Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

bakalarz

Problem z płynnością

Polecane posty

Witam, zwracam się do Was, ponieważ jesteście użytkownikami jedynego forum, na którym jestem zarejestrowany, gdzie społeczność z dużym prawdopodobieństwem może wiedzieć o co chodzi ;)

Sprawa prezentuje się następująco. Podczas grania w Fallout 3, Call of Duty 4 MW, Call of Juarez (z cda;>) gry chodzą płynnie, zdarzają się jedynie momenty, gdy gra na chwilę zwalnia, przycina się aby po dajmy na to 30 sek. wrócić do normalności, zdarza się to na tyle często, że w przypływie irytacji śmiercią pastora Raya postanowiłem wygenerować ten post ;)

Konfiguracja sprzętowa

proc: CPU CORE2 DUO E6300 1.86 MHz

płyta: ABIT AW9D MAX 975X DUALDDR2-800

pamięć: 3 GB DDR II 800MHz

HDD: SEAGATE 250 GB Barracuda

grafika: GF 7950GT 512 MB DDR3

oprogramowanie Windows 7, 64 bit, jednak na XP był ten sam problem. Sterowniki do grafiki instalowałem wczoraj najnowsze jakie były na stronie.

Niestety nie jestem w stanie sobie przypomnieć czy problem był od początku grania w Fallouta (ponieważ jest ona najwcześniejsza z wyżej wymienionych) czy pojawił się w pewnym momencie.

Wszelkie porady, sugestie mile widziane, tylko nie piszcie językiem informatyków bo nie zrozumiem, po ludzku jak można ;)

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm chyba mam złe wieści dla siebie, już bez grania, sam winamp, gg i to forum a speedfan pokazuje mi płomienie przy GPU, Core 1 i Core 2. Zatem podczas grania pewnie jest bardziej hardcorowo. Teraz tak patrzę, że wiatraczek na zasilaczu się nie kręci :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thermaltake Pure Power 600W

Teraz użyłem chłodzenia zewnętrznego w postaci wiatraka, ale przed tym na GPU było 80, a na obu rdzeniach 54,53

EDIT : GPU Z - pokazuje GPU temperature 81 stopni

CPU Z - nawet nie wiem gdzie jest temperatura ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, nie wiem o czym myślałem pisząc poprzedniego posta.

CoreTemp - tego użyj.

Ciepła ta grafika, dużo za ciepła jak na ten model i zerowe obciążenie. Procesor w normie, ale w górnej strefie normy. Nie ma na radiatorze kurzu?

A powiedz mi jeszcze jedno: czy w czasie tych "zacinek" nie świecii się przypadkiem kontrolka dysku? bez przerwy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas grania core temp pokazuje po 64 dla każdego, a speedfan GPU 123

kontrolka się nie świeci.

Czy to, że wiatraczek w zasilaczu nie działa nie jest główna przyczyną przegrzewania się? Nie wiem, nie znam się a to, że się nudzi do mnie nie przemawia ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standard w tego typu sytuacjach. Odkręć boczny panel obudowy i wyczyść kompa z kurzu. Szczególnie wentylator na karcie grafiki/procesorze. Heh jeśli wiatraczek w zasilczau nie działa to dziwne, że komp jeszcze chodzi:) Wyczyść i jego od zewnątrz i od środka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas grania core temp pokazuje po 64 dla każdego, a speedfan GPU 123

kontrolka się nie świeci.

Grafika się przegrzewa. Powyżej 100°C , czyli naprawdę mocno.

Brak obiegu powietrza w obudowie?

Kurz?

Czy to, że wiatraczek w zasilaczu nie działa nie jest główna przyczyną przegrzewania się?

Jeśli jest jedynym wiatrakiem wymuszającym przepływ powietrza w obudowie, to tak.

Powinien być jeszcze jeden wiatrak, z tyłu obudowy. Ale ten w zasilaczu TEŻ ma działć, bez niego elektronika zasilacza jest narażona na przegrzanie a w efekcie uszkodzenie.

że się nudzi do mnie nie przemawia ;)

To był dowcip. Kiepski.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, że dowcip ;) moja uwaga też miała takie zabarwienie, ale wyblakłe ;)

Ten z tyłu jest ale włącza się baaardzo rzadko (nudzi się? :wink: ) zatem został tylko ten od zasilacza, który nie działa.

Wracając do tematu, to może być przyczyną chwilowego zacinania się gry?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu, to może być przyczyną chwilowego zacinania się gry?

