Skocz do zawartości
Havok

Zakup PC

Polecane posty

Witajcie, może jakaś dobra dusza podpowie.

O co chodzi, chcę złożyć PC dla syna. Ostatniego PC-ta składałem jakieś 15 lat temu i szczerze mówiąc to dość mocno wypadłem z tematu, a że przesiadłem się na konsolę tak do dziś PC stacjonarny nie był potrzebny. 

Zakup będzie realizowany na morele, najprawdopodobniej z opcją złożenia. 

PC bez monitora, same "pudło".  Budżet miał być do 3k ale co bym nie robił to grafika podbija cenę. Więc te 3k widzę że trzeba podbić do 4k ale ogólnie im taniej tym lepiej. Myślę że to i tak jest na wyrost dla młodego, ale sam bym chciał przypomnieć sobie stare czasy ;)

Wstępnie skonfigurowałem sobie coś takiego na morele

https://www.morele.net/inventory/info/0981d7dd/

Będę ogromnie wdzięczny za wszelkie sugestie. Coś wymienić, zamienić, dołożyć, zrezygnować ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Bull3t napisał:

Za kilka min (o godz. 15) w sklepach powinny pojawić się RTXy 3050. Spróbuj upolować jakiś model do 1500 zł, najlepiej z 2 wentylatorami. Później dobierzemy resztę.

Jeśli się uda to będę próbował. Ogólnie temat pilny nie jest, jeszcze ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, ceny rzędu ~1500 zł za RTX 3050 to chyba tylko w snach. ?

Przy aktualnych cenach, pozostaje wybór między GTX 1650 GB GDDR6 (np. Asus TUF za 1200 zł) a RX 6500 XT za ~1600-1640 zł (np. Sapphire Pulse). Obie karty na wykresach: https://www.youtube.com/watch?v=kXGnLjwbOBY

Kurs Ethereum zaliczył spory spadek, a dostępność kart jest większa, więc może ceny jeszcze trochę spadną, albo coś się stanie i zaczną znów rosnąć.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak myślałem że to jeszcze nie pora na te ceny :)

Ale mega Ci dziękuję za podpowiedzi co do GPU. Ogólnie skłaniam się ku temu GTX1650 co podałeś. Nie będę ukrywał że głównie ze względu na cenę. A wydaje mi się że na moje... wróć, syna ;) potrzeby nie ma sensu dopłacać do RX-a.

Na obecną chwilę pewny jestem takiego zestawu

CPU: Intel Core i5-10400F

Płyta główna: Gigabyte Z590 D

GPU: GTX 1650 GB GDDR6 (ASUS TUF)

reszty dalej szukam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować kupić PowerColor Radeon RX 6500 XT ITX za 1200 zł (+20 zł wysyłka) w proshopie - jeśli faktycznie są dostępne, to o godz. 14 może się to udać. Trochę nędzne chłodzenie, ale przy układzie o takim poborze mocy nie musi być jakoś najgorzej.

GTX 1650 z komputronika ktoś wrzucił na peppera i została wykupiona: https://www.pepper.pl/promocje/asus-geforce-gtx-1650-tuf-gaming-4gb-gddr6-karta-graficzna-495749

Co do cpu, to ja bym szedł w i5-11400F lub i3-12100F (recenzje: #1, #2).

Zestaw z i3-12100F: https://www.morele.net/inventory/info/7730b63e/. Możesz wziąć tańsze pamięci 3200/CL16 i ewentualnie samemu spróbować je "pogonić" wyżej.

Jeśli chcesz komputer z i5-11400F, to w powyższym zestawie zmień cpu (na i5) i płytę na np. Gigabyte Z590 D. Przyda się też chłodzenie, np. SPC Fera 5. Skoro jednak nie chcesz zbyt wiele wydawać, to może lepiej zostać przy i3-12100F - całkiem solidna wydajność (trochę wyższa niż i5-10400F w grach wykorzystujących wszystkie wątki), a także platforma umożliwiająca upgrade cpu na coś nowszego.

