Skocz do zawartości

Ocena zestawu ITX - 6,5 tyś


k4cz0r

Polecane posty

@k4cz0r Rozumiem, z wiekiem noszenie Nano S moze stac sie uciazliwe. Jednak grube blachy i wieksza waga to cichszy komputer, wiec warto sobie to przekalkulowac. Co do wymiarow, nie porownywalem, ale zaczynalismy od mniejszych opcji, a jak nie wlezie czy z jakiegos powodu wolisz Li, spoko, bo wydaje sie dobra skrzynka. Poprzegladalbym rankingi malych obudow, a jak juz bedziesz mial swoj typ, to poczytalbym opinie ludzi na stronach obudowy w sklepach - zwlaszcza te krytyczne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o uciążliwość noszenia z wiekiem. ;) Po prostu mój gierkowy kąt z biurkiem i monitorem jest na piętrze - salon na dole. Także wolę zminimalizować ryzyko upadku komputera na schodach. ;) Stąd musi być poręczny i lekki do noszenia - jeżeli cięższy i większy to właśnie z rączką jak TU150, bądź coś bardziej kwadratowego/płaskiego jak konsola, że bez problemu i bez obaw złapię pod pachę.

Nudzi mi się, to przeglądam cały katalog Morele.net. ;) Nie wiem czemu wczśniej nie zwróciłem na nią uwagi - większy brat Node 202, czyli Node 304. Fabrycznie montowane wentylatory 1x 140mm i 2x 92mm, do tego mieści standardowy zasilacz ATX. Max karta graficzna to 31cm, także nie ma wielkiego pola manewru, jednak referencyny 3080 ma poniżej 29cm, także na pewno będą pasujące niereferenty.
Już na szybko w sieci znalazłem proste modyfikacje, tj. wycięcie otworu w górnej blaszce obudowy dla zamontowania kolejnego wentylatora, z czym myślę nie byłoby problemu. 
Dosyć mała, dosyć lekka, niecałe 400 zł i jest w śnieżnobiałym kolorze. Brzmi niemal idealnie. :)

Edytowano przez k4cz0r
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@k4cz0r Nie wyglada mi to na cos, co podola wentylacyjnie. Serio, nie baw sie w konstrukcje zbyt male i odbiegajace konstrukcja od klasycznych obudow. Osobiscie nie bralbym niczego innego niz cos na wzor typowej skrzynki z przewiewem przod-tyl, ale w mniejszym rozmiarze. Bez zadnych przeszkod typu kable czy zasilacz zamontowany gdzies pomiedzy, bo tylko tam jest miejsce albo z karta ciagnaca powietrze ze sciany centymetr przed nia. 3080 zapowiada sie na bardzo goraca karte, wiec troszeczke powatpiewam, czy w ogole taka Nano S czy ten Li podolaja i ogolem da to rade w malych skrzynkach bez undervoltingu wszystkiego czy robienia custoom loopa.

Mozesz sprobowac, ale juz tu wpadl jeden i mnie nie sluchal, chcial mala skrzyneczke do Ryzena i RTXa 2060, mowiac ze gdzie on to ustawi w salonie, postawil na swoim i kupil jakas szara kostke, a pozniej wrocil i skonczyl z Pure Base 500 ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@k4cz0r Nie wyglada mi to na cos, co podola wentylacyjnie. Serio, nie baw sie w konstrukcje zbyt male i odbiegajace konstrukcja od klasycznych obudow. Osobiscie nie bralbym niczego innego niz cos na wzor typowej skrzynki z przewiewem przod-tyl, ale w mniejszym rozmiarze. Bez zadnych przeszkod typu kable czy zasilacz zamontowany gdzies pomiedzy, bo tylko tam jest miejsce albo z karta ciagnaca powietrze ze sciany centymetr przed nia. 3080 zapowiada sie na bardzo goraca karte, wiec troszeczke powatpiewam, czy w ogole taka Nano S czy ten Li podolaja i ogolem da to rade w malych skrzynkach bez undervoltingu wszystkiego czy robienia custoom loopa.

