Skocz do zawartości
farawayjoker

[2500-3000 PLN] Upgrade komputera do gier i streamingu

Polecane posty

Siema, 

mój komputer zaczyna już trochę nie domagać, więc zastanawiam się, co można zrobić, aby mu pomóc. Obecny setup wygląda tak:

  • CPU: i5 8400 (box chłodzenie)
  • MoBo: Gigabyte B360HD3
  • GPU: GTX 1060 6GB
  • RAM: 16 GB (2x8 2666MhZ)
  • Zasilacz: SilentiumPC Vero L2 500W 80 Plus
  • Posiadam do tego również dysk SSD M.2 256GB i HDD 1TB, natomiast chciałbym przerzucić się całkowicie na SSD

A tak wyglądają moje wymagania:

  • Budżet na komputer:  2500-3000zł
  • Części do kupienia: wydaje mi się, że procesor + dodatkowy RAM + MoBo + dysk ale być może ktoś ma lepszą propozycję, jestem otwarty na wszystkie
  • Czy wliczyć system w cenę: nie
  • Zastosowanie komputera: gierki, streaming,  czasami photoshop
  • Preferowany sklep: xkom, morele - natomiast nie przywiązuje wagi do sklepu, jeżeli ktoś ma propozycje w lepszych cenach w jakichś innych sklepach to nie przeszkadza mi to ani trochę
  • Model posiadanego monitora (rozdzielczość, posiadane złącza): Acer Predator XB240H, Display Port, FullHD
  • Czy sprzęt będzie podkręcany: raczej nie
  • Termin zakupu komputera: ok miesiąc
  • Dodatkowe uwagi: jest możliwość włożenia kolejnych pieniędzy w ten komputer za ok. 3-4 miesiące, wtedy jeżeli karta bootleneckowała by procesor to mógłbym zakupić nową kartę albo na odwrót.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że tak mógłby wyglądać dobór komponentów: i5-12600KF/i7-12700F + MSI PRO B660M-A DDR4 + Crucial Ballistix 3600 CL16 (2x8 GB lub 2x 16GB) + SPC Fortis 5 + Samsung 970 Evo Plus 1TB

W dniu 29.04.2022 o 15:10, farawayjoker napisał:

Dodatkowe uwagi: jest możliwość włożenia kolejnych pieniędzy w ten komputer za ok. 3-4 miesiące, wtedy jeżeli karta bootleneckowała by procesor to mógłbym zakupić nową kartę albo na odwrót.

Akurat kwestią "zbyt mocnego" cpu względem karty graficznej bym się nie przejmował. Może jedynie w aspekcie zakupu czegoś w stylu i9-12900K + RTX 3060, wtedy po prostu nie ma sensu wydawać tyle na procesor do karty o takiej wydajności.

Kartę przydałoby się zmienić, bo faktycznie jest już dość słaba. Może jednak warto wstrzymać się do premiery kolejnej generacji.

Jakie tytuły streamujesz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrobiłbym taką podmiankę jak zasugerował Bull3t, a za jakiś czas zmienił GPU. Pod stream to można się szarpnąć na tego i7-12700F i będzie spokój na dłużej.

Pod Full HD to spokojnie wystarczy coś w stylu RX 6600 XT / RTX 3060.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie, czy jeżeli kupię 16 ramu Crucial Ballistix 3600 CL16 to lepiej zostać na tych szesnastu czy dołożyć moje stare kości (2666 CL16) i mieć 32 GB ale spowolnione przez nie? Też tu jest kwestia do wymiany tych dwóch słabszych kości w kwestii kilku miesięcy, natomiast zastanawiam się co zrobić w tzw. międzyczasie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...