Skocz do zawartości
liliput

Karta dźwiękowa zamiast Sound Blaster x3

Polecane posty

Potrzebuję pomocy w doborze karty dźwiękowej. Kupiłem komputer z mojego tematu i jak z komputera jestem nieziemsko zadowolony, tak kompletnie dobija mnie nowa karta dźwiękowa. 

Sound Blaster x3. Mam zestaw Edifier s760d i jedynym sposobem podłączenia jest cyfrowo przez Toslink/Coaxial (połączenie analogowe generuje problemy na tych głośnikach). W karcie i Windowsie ustawiłem wyjście cyfrowe i Dolby Digital Live. Karta wydaje się od razu przechodzić w tryb uśpienia, bo na kontrolerze od głośników wyświetla się PCM, a dopiero w momencie odgrywania dźwięku karta przełącza się na DDL, co za każdym razem generuje okropne trzaski w głośnikach. Zauważyłem też, że w grach nie grają tylne satelity. Nie zależy mi na upmixie stereo, ale na poprzedniej karcie dźwiękowej te same gry miały pełen surround.

Poprzednio używałem Xonara Essence ST. Karta cały czas ustawiona była na DD, nigdy z niego się nie przełączała i w grach i filmach działał dźwięk przestrzenny. Najchętniej używałbym jej dalej, ale po pierwsze na płycie głównej nie ma slotu PCI, a po drugie karta byłaby bezpośrednio pod kartą graficzną (stąd też wymiana na STX nie wchodzi w grę). Widziałem przejściówki na kablu z PCIe na PCI, byłaby szansa podłączyć tak Xonara do slotu PCIe x16?

Jako że sam w to wątpię, to szukam zewnętrznej karty dźwiękowej, która obsługuje połączenie coaxial/toslink, bezproblemowo działa na niej Dolby Digital 5.1 i ma wzmacniacz słuchawkowy, który napędzi Beyerdynamic DT990 600 Ohm. Nie zależy mi na trybach gry i innych "ulepszaczach". Proszę o pomoc.

 

@Edit: Ok, udało mi się odpalić 5.1 w grach, ale ciągle występują trzaski przy odtwarzaniu nowych dźwięków. Karta działa normalnie, kiedy dźwięk jest odtwarzany ciągle (gry, filmy), ale podczas używania systemu czy choćby Chrome'a trzeszczy co chwila, kiedy tylko się wybudza. Czy to jakaś forma oszczędzania energii? Da się tego pozbyć?

Edytowano przez liliput
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem taki adapter. Czy mógłbym go podłączyć do gniazda PCIe x16 na mojej płycie, a na samym dole obudowy zamontować płytkę PCI z podłączonym Xonarem ST? Wygląda na to, że nie zakłóci to wtedy przepływu powietrza. 

IMG20240203102629.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolby digital live to nie surround tylko upmix stereo a tylne głośniki mają przytłumiony dźwięk udający surround. Dźwięk jest usypiany, a z opóźnieniem  wznawiany bo robi upmix stąd te piski na wejściu.
Prawdziwy dźwięk przestrzenny w większości gier tylko działa przy połączeniu analogowym. Toslink/Coaxial tego nie zaoferuje chyba że masz dolby atmos wykupiony w windows store oraz dekoder z obsługą tego kodeka i raptem kilka gier z jego obsługą. Większość gier nawet nie ma wydzielonego basu lub całkowity jego brak (może iść ze stereo).
W filmach działa ale to inna bajka w porównaniu do gier.
Ten adapter zadziała ale ograniczysz przepustowość karty graficznej i będziesz miał konflikt IRQ. Adapter działa na zasadzie USB na linii PCI tak ja większość zintegrowanych kart dźwiękowych na płytach głównych, gdzie mają opóźnienia w transmisji. Nie będzie tak samo jak bezpośrednie podpięcie pod PCI ale raczej nie zauważysz różnicy, ale ten sam efekt jak zewnętrzne karty na usb.

Jak chcesz tanio kupić zewnętrzną kartę to Sound Blaster Omni Surround 5.1 - posiada wzmacniacz słuchawkowy 600 Ohm ale przetworniki są firmy creative nie dla audiofili. Normalizacja dźwięku wzmocniona to i będzie grało głośno.

Jak coś drogiego to Sound Blaster X5 .

Pośrednie to X3 czy X4

Edytowano przez cali
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...