Skocz do zawartości
konio52

Ryzen 7800x3d temperatury

Polecane posty

Witam. Sprawa tyczy sie ryzena 7800x3d i wysokich temperatur. Procesor chlodze dark rock pro 4, o ile w cyberpunku temperatura wahała się od 67-73 tak w hogwart legacy skacze do ponad 80 stopni, rekord wyniósł 90 i natychmiast wyłączylem gre., warcraft 3 reforged rozgrzewa ten procesor do 77 stopni, a w idlu temperatura wynosi około 60 stopni, a nawet ponad gdy korzystam tylko z przegladarki. Czy te procesory sa tak gorace, czy to chlodzenie sobie nie radzi? boje sie odpalac gry na dluzej, zeby mi sie cos zwyczajnie nie zjaralo. Mam nowa paste nt-h2, podobno jest to dobra pasta, ale jeszcze nie nalozylem jej, nie wiem czy pasta zbije te temperature jakos, moze o pare stopni? Warto pomyślec nad chłodzeniem wodnym? 

 

W ramach ciekawostki dodam tylko, ze plyta ktora zamowilem z morele przyszla do mnie uszkodzona, piny w gniezdzie procesora byly dziwnie powykrecane, a dwa zostaly calkowicie wyrwane ( dodalem usluge aktualizacji biosu ), glupi ja nie pomyslalem o otwarciu tej klapki i zerkniecia tam gdy płyte mi przyslali. Miesiac po otrzymaniu płyty dostalem procesor, wiec czas na zwrot minal dawno, zawiozłem pacjenta do serwisu i gosc mi poprostowal te piny tyle ile sie dalo, ale wspomnial ze kazdy pin w tym gniezdzie od czegos jest ( tylko nie wiedzial od czego byly te dwa wyrwane ), jednak po zlozeniu w domu wszystko odpalilo i komp dziala, ale czy te wyrwane piny moga miec wplyw na te wysokie temperatury?

 

 

Edytowano przez konio52
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.10.2023 o 07:55, konio52 napisał:

Czy te procesory sa tak gorace, czy to chlodzenie sobie nie radzi?

Procesory te są przystosowane do działania w 95 C. Wynika to głównie z ich architektury taki był zamysł. Nie oznacza że taka temperatura musi być stała tylko pod pełnym  obciążeniem. O ile w grach masz maksymalnie do 90 C to jeszcze nie problem. Więc powodu do wyłączania gier nie ma przy takiej temperaturze. Procesory mogą ale nie muszą ulegnąć uszkodzeniu od 105 C w zależności ile czasu jest pod tą temperaturą. Pamiętaj że dzisiejsze płyty główne mają zabezpieczenia przed przegrzaniem procesora. Jednym z nich jest wyłączenie automatyczne komputera. Inne redagują napięcia; limity mocy czy taktowania.

W dniu 25.10.2023 o 07:55, konio52 napisał:

nie wiem czy pasta zbije te temperature jakos, moze o pare stopni?

Może zbić temperaturę ale w granicy rzędu do maks 3 C. Czyli nie specjalnie warto zmieniać.

W dniu 25.10.2023 o 07:55, konio52 napisał:

Warto pomyślec nad chłodzeniem wodnym?

Jeżeli tylko grasz i nie osiągasz 100 C w dłuższej perspektywie czasu to niekoniecznie. W innym wypadku warto wymienić na coś wydajniejszego bo cenowo nowe AIO 360 będzie w  zbliżonej cenie co obecne chłodzenie.

W dniu 25.10.2023 o 07:55, konio52 napisał:

ale czy te wyrwane piny moga miec wplyw na te wysokie temperatury?

Mogą wpływać na temperaturę. Jeżeli te piny miały pośredni wpływ na jego działanie np. odpowiadały za połączenie z liniami pamięci RAM czy GPU.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...