 

Kod zniżkowy na montaż: https://forum.cdaction.pl/topic/271216-aktualne-promocje-i-kody-zniżkowe-do-sklepów-internetowych/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karty niestety zniknęły w przeciągu sekund, pewnie z pomocą botów.

Używana GTX 1660 Super w cenie 1250 zł byłaby dobrą opcją: https://m.olx.pl/d/oferta/pny-geforce-gtx-1660-super-6-gb-gwarancja-CID99-IDNC4Dc.html

Szkoda, że sprzedający wyklucza wysyłkę.

W komputroniku jest RX 6500 XT Eagle w cenie 1550 zł. Trochę szkoda, że nie jest tańsza o 200-300 zł. Może kupisz jeszcze gdzieś taniej, jeśli kurs krypto nie odbije, a dostępność kart utrzyma się na aktualnym poziomie przez najbliższe 2-4 tygodnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kartę chyba zostawię na koniec. Na szczęście całość nie musi być na już :) A zacznę 

Poszukam też po znajomych, może ktoś coś wymieniał ostatnio.

Ten i3 na pewno działa z B660? Bo widzę że morele coś woła o niezgodności. Na stronie intela widzę że powinno działać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Havok napisał:

Ten i3 na pewno działa z B660? Bo widzę że morele coś woła o niezgodności.

Tak, działa. Na morele mają najwyraźniej coś skopane w konfiguratorze, bo mogłem w nim wybrać jedynie płytę Z690 w zestawie z i3.

Tak nawiasem, do RX 6500 XT potrzebujesz procesora z liniami PCIe Gen4, czyli właśnie np. i3-12100F lub i5-11400F. W innym razie, wydajność potrafi zaliczyć dość drastyczny spadek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2022 o 15:21, Bull3t napisał:

Tak nawiasem, do RX 6500 XT potrzebujesz procesora z liniami PCIe Gen4, czyli właśnie np. i3-12100F lub i5-11400F. W innym razie, wydajność potrafi zaliczyć dość drastyczny spadek.

O widzisz, mega cenna uwaga. 

Przez weekend spróbuje sobie to wszystko ułożyć i poskładać.

Bardzo Ci dziękuję.

 

edit. 31.01.2022

Jednak zdecydowałem się na i5 11400F. Różnica w cenie nie była jakaś kolosalna, wiec... Wziąłem tańszą obudowę i procesor w wersji OEM + dodatkowe chłodzenie, w sumie całość wyszła poniżej 2,5 tyś. różnica względem i3 około 330zł. No i teraz zaczynam szukać GPU.

@Bull3t , prośba, jeśli oczywiście mogę prosić. Gdybyś jeszcze zobaczył jakąś promocje lub kartę którą warto kupić i podrzucił do tematu. Będę zobowiązany. Budżet +/- 1500. 

Edytowano przez Havok
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2022 o 17:41, Havok napisał:

, prośba, jeśli oczywiście mogę prosić. Gdybyś jeszcze zobaczył jakąś promocje lub kartę którą warto kupić i podrzucił do tematu. Będę zobowiązany. Budżet +/- 1500. 

W porządku, postaram się coś podrzucić. ;) Na razie zauważyłem wysyp używanych GTX 1660 w cenie ~1600 zł. Jakby udało się trafić GTX 1660 Super/Ti za ~1500 zł z jakąś roczną gwarancją, to nie byłby to aktualnie głupi zakup.

Na razie kurs Ethereum nie odbija, więc ceny powoli spadają.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci, temat staram się śledzić na bieżąco, by nie było sytuacji że znowu mi sprzątną kartę zanim zdążę kupić :) Jakiegoś pośpiechu strasznego nie ma, więc jak powiesz żeby poczekać to poczekam ;) Póki co "morele" dzwoniło że zestaw składają :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym czekaniem to też trzeba być ostrożnym, żeby nie "przedobrzyć". ;) Choć aktualny trend jest taki, że można oczekiwać dalszych spadków cen - wykres.

