Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Smuggler

10-tki w CDA

Polecane posty

Jak to zywa po paru latach? Tzn ze recenzent ma wrozyc z fusow czy za pare lat bedzie sie gralo w gre X? :shock:

Myślę, że takie rzeczy jednak można wyczuć. Nie mówię, że to jedyne kryterium ale na Boga jak by patrzeć tylko na to, że teraz w danej chwili gra jest najlepsza to Crysis dostał by 10/10, Call of Duty też pewnie by dostało 10/10, ponieważ Crysis aktualnie jest najlepszym FPSem na rynku (no, może walczyć z CoD4 ale to jest diabelnie krótkie) ale to widać, że Crysis to gra jadąca głównie na grafice i bajerach naszego kostiumu. Ale spójrz na takiego Fallouta, stary, pikselowaty ale wciąż przyciąga ludzi, wciąż można go przejść z dużą satysfakcją i nadal bawi. HoMM3- najlepsza część serii, młóci w to wciąż cała masa ludzi, tak samo Star Craft, Diablo, Warcraft, WoW, i co z tego, że np. Supreme Commander jest aktualnie jednym z lepszych RTSów, skoro niedługo wyjdzie nowy RTS z lekko podrasowaną grafiką i równie dużymi mapami i mało kto o SC będzie pamiętać. Dlatego uważam, że sam fakt, iż gra teraz jest bdb nie oznacza, że powinna dostać 10/10.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponieważ Crysis aktualnie jest najlepszym FPSem na rynku

Nie nie jest. W ogole skad Ci to przyszlo do glowy. Nie jest ani najlepszym fpsem na rynku ani nawet gra ktora miala szanse zdobyc jakies konkretniejsze wyroznienia za rok 2007. Najlepsze FPSy roku wg: mojej subiektywnej opini, wedlog list przebojow, edlog rankingow magazynow i stron branzowych oraz wedlog wszelkich corocznych podsumowan to: Bioshock, Metroid Prime 3, CoD4, Halo 3

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Srutututu majtki z drutu.

A może będzie zapaść na FPSowym rynku i przez najbliższe parę lat nie wyjdzie nic, co mogłoby konkurować z BioShockiem, Crysisem czy (tfu, pożal się Boże) CoDem 4 ? A może zaraz po grze, która wydała się początkowo świetna i ponadczasowa wyjdzie niespodziewanie gra, która zakasuje takiego hiciora już parę tygodni później ?

Oceny są za jakość gry, a nie za lata, przez które będzie się w daną grę dało z przyjemnością grać.

Borxx zlituj się... może Piccolo przegiął, ale każdy ma prawo do swojego zdania, i nie wyrabiaj sobie opinii na podstawie list przebojów, tylko na podstawie (i to w 100%, nie w połowie czy w trzech czwartych) własnych odczuć. W ogóle co to jest Metroid Prime (jak się domyślam, nie obraź się, jakiś kolorowy prostacki shit na konsole). W tym roku wśród FPSów rządzą tylko BioShock, Crysis i (tfu, tfu) CoD 4 (ale wg mnie ta gra się nawet w TOP10 nie mieści). To tylko i wyłącznie moja opinia, CoDa dodałem tutaj, bo wszyscy go, nie wiedzieć czemu, ubóstwiają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Borxx zlituj się... może Piccolo przegiął, ale każdy ma prawo do swojego zdania, i nie wyrabiaj sobie opinii na podstawie list przebojów, tylko na podstawie (i to w 100%, nie w połowie czy w trzech czwartych) własnych odczuć.

Zawsze pisze o grach na podstawie wlasnych doswiadczen. Nie wypowiadam sie jak w cos nie gralem

No dobrze, może trochę przegiąłem, ale nadal nie uważam, żeby to co powiedział gogal1204 było najlepszym sposobem, bo w tym momencie tak jak wcześniej mówiłem, prawie każdy FPS zasługiwał by na 10/10

Ok, biore jedynego imo FPSa w tym roku zaslugujacego na 10- i zobaczmy jakie skaldowe zadecydowaly o takiej ocenie.

BIOSHOCK

- swierzy, oryginalny pomysl na swiat gry

- rewelacyjna oprawa graficzna od strony technicznej jak i od strony samego designu. Swierze, oryginalne, zapadajace w pamiec i wrecz artystyczne podejscie do designu

- fenomenalny voice acting i swietnie wpasowana stylistycznie w calosc muzyka.