Mozesz sprobowac, ale juz tu wpadl jeden i mnie nie sluchal, chcial mala skrzyneczke do taniego Ryzena i RTXa 2060, mowiac ze gdzie on to ustawi w salonie, postawil na swoim i kupil jakas szara kostke, a pozniej wrocil i skonczyl z Pure Base 500 ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już miałem wracać do pierwotnych pomysłów, z zamknięciem 2070S w płaskim HTPC. Jest cała masa konfiguracji nawet na malutkim Node 202, gdzie ludzie zamykają w nim Core i7 i np. GTX 1080, także i mój zestaw jakoś dałby radę. Jednak im bardziej patrzę na słupki wydajności 3080, do tego rzeczywiście cena niereferentów powinna oscylować w granicach 3200-3300, to naprawdę głupotą byłoby brać "tylko" tysiąc tańszego 2070S. :)

Tak więc potrzebuję porady - w jaką najmniejszą i najlżejszą obudowę, z czystym sumieniem i pewnością o nie spalenie, można będzie zamknąć to monstrum razem z Ryzenem 7 3700X? Wewnątrz tylko 1TB na M.2, drugi SATA SSD zewnętrzny.

Oglądałem już wizualnie wersje od Gigabye czy Inno3D, nie powinny się wiele różnić od typowych 2070S/2080S. Inno3D ma nawet wersje Twin 2X, z tylko dwoma wentylatorkami. Być może jednak będą nieco dłuższe (na jakiejś azjatyckiej stronie znalazłem rozmiar Gigabyte 3080 Eagle - 38cm :O Ale jeszcze podchodzę do tego z dystansem, w końcu referent ma 285mm, także dlaczego nagle dolna półka niereferentów ma być aż o tyle dłuższa? Może to rozmiar pudła...).

Edytowano przez k4cz0r
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@k4cz0r Nie kazde i7 wydziela tyle samo ciepla (moze mowisz o jakims starszym 4-rdzeniowym?), 1080 do 3080 bym tym bardziej nie porownywal. Generalnie recepta na zamykanie mocnego sprzetu (taki planujesz miec) w malutkich obudowach jest tzw. custom loop. Undervolting tez sie przyda.

Im mniejszy uklad chlodzenia karty czy cooler procesora, tym trudniej bedzie zapanowac nad temperaturami. Im mniejsza obudowa to samo. Jak w banku masz, ze bedzie glosniej od takich z chlodzeniem wiekszym, byc moze dostaniesz tez problemy z temperaturami.

Widze, ze celujesz w tansze karty typu Inno 3D czy jakies pewnie mniejsze Gigusie. Tansze karty to takie ze zrobionym po kosztach ukladem chlodzenia albo po prostu mniejszym, wiec to samo - gorzej.

Dalej jestem za tym Li albo Nano S, bo nie wierze, ze na powietrzu da rade w czyms mniejszym. Oczywiscie mozesz sie przekonac. Tutaj masz skrzynke, na ktorej przejechal sie wspomniany kolega (bodajze Ryzen 2600 i RTX 2060 Gigabyte'a z jednym wentylatorem):

https://www.morele.net/obudowa-sharkoon-ca-m-aluminium-black-4044951016112-735959/

Takich skrzynek unikaj, bo kolega tez nie mial gdzie w salonie postawic, a jak mu sie podzespoly ladnie zaczely pichcic, to od razu znalazlo sie miejsce na Pure Base 500 ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kultura pracy nie jest dla mnie tak istotna. Będę gral albo w swoim pokoju gdzie mam słuchawki, albo w salonie gdzie zaś startujący Boeing miałby problem z zagłuszeniem mojego audio. ;)

Tak, wiem że to i7 (bodaj 8th gen tam był) i 1080 to nie 3080, jednak takie graty ludzie z sukcesem używają w Node 202. :) Wiem że 3080 w takie coś nawet nie zmieszczę, stąd godzę się na jakąś skrzynkę. Jednak oby była jak najmniejsza i najlżejsza. :) Rozmiar to jedno, drugie to właściwości wentylacyjne, o czym doskonale wiesz. Nie mam też problemu z małym DIY, także np. jakby dana obudowa miała płaska blachę na górze, to prosi się wyciąć otwór na idealny wyrzucający wentylator. 

