Skocz do zawartości
Kisiel94

Rozwiązany: Rozplanowanie budżetu (bez karty graficznej), ~2,5k lub ~4k

Polecane posty

Hej,

  • Budżet na komputer: ~2,5k lub ~4k
  • Części do kupienia: skrzynka bez karty graficznej
  • Czy wliczyć system w cenę: nie
  • Zastosowanie komputera: gry, csgo, trackmania, RDR, najnowsze produkcje, w przyszłości GTA VI itd.
  • Preferowany sklep:
  • Model posiadanego monitora (rozdzielczość, posiadane złącza): Na ten moment 1080p, ale planuję kupić w późniejszym terminie monitor 1440 (razem z kartką graf).
  • Czy sprzęt będzie podkręcany: Nie
  • Termin zakupu komputera: listopad - chcę wstępnie wiedzieć w co warto inwestować
  • Dodatkowe uwagi: na ten moment posiadam 1650 Super

Aktualnie posiadam i5-3570k oraz 1650 super - i zaczynam czuć, że sprzęt niedomaga.

Moim wstępnym planem jest granie na 1440p. Pytanie czy do tego co planuję to wystarczy zestaw na i3-12100f i jaka możliwie najlepsza karta z NVIDIA, 3070? Czy to już zbyt mocne na i3 jeśli chcę grać na 1440p? Czy jednak koniecznie warto dopłacić do mocniejszego procka?

Szukam po prostu złotego środka.

 

Wstępnie tak zaplanowałem:

I3, Sklep komputerowy Morele.net

i5, Sklep komputerowy Morele.net

Za pomoc z góry dziękuję.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc po procentach to nie, ale i5 zapewni stabilniejszy low FPS w wybranych grach, a to potrafi czasami dość wyraźnie przekładać się na komfort rozgrywki. Szczególnie mam na mysli granie po siedzi, gdzie dużo się dzieje.

Po prostu mimo że te 4 rdzenie z i3 są mocne i procek fajnie radzi sobie w grach, to czasami jednak brakuje tych dwóch dodatkowych rdzeni z i5. Kupisz dziś i3, to za rok-dwa może się okazać, że będziesz rozglądać się za upgarde do i5. Kupisz dziś i5 to masz spokój na dłużej, bo 6 rdzeni to takie optimum do gier.

Oczywiście jak weźmiesz i3 to też źle nie będzie na dziś pod 1440p, no ale warto mieć na uwadze to co napisałem.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam z tematem. Postanowiłem, że będę sprzęt dokupowywał z promocji.

Obecnie jest promka na Ryzen 5600 na Sferis. Wydaje mi się, że na moje wymagania starczy. Czy taki sprzęt skompletowany będzie w porządku?

najtaniej - sprawdź listę zakupową w x-kom.pl (t692mv8x8)

Cel to podpiąć do niego GTX 1650 Super, ma mi to starczyć na przynajmniej 1-1,5 roku. Potem przeskoczę na coś pokroju RTX 3070. Więc decyzja 700 w zasilacza jest zasadna?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim, do obudowy Krux Trek nie zmieścisz ani Fery 5, ani RTX 3070 z trzema wentylatorami (w każdym razie, nie trafiłem na model krótszy niż 28 cm), więc nie szukałbym tu na siłę oszczędności i wziął większą obudowę (np. Krux Vako, Genesis Irid 505).

Poza tym, można trochę dopłacić do jeszcze kilku rzeczy:

- szybsze pamięci - Patriot 3733/CL17 (PVS416G373C7K);

- lepszy dysk - Lexar NM620 1 TB;

- zasilacz wyższej klasy - Krux Generator 750W/850W, SPC Supremo FM2 750W, Cooler Master V750 V2 Gold:

- płyta główna z obsługą PCIe 4.0 (żeby nie było problemów z wydajnością, gdybyś wybrał GPU z tą właśnie wersją interfejsu i przyciętą liczbą linii PCIe) - Gigabyte B550 GAMING X V2.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście taniej, 60 zł.

Sklep komputerowy Morele.net Mam nadzieję, że ten sprzęt to taki najlepszy stosunek ceny do jakości :)

Dwa pytania w sumie:

1.Mógłbyś zaproponować jakąś inną obudowę? Nie chcę żadnych kolorków. Mogę nawet dopłacić rzeczywiście jeśli ma być dzięki temu znacznie lepiej.

Np. to? SilentiumPC Signum SG1 (SPC229) - Obudowa - Morele.net

2. Czy na tym zestawie mogę coś tam ewentualnie w razie czego podkręcić procesor? Pytam tylko na zaś.

Edytowano przez Kisiel94
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Kisiel94 napisał:

Mam nadzieję, że ten sprzęt to taki najlepszy stosunek ceny do jakości :)

Myślę, że można tak to ująć. Oczywiście można w niektórych miejscach zaoszczędzić, ale może to się "zemścić" w przyszłości - mam tu na myśli choćby płytę B450. Spekulując, że np. RX 7700 XT będzie mieć wydajność RTX 3080-3090 i interfejs PCIe 4.0/5.0x8, to posiadając platformę ze wsparciem jedynie PCIe 3.0, prawdopodobnie mogą pojawić się spore spadki wydajności względem nowszych wersji interfejsu PCIe.

 

1. Genesis Irid 505 to fajna opcja, ale aktualnie ciężka do dostania: https://www.ceneo.pl/90784668.

2. Ryzena 5 5600 możesz śmiało podkręcić.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niższej rozdzielczości jest większa szansa na bottleneck, bo karta ma mniej pikseli do wyświetlenia. Możesz to zaobserwować tutaj (np. w Spider-Man, Hitman 3, PUBG): https://www.youtube.com/watch?v=R_em2hk3nmU

Pamiętaj o załadowaniu profilu XMP pamięci w BIOSie.

 

Problem rozwiązany, więc temat zamykam.

W razie potrzeby otwarcia tematu, autor jest proszony o kontakt przez PW z którymś z aktualnie obecnych na forum moderatorów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...