- Zlozony gameplay oferujacy mase kombinowania dla tych ktozy kombinowac chca i prostsza ale jednak wciaz dosc zlozona wyzynke dla tych ktorym zbytnio kombinowac sie nie chce. Do tego sama walka zostala idealnie wywazona. Balans broni, zdolnosci i przeciwnikow trzyma caly czas wysoki poziom zapewniajac bardzo dynamiczne i emocjonujace starcia

- Fabula! A wlasciwie DWIE. Swietny glowny watek i jeszcze lepsza historia ktora odkrywac mozemy ale nie musimy za sprawa odnajdywanych pamietnikow.

- Zlozonosc i dopracowanie wykreowanego swiata. Tu wszystko sie ze soba logicznie laczy i wszystko jest dokladnie wytlumaczone. Perfekcjionizm developerow az bije od tej gry

- Nietuzinkowe, ciekawe postaci ( łacznie z glownym bohaterem )

Czyli jaka imo musi byc gra na 10- ( bo gry na pelne 10 imo jeszcze nie ma )?

- oryginalny pomysl

- wybitna oprawa A/V

- perfekcjonizm wykonania

- doskonala dynamika i wywazenie wszystkich elementow gameplayu

- fabula z prawdziwego zdazenia

Oczywiscie kryteria sie zmieniaja gdy mowa o specyficznych gatunkach takich jak sportowki czy racery 8)

Ogolnie wszystkie te elementy musza byc podszyte tym nieuchwytnym "czyms" czyli uzekajacym klimatem. Wtedy mam gre na 10-

Jak sie pod takie kryteria podstawi np: Crysisa to widac ze nie spelnia czterech z moich pieciu podstawowych cech gry na 10-.

Slowem: ssie :wink: ( ok nie ssie ale nawet do 9 mu daleko )

Najwazniejsze w takich kryteriach to jest jednak chyba to ze aby pokusic sie o wystwienie grze dychy trzeba naprawde konkretnie siedziec w danym gatunku i miec w nim ograne wiecej niz najwazniejsze gry na kazdej platformie. Inaczej taka ocena jest [beeep] warta 8) Dlatego np Qbek swoja wypowiedzia na temat MP udowadnia ze FPSowym autorytetem jest zadnym i w podanych przezemnie kategoriach nie ma o czym dyskutowac :albino:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze pisze o grach na podstawie wlasnych doswiadczen. Nie wypowiadam sie jak w cos nie gralem

Ja mam nadzieję, po prostu trochę mnie zaniepokoiła wzmianka o rankingach itp. :) Chodzi o to, żeby się tym wszystkim nie sugerować

Czasem nie wiedzac czegos lepiej sie nie odzywac Qbek bo dowaliles teraz srogo Shocked Nie wyprowadze Cie z bledu. Pogoogluj troche Cool

No pogooglowałem, na podstawie recenzji i screenów z IGNa wnioskuję, że nie popełniłem błędy w moich domyśleniach, choć wygląda na to, że jak na typową konsolówkę jest to chyba bardzo dobra gra. 9.8 na IGNie robi wrażenie, trza przyznać. Po części zwracam honor :D

Qbek swoja wypowiedzia na temat MP udowadnia ze FPSowym autorytetem jest zadnym

O tym, że generalnie (choć są wyjątki - jak na razie są to FC, Bioshock i Crysis - trzy FPSy, w które fajnie mi się gra) nie lubię FPSów pisałem już dawno i wielokrotnie. Gratuluję celnych wniosków :) Nawet przez moment nie uważałem się za "FPSowy autorytet". Co nie zmienia faktu, że jako GRACZ, ale gracz ogólnie pojęty, nie FPSowiec, mogę tu dyskutować :P

Jak sie pod takie kryteria podstawi np: Crysisa to widac ze nie spelnia czterech z moich pieciu podstawowych cech gry na 10-.

Nie teoretyzujmy. Proszę bardzo, Crysis skonfrontowany z wymaganiami na FPSa idealnego według Borxxa - "V" kryterium zaliczone, "X" niezaliczone. Komentarze obok.

- oryginalny pomysl - X - no oryginalny nie jest - UFO, koreańcy, te sprawy. Z drugiej strony chętnie postawiłbym tam haczyk, nie w każdej grze z gorących tropików przenosimy się nagle do skutej lodem dżungli.

