byc moze zagmatwalem ale mozliwe ze cos wiesniak z tego bełkotu wywnioskujesz,pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w AMD K8 raczej róznicy nie ma czy to X2, czy FX czy normalny A64 (bądź Sempron)... jakikolwiek poradnik o kręceniu K8 będzie dobry...

http://www.dzikie.net/index.php?art=faq_oc_a64 - tutaj jest co nieco...

No, ale tez ważne jest jakie ma się chłodzenie na CPU (cooler), płytę głowną, RAM i zasilacz...

Radzę również zajrzec tutaj: http://forum.overclockers.pl/showthread.php?t=2461

i na www.google.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale tez ważne jest jakie ma się chłodzenie na CPU (cooler), płytę głowną, RAM i zasilacz...l

A jak sprawdzić jakie ma sie chłodzenie na CPU ? :P bo ja lajk jestem. I zasilacz nie wiem jeszcze jaki mam ;/ Gdzie to jest ? :D :D

Ramu mam 2gb

Plyte główną to ASUS coś tam :P

wiecej szczegółów na mul3n.fotosik.pl w tym albumie http://mul3n.fotosik.pl/albumy/41078.html#e

EDIT:

akikolwiek poradnik o kręceniu K8 będzie dobry...

a czy na pewno ? :P bo ja mam MSI K9N Ultra :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnosnie podkrecania Core 2 Duo E6300. Chce go podkrecic do tych 2 gHz ale jak to robie w programie easy tune to po resecie wraca mi znowu do 1.86 gHz, w biosie zmienilem mnoznik na 7 i niewykrywa mi zmian. Mam plyte glowna Gigabyte GA-965-DS4.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hunter26 -> nie jesteś pierwszą osobą która ma ten problem. winny jest najpewniej bios płyty głównej. spróbuj zaktualizować. na google możesz poczytać o tym więcej. poza tym, z tego co przeczytałem, podkręcaj nie w biosie, ale programem easytune.

maciekcvg -> wybitnie "inteligentna" porada...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam duży problem. Posiadam semprona 3000+ podstawka 764 standardowe chłodzenie i nagrzewa mi sie do 70 stopni.Ale najdziwniejsze jest nie wysoka temperatura ale to że jest to temperatura stała!Gdy włączam komputer ma 70 stopni,gdy gram cały dzień ma też 70 stopni.Myślałem że to problem z programem do mierzenia temperatur (everest) ale to samo jest z innymi programami.Nie podkręcałem go jeszcze (mam zamiar)ale w tej sytuacji nie bede ryzykował bo 70 stopni to piekło dla procka please o pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam duży problem. Posiadam semprona 3000+ podstawka 764 standardowe chłodzenie i nagrzewa mi sie do 70 stopni.Ale najdziwniejsze jest nie wysoka temperatura ale to że jest to temperatura stała!Gdy włączam komputer ma 70 stopni,gdy gram cały dzień ma też 70 stopni.Myślałem że to problem z programem do mierzenia temperatur (everest) ale to samo jest z innymi programami.Nie podkręcałem go jeszcze (mam zamiar)ale w tej sytuacji nie bede ryzykował bo 70 stopni to piekło dla procka please o pomoc.

Albo masz skopany czujnik albo niemasz pasty termoprzewodzacej albo chlodzenie niedokrecone.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba wina czzujnika bo sprawdzałem w biosie i procek miał tem.24 stopnie.No ale przecież bios informacje o temperaturze bierze z rego samego czujnika (chyba) więc skoro mam zpsuty czujnik to moge sobie kupić nowy?

I jeszcze jedno troche (sorry że nie na temat) czy można w biosie sprawdzić temperature karty graficznej bo też nie pokoi mnie jej temperatura.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to normalne, że mój Athlon 1700 Palomino ma temp ok 56 stopni, po podkręceniu na Athlon 2000 temp. sięga 62 stopni. Więcej niz 1654 mhz nie da mi sie wycisnac bo komputer nie chce sie włączyc. Czy może byc to wina chłodzenia? Mam jakiś wentylator titan 1b. Podkręcałem tylko przez FSB bo mnożnik mam zablokowany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procesor przy podkeceniu do 1653 mhz ma w idle'u ma ok 59 - 60 stopni, w stresie temperatura dochodzi do 64-65 stopni, ale nie wywala mnie z windows. Możliwe, że pasta termoprzewodząca zaschła, czy trzeba ją wymienią co jakis czas?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...