Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Arko

Chłodzenie do E8400 - nie mogę się zdecydować :(

Polecane posty

Witam

Składam nowy komputer i jednym z ostatnich elementów do wyboru pozostało chłodzenie na procesor. Po przeglądnięciu co mają w Komputroniku wybrałem 5 modeli i nie mogę się zdecydować co ostatecznie wybrać.

Pentagram Freezone HP-120 AlCu Karakorum - 97 zł

Arctic Cooling Freezer 7 Pro - 111 zł

Scythe Ninja 2 - 156 zł

Scythe Mugen 2 - 187 zł

Thermaltake BigTyp 120 - 208 zł

Procesor: INTEL Core2 Duo E8400 (mam zamiar podkręcać jak najwyżej, czyli około 4 GHz)

Płyta główna: ASUS P5Q Turbo

Obudowa z dwoma wentylatorami 12 cm

Dokładniej rzecz ujmując po prostu nie jestem pewien, czy ten za 97 zł nie będzie za słaby a ten za 208 zł jest z kolei potrzebny. Oczywiście im lepsze chłodzenie tym lepiej, to jest jasne, ale mi nie zależy na jak najniższych temperaturach, tylko żeby procek był stabilny i po prostu się nie przegrzewał, przy określonej ilości GHz do jakiej uda się podkręcić.

Przy wyborze chłodzenia biorę pod uwagę także hałas jaki będzie wytwarzał wentylator. Według Komputronika tylko Karakorum ma regulację obrotów. Reszta niby nie ma regulacji, ale z kolei sama płyta główna ma taką możliwość, więc nie jestem pewien jak ma się jedno do drugiego.

Z tych 5 zestawów nie wiem co myśleć o Arctic Cooling Freezer 7 Pro, bo kręci się max 2500 obr/m, co przy wentylatorze o rozmiarze 92 mm może powodować zbyt duży hałas.

Brałem jeszcze pod uwagę Thermalright Ultra-120 eXtreme, ale doszedłem do wniosku, że ten to bardziej przyda się do i7 niż C2D.

Zapoznaj się z zasadami zakładania nowych tematów - GFR

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sam co prawda jak widać w sygnaturce nie mam podkręconego E8400, ale dla własnej satysfakcji kupiłem do niego Scythe Katane 2 i jestem bardzo zadowolony. Chłodzenie to jest bardzo ciche i wydajne, w stresie mam nawet za zimno na procku :). I jest to chłodzenie bardzo ciche, praktycznie u mnie nie można rozpoznać czy komp jest włączony czy nie. Proponuje rozpatrzeć jeszcze przykład mojego chłodzenia, ale to jest tylko moja propozycja. A co do twoich przykładów mój kumpel posiada Mugena 2 i jest zadowolony, ale z tego co słyszałem jest troche głośniejszy od mojego chłodzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci polece Scythe Mugen 2 na esc dostaniesz go za 170zl. Chlodzenie rewelacja, ciche, bardzo dobrze chlodzi procka. Przy moim E8500 podkreconym do 3,5Ghz mam temperature zaledwie 29 stopni natomiast w stresie nie przekracza 50 stopni. Zapewne bylo by mniej ale jak narazie mam malo przewiewna bude. Polecam. :thumbsup:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Thermaltake BigTyp 120 ale teraz bym kupił Mugen 2 - bardziej mi się podoba :)

Temp mam 32-34 idle i 38-40 stres - myśle że dobre aczkolwiek zastanawiam się czy na Mugen 2 nie miał bym mniejszych :)

Jak zależy Ci na kasie to bierz Karakorum, jak chcesz więcej wydać to Mugen 2

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najdroższe odpada, bo za drugie tyle złożysz wydajne WC. Najtańsze też może być słabe więc lepiej coś do 150zł z pastą Arctic Silver 5 bierz i kręć:D

Skajt Nindżę lub Mugena i masz luz:)

A jak chcesz Wodę to pisz na PW:D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mat

Też się zastanawiam czy mi Mugen 2 wejdzie :D

Mam budę CM Elite 334 i podobno wchodzi na styk, tylko trzeba komin zdjąć ;]

@topic

Ja na twoim miejscu dołożył bym do Mgn 2.. Nie warto brać teraz Mugen rev 1, bo nie ma backplat'u i dosyć mocno wygina płytę główną...

Opcją jest jeszcze podana wyżej ninja 2..

Karak też dobry, ale nie możesz ustawić wentylatora, żeby wiał na tył obudowy więc lipa po całości według mnie...

PS- bierz tylko te w których masz wentylator 12cm.. Inaczej będzie wyło ;D

Teraz mam box'a i jest słyszalny, a tempy ~42 idle bez OC mnie nie cieszą :P Ale fakt że jest ciepło, a nie mam jeszcze wentyla na boku i z przodu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się ostatecznie na Scythe Mugen 2.

Teraz mam pytanie do posiadaczy tego zestawu oraz płyty głównej Asus z serii P5Q. Czy pamięć ram oraz wentylator od tego chłodzenia nie kolidują ze sobą? Pamięci ram jakie wybrałem to Corsair Twin2X DDR2 2x 2GB 1066 MHz CL5-5-5-15 DHX, a one mają radiatory trochę wystające do góry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie radziłbym przy P5Q-E wszystko dokładnie wymierzyć przed zakupem pod kątem konkretnego chłodzenia. U znajomego było nie ciekawie z montażem większego chłodzenia. Bodajże było to Scythe. Trzeba uważać na dosyć dużych rozmiarów chłodzenie, które mam wrażenie iż nie do końca zostało przemyślane. Także przed zakupem rekonesans obowiązkowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Mietus ma P5Q-E a to inne chłodzenia. Jeżeli zaś chodzi o tego Asusa w połączeniu z Infinity to niestety mam złe wieści...Przeglądając net natknąłem się na takie coś:

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=2521-40

konkretnie tekst o rozłożeniu elementów jest warty uwagi.

Także to tylko potwierdza, że z chłodzeniami Scythe i tym Asusem trzeba uważać. U kumpla też różowo nie było.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak mówi wwl1... P5Q-E z Turbo ma niewiele wspólnego...

A co do tych radiatorów, to NB się grzeje jak jasna cholera !

Mam standardowe FSB a i tak jest ciepły/gorący..

Chyba przez to mój GTX275 ma teraz 61 st. IDLE przy wentylu na 50%...

Jednak przydał by się nawiew z boku i przodu do tego.. Dla tego muszę jednak wszystko wymierzyć, żeby nie było później zonka jakiegoś ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mugen 2 na bank ma, bo często foty oglądam.

Ninja 2 też ma taką możliwość.

Orochi tażkę ma możliwość montażu z 4 stron ale jest wielkie ;]

Kabuto, Shikuren, Zipang i Andy Samurai Master mają nawiew z góry radiatora.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci że w pewnym stopniu na pewno...

Ale z drugiej strony, nie miało by się gdzie rozchodzić bo grafika jest centralnie nad tym radiatorem...

Kupie wentylatory i zobaczymy, może się poprawi ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość michi93

Ja jeszcze dorzucę od siebie może nie będzie się to wiązało z tematem w 100% ale pasty liquid pro unikaj jak ognia może i to jest najlepsza pasta ale jeśli wiesz jak zachowuje się rtęć to będziesz wiedział jak się ta pasta zachowuje a to jeszcze trzeba rozsmarować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...