- wybitna oprawa A/V - V - nie ma o czym gadać

- perfekcjonizm wykonania - V - nie oszukuj sam siebie, Crysis jest grą pozbawioną niedociągnięć. Każda pierdółka jest tam dopracowana.

- doskonala dynamika i wywazenie wszystkich elementow gameplayu - V. Ale to jest kryterium bardzo subiektywne. Dla mnie jednak Crysis je spełnia w 100%. No, z dynamiką można by polemizować, ale Crysis miejscami jest skradanką.

- fabula z prawdziwego zdazenia - -. Tutaj od werdyktu się powstrzymam, ponieważ uważam fabułę za mało istotny element składowy strzelanki. W FPSach chodzi o to, by fabuła nie raziła, a w Crysisie opowiedziana historia w niczym nie przeszkadza, ba, dla mnie, choć niezbyt oryginalna, była całkiem wciągająca. Ale bez rewelacji oczywiście.

Jaki wniosek ? Conajmniej 3/5. Gdyby były to moje kryteria, zniknęłaby stąd "fabuła" i byłoby conajmniej 3/4. Bo trzeba zaznaczyć, że Crytek wprowadził do Crysisa trochę oryginalności - lód, ciekawy fragment w stanie nieważkości, pojazdy latające.

Zaznaczę może jeszcze raz - FPS roku to dla mnie BioShock. Jednak w moim zestawieniu zaraz za nim kryje się Crysis. Absolutnie nie chcę udowadniać wyższości Crysisa nad BioShockiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qbek, myliles sie na calej lini odnosnie MP bo zadna prostacka strzelanka a mocno rozbudowane pod wzgeledem zlozonosci swiata FPA czyli First Person Adventure. Mniej tu strzelania a za to dluuugie godziny eksploracji rozbudowanych lokacji w idealnie odwzorowanym klimacie maksymalnego osamotnienia i "obcosci" otaczajacego swiata. cos niesamowitego. Najnowsza odlsona serii na Wii po za nowymi odjechanymi miejscowkami i innymi patentami wprowadza sterowanie willotem i nunchakiem co niesamowicie podkreca gameplay. Przyklad jeden z wieeelu: Przeciwnik z tarcza. Co robimy/? Przytrzymujemy przycisk na "gruszce" w lewej rece i robimy mocny zamach do przodu co owocuje wystrzeleniem linki z hakiem prosto w tarcze przeciwnika. Nastepnie mocno szarpiemy reka do siebie i juz bohaterka wyrywa typowi tarzce z łap. Wrazenia sa naprawde niesamowite. Takie patenty pojawiaja sie na kazdym kroku. Poprostu poprzez pady nasze dlonie staja sie rekami bohaterki.

No wlasnie i ta bohaterka:

Samus Aran

Co do ocen to postawione przezemnie kryteria mozna traktowac bardziej lub mniej rygorystycznie. Perfekcjionizm wykonania nie tyczy sie tylko sfery technicznej ale i zlozonosci i takiej wewnetrznej szczegolowosci swiata gry. Lubisz Bioshocka wiev na pewno lapiesz o czym mowie znaczy pisze.

Po za tym fabula ma dla mnie ogromne znaczenie. Nic nie usprawiedliwia FPSa od braku dobrej, wciagajacej historii i ciekawych bohaterow. Pisane na kolanie pseudo historyjki jako dodatek do strzelania na pewno zanizaja wartosc calosci i blokuja grze droge do maksymalnej oceny. Przynajmniej dla mnie.

EDIT: Jeszcze ladny arcik z Samus dla Qbeka:

Samus sie cieszy:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

First Person Adventure - WOOOW. I to bez sarkazmu. Twój opis zrobił na mnie większe wrażenie niż ten IGNowy, wersja na Wii jest pewnie świetna - od roku kupuję tę konsolę, ale najpierw nowy komp, a teraz karta graficzna do niego wyprzedzają ten zakup, ale MUSZĘ mieć Wii.