Tak, powyżej jakiejś temperatury (przeważnie jest to 80-100°C, zależnie od domyślnych ustawień dla danego modelu) zaczyna działać zabezpieczenie termiczne karty graficznej - o ile istnieje.

Działanie zabezpieczenia objawia się różnie: "zacinki", znikanie obrazu itp. Jeśli nie zadziała zabezpieczenie (bo są karty które go nie mają), to po pewnym czasie grafika przestaje działać (wytwarzając przy okazji siwy dym i takie tam atrakcje), co również utrudnia grę - np. trzeba iść do sklepu po nową kartę graficzną.

Reasumując: zrób tak żeby temperatura GPU spadła poniżej 50°C w spoczynku. Wymień wiatrak z tyłu, albo spowoduj żeby przestał tylko udawać że wieje. Sprawdź co z tym w zasilaczu (nie namawiam do samodzielnej naprawy, to urządzenie elektryczne a z prądem nie ma żartów).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam farta, że tylko się przycina a nie pali :)

Dzięki za pomoc i porady, mam nadzieję, że uda mi się schłodzić kompa ;)

Pozdrawiam

Zrobiłem małe czyszczenie, wyjąłem milion kurzu, temperatury jednak nadal na podobnym poziomie, może kilka stopni mniej ale szału nie ma :(

Przy okazji przyjrzałem się wiatraczkowi na zasilaczu, który zachowuje się jakby chciał zastartować a nie mógł, porusza się lekko to w jedną to drugą stronę ale nic poza tym ;/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem małe czyszczenie, wyjąłem milion kurzu, temperatury jednak nadal na podobnym poziomie, może kilka stopni mniej ale szału nie ma

Namówiłeś wiatraczek z tyłu obudowy do działania?

Przy okazji przyjrzałem się wiatraczkowi na zasilaczu, który zachowuje się jakby chciał zastartować a nie mógł, porusza się lekko to w jedną to drugą stronę ale nic poza tym

Zasilacz na gwarancji?

Przy takim obciążeniu i temperaturach w obudowie wiatrak chłodzący zasilacz musi działać (sprawdzałem na zasilaczu tej samej firmy, ale mniejszej mocy). Czyli coś jest uszkodzone: sam wiatrak albo układ który nim steruje. Wiatrak da radę wymienić w domowych warunkach, kontrolera nie naprawisz. Jeśli masz gwarancję - serwis; jeśli nie - zaprzyjaźniony majsterkowicz (+ odpowiednia zachęta) albo serwis RTV (zrobią, tylko czy zechcą? i za ile?).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, wiatrak z tyłu nadal upiera się przy swoim.

Jest podłączony do molexa (wtyczka zasilania dla dysków ATA i napędów CD/DVD) czy pod płytę główną?

Możesz go sam wymienić to nic trudnego. Tylko najpierw trzeba sprawdzić w czym problem - sam wiatrak czy jego zasilanie.

Gwarancja się skończyła, zatem będę musiał kombinować, mam nadzieję, że dużo sobie pan z serwisu nie zwoła.

Wymiana wiatraka w zasilaczu nie jest bardzo trudna, są w necie instrukcje step-by-step. Tylko naprawa układu sterowania wymaga pewnej wiedzy, i to musi zrobić fachowiec. Najpierw trzeba się upewnić że sterowanie rzeczywiście jest uszkodzone.

Używanie kompa z zasilaczem bez chłodzenia, a szczególnie granie, jest szkodliwe dla sprzętu. Czyli trzeba mu to chłodzenie jakoś naprawić - nawet montując "normalny (typowy) wiatraczek z zasilaniem wyprowadzonym na zewnątrz i podłączonym do molexa (albo płyty głównej) -> wersja dla tych którzy nie chcą łączyć kabli wewnątrz zasilacza "na skręta" (i dobrze że nie chcą! nie należy tak robić!).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatraczek z tyłu podłączony jest do zasilacza, nie ma żadnego połączenia z płytą główną.

Co do zasilaczowego, mogę pokombinować tylko problem w tym, jak się upewnić czy to wiatrak czy ten skomplikowany układ.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość michi93

to jak masz go podpiętego pod zasilacz i nie działa to albo padł on albo zasilacz jeśli masz możliwość to skombinuj sobie inna firmową zasiłkę i podłącz kompa i zobacz co i jak.a ten wiatrak podepnij pod innego molexa w twoim zasilaczu i zobacz czy zadziała jak nie to tak jak pisałem do jakiegoś znajomego i pożyczasz firmową zasiłkę

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...