Skocz do zawartości
Masz0T

Czy kilkuletni komputer da rade z Ryzen 7 5800X3D ??

Polecane posty

Witam 

Chciałem trochę polepszyć osiągi mojego już trochę wiekowego peceta i z tego co wyczytałem najlepszy procek pod Socket AM4 to Ryzen 7 5800X3D - tylko pytanie brzmi czy reszta sprzętu da sobie z nim radę ? 

Zasilacz SilentiumPC Supremo L2 V2 550W (SPC139)

Płyta główna MSI B450-A PRO

Pamięć HyperX Predator DDR4 16 GB 3333MHz CL16 (HX433C16PB3K2/16)

Karta graficzna MSI GeForce GTX 1070 GAMING X 8GB GDDR5 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.07.2023 o 21:47, Dirian napisał:

Będzie ok, tylko zaktualizuj BIOS płyty głównej.

No i żeby wymiana CPU miała sens to przydałoby się też zmienić GPU - jesli mowimy o zastosowaniu "pod gry".

GPU też będzie wymieniany, tylko w późniejszym czasie - bo tak licząc wymiana na takiego powiedzmy RTXa 3070 razem z nowym zasilaczem to jakieś 2700 - 2800 zł :P , Choć ten RX 6700 XT wygląda bardzo podobnie jeśli chodzi o osiągi a jest o 700 zł tańczy (sęk w tym że nigdy nie używałem żadnego Radeona a z opini znajomych jakoś się nie mogę przekonać do kart tej firmy :P )

Edytowano przez Masz0T
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.07.2023 o 18:59, Dirian napisał:

3070 bym nie bral bo ma tylko 8GB VRAM, więc już będzie to mało pod nowe gry

Jak wrzucasz 5800X3D to celuj minimum w RTX 4070 12GB - tańsze GPU będą marnować potencjał tego procesora.

A takie GPU jak wymieniłeś to normalnie "wlizie" i będzie działać na tej płycie głównej co mam ?? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.

W dniu 23.07.2023 o 14:06, Masz0T napisał:

Choć ten RX 6700 XT wygląda bardzo podobnie jeśli chodzi o osiągi a jest o 700 zł tańczy (sęk w tym że nigdy nie używałem żadnego Radeona a z opini znajomych jakoś się nie mogę przekonać do kart tej firmy :P )

Akurat sam mam 6700XT od paru miesięcy i problemów nie ma 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc wymieniłem procek na 5800X3D i .... To ustrojstwo grzeje się jak cholera :D . Przy takim BFie 2042 np. temp. dochodzą do 88 stopni (Przy chłodzeniu Silentium Fortis 3) więc tak średnio bym powiedział, tak średnio.... Próbowałem już undervoltingu na -30 z PPT na 100 TDC 65 i EDC 90 ale to nic nie zmienia w sumie - no może tyle że bez obciążania procek jest chłodniejszy niż poprzednio (dochodziło pod 70 stopni przy przeglądaniu stron w operze :/ ) .

Więc w związku z powyższym mam dwa pytania : 

1 Czy jest jeszcze coś co mogę zrobić czy jedyna opcja to wymiana chłodzenia na wodne ?

2 Czy da radę wsadzić chłodzenie wodne do tej obudowy czy będę musiał kombinować z wyciągnięciem go na zewnątrz (z tego co wiem na górze mam kratkę którą mogę wyciągnąć jakby co i tą drogą mógłbym poprowadzić przewód)

Edytowano przez Masz0T
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze widzę, to nie podałeś modelu obudowy.

Co do wyciągania chłodnicy na zewnątrz, to raczej mało kto się już w to bawi, zresztą to dotyczy tylko własnoręcznie składanych chłodzeń, bo raczej AiO byś musiał rozmontować do takiego montażu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat nie jest jakies szczególnie głupie, jak najbardziej można tak to zamontować; w przypadku wentylatorów na wierzchu na pewno by się przydało jakieś grille ochronne. Choć wydajność może być minimalnie niższa niż w przypadku wentylatorów wiejących na chłodnicę, ale nie powinno być wielkiej różnicy. Oczywiście trzeba i tak pomierzyć, czy się wszystko zmieści, chłodnice są zazwyczaj grubsze od wentylatorów. Ta obudowa na zdjęciu wygląda jakby miała sporo miejsca nad płytą główną, a i tak jakoś szczególnie duzo zapasu nie zostało po montażu. Choć to pewnie częściowo dlatego, że chłodzenie na zdjęciu to Arctic Freezer II 240, a ono ma grubszą chłodnicę niż typowe AiO.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to można tu jeszcze spróbować kupić wydajniejsze chłodzenie powietrzne - https://www.amazon.pl/Thermalright-chlodzenia-cieplowodów-wentylatory-aluminiowa/dp/B0B53B1BLS/ref=pd_ci_mcx_mh_ci_mcx_mr_mp_m_0?pd_rd_w=mdseI&content-id=amzn1.sym.906d582b-15de-4f96-8eb4-1c2d40e65733%3Aamzn1.symc.653ef66e-f4b5-4ba9-8498-fd22d7e59cc6&pf_rd_p=906d582b-15de-4f96-8eb4-1c2d40e65733&pf_rd_r=5PKBWSSMKGHVGWPFJMBB&pd_rd_wg=FPBKa&pd_rd_r=47e12e10-bf3b-4a4b-9d7d-1ea5d373136a&pd_rd_i=B0B53B1BLS - drogie nie jest a to w sumie topka. 

Jeśli by nie pomogło to najwyżej zwrócić na zwrot 14-dniowy (pasty użyć swojej a nie tej z zestawu z chłodzeniem żeby nie było problemu przy zwrocie, a przy montażu zadbać o to żeby nic nie porysować).

Jedyny problem, że masz wysoki RAM więc trzeba by przedni wentyl z tego chłodzenia podnieść trochę do góry - ciekawe czy nie będzie wówczas problemu z zamknięciem bocznej ścianki obudowy... No trochę upierdliwa ta obudowa, ale to stara konstrukcja więc trzeba kombinować.

I wtedy kombinować ewentualnie z AIO.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymierzyłem sobie tego Assasina i miejsce które posiada moja płyta i doszedłem do wniosku że no nie da rady :P  - Już z montażem poprzedniego było trochę męczenia więc zdecydowałem się na zakup Endorfy Navis F240 - ponieważ po wymiarach pasowała mi prawie idealnie do tego otworu u góry obudowy. No i fajnie .. podłączam wszystko (no może poza małą obsuwą bo się okazało że Fortis miał swój osobny backplate - o czym zapomniałem i musiałem jeszcze kupić na prędce backplate do socketu am4   (-_-)   ... ).  Skręciłem i teraz tak to wygląda jak na obrazku 1

Trzyma się na sztywno i nie lata więc w sumie git... tylko mam jedno ale - (od razu dodam że nie podłączałem nigdy wcześniej żadnego aio :D)  Podłączyłem wiatraki do 4pinowego wejścia Pump fan - i to działa elegancko, ale nie jestem pewien czy mam dobrze podłączoną pompę - podłączyłem ja do kabla Sata i 4 pinowego wejścia cpu fan. Wyczytałem też że pompa powinna chodzić na 100 % z tym że w programie Fan Control pokazuje mi co innego i nie wiem zbytnio jak to zmienić ( dodam że z ciekawości czy  to coś da przepiąłem ją na sys fan 1) no i dalej nie jestem przekonany ( obrazek 2 - to już po przepięciu na sys fan 1 ) . Dodałem jeszcze zdjęcie jak to wygląda w BIOSIE.

image0.jpeg

fan control.png

1111111.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...