A bohaterka jest po prostu [beeep]ista. Wreszcie naprawdę ładna dziewczyna w grze, ani nie plastikowa Lara, ani przesłodzona... yyy... nie pamiętam jej imienia. Ta z Lost Planet. Co do gry to powiem tak - zwracam resztę honoru i oficjalnie mówię, że chcę ją na PC. Choćby po to, żeby zobaczyć czym się Borxx podnieca :D

Co do ocen: przyznaję ci rację, bo nie do końca zrozumiałem o co chodzi z "perfekcjonizmem" - uznając, że Crysis się pod "perfekcjonizm" zalicza miałem na myśli przede wszystkim technikę - tam nie ma czegoś takiego, że jak strzelisz komuś w oponę to pojedzie dalej, a bohater nie będzie w stanie przejść przez stertę skrzynek. Niemniej jednak, w Crysisie perfekcyjne są także np. bronie, (dla mnie) gameplay i sporo innych aspektów. Odnośnie fabuły - dla mnie jest to najważniejszy element, jednak fakt faktem - gra ze skopaną fabułą nie może dostać 10 - nawet FPS.

W sumie to dziewiątka dla Crysisa w CDA wydaje mi się oceną w porządku. Dziewiątka dla Bioshocka natomiast, to chyba jednak trochę za mało. Chociaż problemy ze stabilnością są, oj, są.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i oficjalnie mówię, że chcę ją na PC

Zapomnij, to Nintendo :)

Pamietam kiedys byl artykul w CDA o grach ktorych pecetowcy moga pozazdroscic konsolom i byl tam oczywscie Metroid wymieniony.

Swoja droga ciekawe jakie oceny moglaby taka gra zlykac na PC. To zupelnie inne podejscie do first person i bardzo odjechany klimat. A nawet Ci Qbek nie wspomnialem o dosc czestym zaminienianiu bohaterki w toczaca sie kule i rozwiazaywaniu roznych zagadek "architektonicznych"w tej postaci czy tez o specjalnych "visorach" ktorymi skanujemy teren w poszukiwaniu przydatnych informacji ale tez poznajemy historie odwiedzanego swiata 8) ok juz nic nie oftopuje o MP i jeszcze czeste walki z wielkimi bossami wymagajacymi poznania slabych punktow i ogolnie pomyslunku przy rozpracowywaniu :twisted:

A wracajac do tematu to uwazam ze kryteria stawiania dych w CDA sa bardzo luźne. Za bardzo. Byl okres kiedy dychy lataly naprawde bez sensu. Vide nieszczesne Monsters. inc :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wspomnialem o dosc czestym zaminienianiu bohaterki w toczaca sie kule

Skojarzenia z Ballance na miejscu ? (Ballance rządzi)

do tematu: swoją drogą coś chyba ostatnio zaostrzono w CDA kryteria wystawiania 10... Niegdyś to nawet więcej niż jedna na numer bywała, a teraz... końcówka roku pełna hitów, ani jednej 10... A kilka mogło być...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest ani najlepszym fpsem na rynku ani nawet gra ktora miala szanse zdobyc jakies konkretniejsze wyroznienia za rok 2007. Najlepsze FPSy roku wg: mojej subiektywnej opini,

Ale Ty jesteś konfliktowy :) Dlaczego jednak oceny recenzentów muszą zgadzać się z Twoim gustem. :-k

Co do samych gier - najłatwiej 10 określić jako grę perfekcyjnie wykonaną, doskonale zbalansowaną i jeszcze oryginalną. W praktyce ciążko taką znaleźć. Takie ponadczasowe hity można wskazać dopiero z perspektywy czasu - vide StarCraft. Wszytkie jednak mają cechę wspólną - ponadprzeciętną grywalność. Nawet po latach można w takie tytuły grać bez bólu zębów.

wersja na Wii jest pewnie świetna - od roku kupuję tę konsolę, ale najpierw nowy komp, a teraz karta graficzna do niego wyprzedzają ten zakup, ale MUSZĘ mieć Wii.

