Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Turambar

Wody głębokie jak niebo, Anna Brzezińska

Polecane posty

wody_glebokie_jak_niebo.jpg

Wody głębokie jak niebo - Anna Brzezińska

Dość dziwna opowieść, jeśli mam być szczery. Na powieść toto za mało spójne, na zbiór opowiadań jakby zbyt spójne. Nie pies, ni wydra. Coś na kształt zbioru mitów. W każdym razie wsiąkłem bez reszty w te opowieści o magach i demonach. Nie mogłem się oderwać aż do dość zaskakującego zakończenia. Przede wszystkim fajnie ukazany jest kontrast - rzeczywiste wydarzenia, a to jak są postrzegane w kolejnej części/opowiadaniu. Zwykle wyolbrzymione. Dziwna książka, bo na pewno nie obejmuje całości tamtego świata, a skupia się raczej na kluczowych dlań wydarzeniach. Dziwna, bo mimo pozornej niespójności wciąga jak diabli. Dziwna, po trzecie z powodu dziwnego zakończenia i dziwnego początku. Suma tych dziwności składa się na miłą lekturę o magach, demonach i... czymś więcej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałam dawno, jedno z opowiadań nawet przed wydaniem tego zbioru w antologii dziełek nominowanych do Zajdla.

I..Nie wiem czemu,ale strasznie mi się spodobały. Wzruszały, w taki czy inny sposób zapadły w pamięć (choć poszczególne historie zamazują się). Są takie...inne.

Tak, i widać mitologizację tego wszystkiego, jak to jest potem odbierane zupełnie inaczej...

I kolejna książka do przeczytania raz jeszcze, może tym razem odkryję kolejną warstwę...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Dracia - zdziwiony właśnie jestem, że ta niby niepozorna książka ma w sobie jakąś nieuchwytną magię. To pewnie głównie przez to, że jej bohaterami są magowie, ale nie tylko...

A splatanie człowieka z demonem to dość ciekawy pomysł. I dość znamienny, w kontekście zakończenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...