Obecnie mam Ryzena 5 1600 kręconego do 3,8 GHz wraz z 2060S w też dosyć małej In Win 301 i jedno ani drugie nie przekracza 60-kilku stopni, dzięki aż 5 120mm w środku. :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@k4cz0r Jesli nie interesuje Cie kultura pracy, najwieksza wada ITX dla Ciebie odpada. Ja mam porownanie z PS4 Pro, ktore niechlubny rekord fatalnej kultury pracy ustanowilo u mnie przy Detroit: Become Human i nie chcialbym takiego kompa, skoro mozna tego uniknac. Oczywiscie grajac dwa metry od telewizora lub z glosnikami za glowa nie bedzie to tak uciazliwe, jakby stalo obok, ale w przypadku konsoli wyboru nie ma.

Byle po prostu nie bylo problemow z tempami, a skrzynka miala miejsce na ewentualne dodatkowe smigla. Zobacz sobie config goscia z kanalu, ktory Ci polecilem, bo on ma w malutkiej skrzynce bardzo gorace polaczenie 9900K i 2080Ti, ale nie wiem, jak ma to rozwiazane, a podejrzewam, ze na powietrzu nie leci.

Ogolem najwazniejsza w skrzynce sa osiagi wentylatorow i ukladow chlodzenia procka i grafiki ora brak przeszkod dla przeplywu powietrza. Rozmiar dziala w taki sposob, ze im skrzynka mniejsza, tym trudniej ja schlodzic.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@k4cz0r Jesli nie interesuje Cie kultura pracy, najwieksza wada ITX dla Ciebie odpada. Ja mam porownanie z PS4 Pro, ktore niechlubny rekord fatalnej kultury pracy ustanowilo u mnie przy Detroit: Become Human i nie chcialbym takiego kompa, skoro mozna tego uniknac. Oczywiscie grajac dwa metry od telewizora lub z glosnikami za glowa nie bedzie to tak uciazliwe, jakby stalo obok, ale w przypadku konsoli wyboru nie ma.

Byle po prostu nie bylo problemow z tempami, a skrzynka miala miejsce na ewentualne dodatkowe smigla. Zobacz sobie config goscia z kanalu, ktory Ci polecilem, bo on ma w malutkiej skrzynce bardzo gorace polaczenie 9900K i 2080Ti, ale nie wiem, jak ma to rozwiazane, a podejrzewam, ze na powietrzu nie leci.

Ogolem najwazniejsza w skrzynce sa osiagi wentylatorow i ukladow chlodzenia procka i grafiki oraz brak przeszkod dla przeplywu powietrza. Rozmiar dziala w taki sposob, ze im skrzynka mniejsza, tym trudniej ja schlodzic.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konsole jednak dlatego "wyją", bo mają z reguły małe wentylatorki. 92mm to takie minimum. ;) Jednak  jak mówię, dla mnie to naprawdę nie jest wielki problem.

https://www.morele.net/karta-graficzna-nvidia-geforce-rtx-3080-10gb-gddr6x-5943689/
https://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-rtx-3080-gaming-oc-10gb-gddr6x-gv-n3080gaming-oc-10gd-5943775/
https://www.morele.net/karta-graficzna-inno3d-geforce-rtx-3080-twin-x2-oc-n30802-106xx-1810va34-5943910/
Mam nadzieję, że te ceny to tylko zwykłe placeholdery... ;)

Zastanawiam się teraz nad Thermaltake Core V21. :) To już nieco większa skrzynka, do tego nawet na mATX. Sprawdziłem właśnie płyty mATX, to takie ze średniej półki są wręcz o połowę tańsze od ITX...także to też kolejny argument. ;) No jednak coś powątpiewam, że będzie się to wygodnie nosić - ledwie pół kg lżejsza od tej którą miałem, do tego owszem niższa, ale oczywiście szersza (to praaawie szczścian :) ).