Hehe u mnie zanosi się na to że wygra z GF8800GT/GTS :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe u mnie zanosi się na to że wygra z GF8800GT/GTS

Wychodzę z założenia, że Wii to sprzęt, który się nie starzeje (czyt. grafika jest tu o wiele mniej ważna), w związku z czym pewnie kupię jak konsolka stanieje, a ze "stanu nowości" kompa będę zadowolony (no dobra jeszcze jedno - nowe TV) :)

Odnośnie dziesiątek, jeszcze jedna refleksja - mam wrażenie, że coraz bardziej procentuje doświadczenie recenzentów. Chodzi mi o to, że wg mnie o wiele rzadziej ulegają "pierwszemu wrażeniu" jakie zrobi jakaś gra (a takie pierwsze wrażenie może sprawić, że zupełnie inaczej będziemy patrzyć na daną grę), jak to było w przypadku nie-sławnych Monsters Inc. Widać, że chyba ta wtopa wyszła CDA na zdrowie, 10 są wystawiane rzadziej, są chyba bardziej przemyślane - po prostu Redakcja obawia się kolejnego faux pas. I dobrze :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alonso_CSB ma niestety rację gry po prostu tracą klimat. teraz producenci za dużą wagę przykładają do grafiki i dzwięku a zapominają o tym co najważniejsze- grywalności

Zapominaja o grywalnosci i traca klimat? :shock: To w jakie Ty gry grasz? :shock: Bo grywalnosc i klimaty jakie serwuja nam developerzy w ostatnich latach to jest cos niesamowitego wlasnie. Poczawszy od Team Ico az po chlopakow z 2K odpowiedzialnych za Bioshocka czy RareStudios i ich Metroid Prime.

Same gry zreszta moznaby wyliczac i wyliczac. Nic nie traci klimatu, wrecz przeciwnie 8)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wyraże teraz swoje zdanie. CoD 4 powinno dostać 10/10. Dlatego, że tak dynamicznego FPS-a dawno nie widziałem. StarCraft również powinien dostać 10.

Tiaaa i za dynamike 10??Niezla ocenka i jaka obiektywna:DDla mnie 10 powinno dostac ICY TOWER:))za dynamike:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o mnie i o 10 to, sądzę, że jest tak:

9-odpowiada takiej szóstce w szkole-jest idealnie zbalansowana, ma wszystko co powinna mieć itd., tylko niekoniecznie ma tu zastosowanie frazy: "wykracza poza program".

A 10 nie dość, że jest szóstkowata, to jeszcze wybija się poza tłum czymś idealnym, coś co czyni je dziełem ponadczasowym i na dobrą sprawę ponadgatunkowym. Jest grą do której porównuje się jej następczynie ("fabuła i dialogi jak w Tormencie", "klimat jak w Falloutcie" itd.)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wyraże teraz swoje zdanie. CoD 4 powinno dostać 10/10. Dlatego, że tak dynamicznego FPS-a dawno nie widziałem. StarCraft również powinien dostać 10.

Tiaaa i za dynamike 10??Niezla ocenka i jaka obiektywna:DDla mnie 10 powinno dostac ICY TOWER:))za dynamike:)

Hmmm... pomyślmy... Stwierdzając fakt, że jesteś na TYM forum przypuszczam, że jesteś FANEM CDA(100 % pewności nie mam) ale za bardzo nie przykładasz się do tej lektury. Jak wiadomo pisali nieraz, że nie ma obiektywnych recenzji. A co do CoD4 zgadzam się. Powinno dostac 10/10 nie za dynamikę, tylko za CAŁOKSZTAŁT, bo gra wyszła świetna. Fakt, że troszkę krótka, ale ŚWIETNA!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy fanem jakims szczegolnymmmhmmm kiedys bylem ale odsylam do tematu o klimacie CDA...a jesli nie wiesz o co mi chodzi to juz tlumacze...jezeli mowisz ze gra powinna dostac 10 za dynamike to znaczy ze nie powinna dostac 10...co to za ocena pod wzgledem kategorii...smieje sie z twojej wypowiedzi bo jest troszke glupkowata:))podalbys kilka przykladow...jak widzisz ICY TOWER tez jest dynamiczna i to bardziej ale to nie znaczy ze ma dostac 10.to tak jakbys powiedzial...Maluch powinien dostac Ocenke 10 bo ma lakier kameleon (no ale nadal to maluch).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dosyć stary wątek ale co do wymagań Crysisa: na gorszym sprzęcie nie można włączyć wszystkich opcji fizyki przez co nie niszczą się chatki itp. co obniża grywalność. Granie w tą grę na niskiej jakości sprzęcie mija się z celem. W crysisa gra sie dla grafiki i skradania w kamuflażu ;)

Thoor co do obiektywnych recenzji - nie trzeba czytać CDA, wystarczy uważać na polskim w 2 klasie gimnazjum ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...