Skocz do zawartości
human

Czy potrzebny upgrade?

Polecane posty

Jak mozecie zauwazyc w sygnaturce jestem posiadaczem kilkuletniego juz procka I7-5820k (podkrecony do 4,5Ghz) oraz karte graficzna RTX 2070 Super. Zastanawiam sie czy do tej karty nie przydalby sie maly upgrade, czy czasem procek jej nie ogranicza. Myslalem o kupnie nowego Intela - i5 10600k gdyz wydaje sie optymalny. Czy wydanie tych pieniedzy (do procka nowa plyta i pamieci) ma sens czy jednak moj obecny procesor wciaz da rade? BTW - gram w rozdzielczosci 2560x1440.

Kompa nie wykorzystuje do zadnych profesjonalnych ani ambitnych zastosowan wymagajacych wiekszej mocy - tylko gry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by pomyśleć o przesiadce, ale szczerze mówiąc jesli grasz w 1440p to ten proc wykręcony na 4.5 GHz nie jest jeszcze złą opcją. Moim zdaniem poczekałbym przynajmniej na premierę procesorów Zen 3 od AMD - 8 października. I wtedy można pomyśleć czy robić upgarde czy jeszcze poczekać.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porobilem pare testow w grach w roznych rozdzielczosciach (w mojej natywnej 1440p i 1600x900 dla sprawdzenia) i wyniki sa nastepujace:

- tylko w jednej grze (Wasteland 3, ktora wychodzi na to, jest gra typowo procesorowa jak sie domyslam), wyniki FPSow byly takie same w obu rozdzielczosciach a GPU Usage w okolicach 75%,

- w 3 innych grach (Escape from Tarkov, Port Royale 4, Projct Cars 3) roznice FPS w obu rozdzielczosciach byly bardzo duze a GPU Usage wszedzie 100% (fps rosl w nizszej rozdzialce od 40-50% do nawet 90% wiecej - w EfT)

- wnioski? - jesli dobrze rozumuje, procesor nie jest tu waskim gardlem konfiguracji, zwlaszcza jesli gpu usage jest wszedzie na poziomie 100%? - pomijam ten wyjatek w postaci Wasteland 3 bo to chyba specyficzna gra

Dobrze rozumuje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@human Na ten moment twoj procek to sensowne minimum do tej karty i rodzialki. W niektorych grach i momentach bedzie ja ograniczac, ale lipy nie ma ( zwlaszcza jesli tak ja ja grasz glownie w paroletnie czy mniej wymagajace gry). Potwierdzaja to twoje testy i podobna tendencja bedzie w innych grach. Jakby kiedys doskwieraly Ci spadki fps, zastosuj ogranicznik fps w Riva Tuner wlaczanym razem z Afterburnerem albo zwieksz detale. Imo lepsze mniej klatek z mniejszymi spadkami niz na odwrot. Zawsze mozesz tez skoczyc w wyzsza rozdzialke, ale to nie sprzet do 4K.

Nie przesiadaj sie na 6/12, bo jest nastepne do wykoszenia (4/8 i 6/6 juz tak srednio). Co jakis czas zwieksza sie zapotrzebowanie gier na rdzenie i watki. Poczekaj rok na opcje AMD i Intela z PCIe 4.0 i DDR5. Tylko z tym bedzie mozna liczyc na postawienie platformy na lata i wtedy bym sie nie pitolil, a postawil na jakiegos kozaka 8/16 albo nawet 10/20. Sam tak zrobie, jesli bezdzie sie opylalo, wiec na twoim miejscu wlasnie tak bym postapil. Zle nie masz, a czas na stawianie platformy do dvpy z racji samego konca pewnej sprzetowej ,,epoki".

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@predatorekk Nie. Beda PCIe 4.0, a DDR5 bedzie za rok na AM5 i pewnie odpowiednikach Intela, jesli ten nie zamuli. Chyba ze mam nieaktualne info, bo malo obchodza mnie takie piesni przyszlosci, ale mozesz sobie przeciez sam za tym pogrzebac ;) Bardziej martwilbym sie brakiem 4.0 niz DDR5. 4.0 juz robi nikla roznice, a z kolejnymi generacjami kart bedzie sie to powiekszac, a co do pamieci, zalezy to od tego jak szybkie beda i czy hardware dalej bedzie funkcjonowal jak teraz. Zobacz sobie pierwsze testy i porownania DDR3 i 4 sprzed lat i spodziewaj sie podobnej historii.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nie przesiadaj sie na 6/12"

Przecież on teraz jest na 6/12, to raczej kiepski upgrade by był :). IPC ani zegary wcale tak szybko nie rosną. Imo, poczekałbym ze zmianą całej platformy do kiedy przestanie Ci realnie wystarczać wydajność, poza benchmarkami i bottleneckami które widać dopiero przy wykresach. Ja sam dalej używam od lat i7-4960X i póki co nie mam jeszcze powodów do zmian CPU - gram 1440p60.

EDIT: Ok, teraz doczytałem że OP chciał zmienić na i5-10600K. Również odradzam, z tych samych powodów co powyżej.

Edytowano przez szydl0
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...