Druga, mniejsza opcja, to Node 304, o którym była mowa wczśniej. Mieści karty do 31cm, także powinno wystarczyć, zaś sama obudowa - na tyłu 140mm + dwa 92mm z przodu. Wystarczy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, k4cz0r napisał:

Konsole jednak dlatego "wyją", bo mają z reguły małe wentylatorki. 92mm to takie minimum. ;) Jednak  jak mówię, dla mnie to naprawdę nie jest wielki problem.

Prawda, a do tego konstrukcje typu magnetowid, ktory wrzuciles w pierwszym poscie :) Male wentylatorki sa podle, bo male i musza byc szybkie, ale wycie jest efektem temperatur podzespolow, z ktorymi powyzsze bolaczki po prostu slabo sobie radza.

Nie spodziewalem sie, ze te karty beda za 5ke sprzedawane. Co do niereferentow, nie widzialem zadnych przeciekow, ale moge Ci powiedziec, jak to wygladalo w ostatnich generacjach. Biorac pod uwage twoje oczekiwania i maly build, potrzebujesz karty w pierwszej kolejnosci swietnie chlodzonej, wiec rozpatrywalbym tylko opcje jak najwieksze i z trzema wentylatorami (jesli beda w ogole takie z dwoma). Bo slabe chlodzenie to nie tylko halas, ale i zbijanie zegarow, wiec praca przy mniejszej wydajnosci niz ta, za ktora zaplaciles i oczywiscie brak szans na OC. Czyli niby oszczedzisz na taniej karcie, ale wcale nie. Gigabyte Gaming to zwykle ta najlepsza opcja cena/jakosc. Z najmocniej kreconych, swietnie chlodzona, wiec moze byc karta dobra pod OC, moze byc cicha po skreceniu wentylatorow. Do jeszcze wyzszej kultury pracy MSI Gaming Trio czy flagowca Asusa nie ma sensu doplacac, bo Ci na tym nie zalezy. Po prostu nie idz w karty mniejsze czy tanioche typu Inno 3D, bo mozesz sie przejechac w tej malej skrzynce. Porownywalne do Gigusia karty w dobrej cenie zrobil ostatnio Palit z Jetstream oraz KFA2 EX, ale ta ostatnia miala tylko dwa lata gwary (zwykle sa trzy). Jest jeszcze tanszy Gigus Windforce, ale zwykle ma gorsze tempy i glosniejszy uklad chlodzenia. Dziwilo mnie to bo chlodzenie niby oba Gigusie dziela te same, ale jakas roznica jest i jest zauwazalna - gadalem o tym z kolega, ktory zawodowo sklada kompy.

W kwestii skrzynek lepsza opcja wydaje mi sie Thermaltake. W Node na powietrzu nie wierze kompletnie, ale nie jestem specjalista od ITX, a polecam Ci dmuchac na zimne ;) Obie (patrzac po zdjeciach na stronach, wiec moze sie myle) wydaja sie wymuszac wertykalny montaz karty na centymetr, dwa od sciany, a to rowna sie +10 stopni na karcie. Jesli w V21 da sie karte zamonotwac po bozemu, moze da rade. Jednak wez lepiej ta Lian Li, bo wydaje sie najlepsza z tego co zaproponowales.

EDIT: Nie przyczailem, ze w przypadku Fractala karta bedzie ciagnac powietrze przez siatkowa scianke, ale dalej nie wiem czy reszta wyrobi. Jesli dobrze rozkminiam to, jak komputer bedzie w niej zlozony. Nie jest to taka zla opcja, jak na poczatku myslalem.

Edytowano przez SolInvictus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...