Skocz do zawartości
Sheffy

Komputer nie uruchamia się po wymianie karty graficznej

Polecane posty

Hej,

Wymieniałem dziś kartę graficzną (GTX 1050 na RTX 2070 Super), po podłączeniu wszystkich przewodów komputer nie chciał zaskoczyć. Wyglądało to tak jakby próbował "wstać" ale brakowało mu mocy i po 1-2 sekundach się wyłączał. Odłączyłem zasilanie i dałem mu 1-2 minuty. Podłączyłem do zasilania i ponownie uruchomiłem - w tym momencie zaskoczył. Uruchomił się bez problemu, sprawdziłem temperatury - zarówno RTX jak i procesor poniżej 45 stopni. Wyłączyłem komputer aby go przestawić we właściwe miejsce i po paru minutach znów odpaliłem, tyle że wrócił problem z początku - próbował się uruchomić ale "nie dawał rady". Pomyślałem, że to kwestia zbyt zasobożernej karty jak na mój zasilacz (mam 600 W Silentum PC, więcej w specyfikacji na dole), zalecany to 650W, mój 600,

Odłączyłem wszystko i wymieniłem RTX na poprzedniego GTX 1050, ale w tym momencie problem był identyczny jak wcześniej. Komputer nie dawał rady "wstać" i po 2 sekundach się wyłączał. Odłączyłem zasilanie i spróbowałem wyjąć baterię z płyty by zresetować BIOS. Coś "pomogło" bo teraz komputer się uruchamia, wszystkie wentylatory ale na ekranie nie widać żadnego obrazu, nawet by wejść do BIOS-u. To samo podłączając dwa różne monitory na HDMI/DisplayPort. Nie pomogła próba podłączenia karty pod drugie złącze PCI Express.

 

Na płycie w sekcji EZ Debug LED "mrugają" dwie diody - CPU oraz DRAM. Kilka dni temu wymieniałem również procesor z i3 8100 na i7 9700KF + chłodzenie ze stockowego Intelowego nas Dark Rock 4. Po wymianie procesora i chłodzenia wszystko działało jak należy. Temperatury nawet w aplikacjach benchmarkowych maksymalnie dochodziły do 65 stopni. Nie było żadnych sygnałów, że coś jest nie tak.

 

Spróbowałem zdemontować chłodzenie i zobaczyć jak wygląda socket i chyba wszystko jest ok, żadne piny nie są zagięte/ułamane - ale podsyłam tez podglądowo - chyba wszystko jest ok?

 

Podłączyłem również poprzedni procek (i3 8100) ale problem występuje nadal - komputer się uruchamia, wentylatory startują, ale do ekranu nie dociera żaden sygnał, czy to z karty graficznej czy złącza DVI z płyty głównej (i3 ma zintegrowany układ graficzny). Do tego świecą się dwie diody - DRAM i CPU. Macie jakieś sugestie z czego wynikają problemy? Czy próbując uruchomić RTX 2070 Super na tej płycie z tym zasilaczem przesadziłem i doszło do jakiegoś nieodwrotnego uszkodzenia płyty?

 

Moja obecna konfiguracja:

Intel Core i3 8100 -> wymieniony na i7 9700KF

Gigabyte GeForce GTX 1050 OC 2GB -> wymieniona na RTX 2070 Super

32GB RAM (4X8GB) GoodRam 2400MHz

Zasilacz Silentium PC Vero L2 600W

Płyta główna MSI Z370A-PRO

Dyski Toshiba P300 1TB SATA III + Toshiba P300 3TB SATA III + SSD Patriot VPN100 512GB M2

 

 

diody.PNG

socket.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja w temacie :)

Może ktoś będzie mieć podobny przypadek, więc śpieszę z rozwiązaniem. Pomogło jak się okazało wyjęcie karty grafiki, 3 z 4 kości RAM i pozostawienie tylko tej w 2 slocie (licząc od CPU). W tym momencie komputer się uruchomił i się pokazał obraz na monitorze podłączonym do D-Sub na płycie głównej. Wyłączyłem i podpiąłem pozostałe 3 kości - znów sukces. Zamontowałem RTX 2070S - znów wszystko odpaliło :icon_biggrin: Od tego momentu wszystko działa jak należy.

Nie odważyłem się jedynie instalować i7, ponieważ podejrzewam, że mój zasilacz jest jednak za słaby na kombo i7 9700KF i RTX 2070S. W planach mam już zakup zasilacza >700W od Corsaira i wtedy zainstaluję również procek. Tak czy inaczej problem udało się rozwiązać. :)

 

BTW. Warto jednak dopłacić za procesor ze zintegrowanym układem graficznym, właśnie z uwagi na takie sytuacje awaryjne. Mnie na szczęście uratował poprzedni procesor i3 8100, który zintegrowaną grafikę miał. W przypadku i7 podszedłem do tematu myśląc kiedy ja będę z tego korzystać? Jak widać są sytuacje awaryjne, kiedy się przydaje. :)

Edytowano przez Sheffy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sheffy Spokojnie mozesz tego procka wrzucic. Taki zestaw bedzie potrzebowac jakies 400-450W i zasilacz da rade nawet po doliczeniu strat energii zwiazanych z niskim certyfikatem, a tez Vero to nie jakis pazdzierz i nie wybuchnie ;) Spodziewaj sie, ze bedzie po prostu chodzil glosniej niz jest teraz, ale jak masz glosny komputer, moze to ujsc w tloku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...