Widać, że prawdopodobnie jacyś pomniejszy kopacze Ethereum wyprzedają sprzęt: https://www.olx.pl/d/oferta/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-1660-super-ventus-3-szt-CID99-IDNzX6c.html#3d82848308

RTX 2060 Super w cenie 1700 zł (niestety bez gwarancji) wygląda naprawdę nieźle, ale znów bez wysyłki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Bull3t napisał:

Z tym czekaniem to też trzeba być ostrożnym, żeby nie "przedobrzyć". ;)

Staram się śledzić na bieżąco ;) 

Z używanymi bez gwarancji staram się nie łączyć przyszłości, chyba że od dobrego znajomego. Rozpuściłem info wśród znajomych, gdyby ktoś coś chciał zmienić to mają się do mnie zgłosić :) Olx-a, w najbliższej okolicy (wolałbym osobiście się pofatygować) też przejrzałem i nic ciekawego.

Gdyby była jakaś dobra oferta na nową to budżet jest elastyczny, ale bez przesady ;) Ogólnie im taniej tym lepiej :)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bull3t, tak przeglądam i jakbyś zerknął czy warto, która najkorzystniej wypada. Przeglądam specyfikacje i dla mnie niemal identyczne :)

1. Gigabyte RX6500 Eagle 1499zł - ten wstawiałeś wcześniej, cena spadła o 50zł

2. ASROCK RX6500 Phantom - 1494zł

3. Sapphire RX6500 - 1623zł   - to ten co wcześniej wstawiałeś.

4. Gigabyte RX 6500 GAMING OC- 1753zł

Widzę że GTX1650 póki co, jest w podobnych pieniądzach wiec stawiam na RX. Zaczynam żałować że nie wziąłem tego z komputronika za 1200.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie bym wziął Asrocka, bo jest najtańsza i prawdopodobnie ma lepsze chłodzenie niż Eagle.

56 minut temu, Havok napisał:

Widzę że GTX1650 póki co, jest w podobnych pieniądzach wiec stawiam na RX. Zaczynam żałować że nie wziąłem tego z komputronika za 1200.

Wczoraj była przez jakiś czas również za 1200 zł, ale najwyraźniej cieszy się sporym zainteresowaniem, skoro znów zniknęła.

 

Może dałoby radę urwać trochę z ceny którejś z poniższych ofert:

https://www.olx.pl/d/oferta/gtx-1660-ti-msi-ventus-xs-6gb-CID99-IDNEMG5.html#3d82848308

https://www.olx.pl/d/oferta/msi-geforce-gtx-1660-ventus-xs-oc-edition-CID99-IDNFzwd.html#3d82848308

https://www.olx.pl/d/oferta/karta-graficzna-gigabyte-gtx-1660-6gb-CID99-IDNyTmW.html#3d82848308

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Havok napisał:

Powiedz mi, czy one poza firmą, wyglądem, chłodzeniem czymś się różnią?

Fabryczny boost jest na trochę różnym poziomie. Wymiary też są inne. Poza tym, mogą się różnic pod względem jakości sekcji zasilania i pcb.

3 godziny temu, Havok napisał:

 

Spróbuję ponegocjować :) może coś z tego wyjdzie

Możesz użyć argumentu, że ceny w sklepach nie są już dużo wyższe (#1, #2, #3, #4), a karty nie są modelami z jakimiś wybitnymi układami chłodzenia jak np. MSI Gaming. ;)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bull3t, dziękuję Ci, myślę że już dam radę coś wybrać. Ale jakbyś widział jakąś dobrą okazję to mile link widziany ;) 

Ogólnie widzę że jakiś trend spadkowy jest. Np. te karty które wstawiłem z Sferis, ceny już są niższe.

Jeszcze raz dziękuję Ci za poświęcony czas. Jak już całość będzie to się pochwalę ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiona RX6500. Myślę że na tą chwilę spokojnie wystarczy. 

Byłem nawet skłony dopłacić do 2060 czy RX6600 ale one praktycznie zniknęły od razu. 6600 nawet miałem w koszyku, ale "kod" już nie działał.

@Bull3t, dzięki ogromne za poświęcony czas i pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...