Skocz do zawartości
bartiprog

Nowy, niekompletny, ~2500zł

Polecane posty

Dzień dobry raz jeszcze.

Moje poprzednie perypetie ciągnące się od lat można przeczytać tutaj. Nie chcąc was zanudzać przedstawiam obecne cele:

  • Budżet na komputer: 2000zł; 2500zł jeżeli znacząco poprawi wydajność; nieprzekraczalne 3000zł w przypadku nowej karty graficznej
  • Części do kupienia: MOBO, CPU, RAM, ewentualnie GPU i PSU
  • Czy wliczyć system w cenę: nie, posiadam Win10
  • Zastosowanie komputera: głównie internet i praca, rzadziej stare gierki, hobbystyczny montaż filmów
  • Preferowany sklep: morele
  • Model posiadanego monitora (rozdzielczość, posiadane złącza): 1[1920x1080 VGA], 2[1680x1050 DVI, DP], 3[1280x1024 DVI]
  • Czy sprzęt będzie podkręcany: tylko jeżeli nie zwiększy to nakładów finansowych, posiadam SilentiumPC Fera 3.
  • Termin zakupu komputera: najbliższy miesiąc, może początek przyszłego roku
  • Dodatkowe uwagi
Spoiler

Mój obecny komputer jest u kresu swego życia. Potrafi nie działać karta sieciowa, już dawno nie działa karta dźwiękowa, po uśpieniu nie jestem w stanie go wybudzić, i co najbardziej mnie przeraża, moja obecna MSI GTX760 czasem wygasza obraz na sekundę-dwie, a podczas grania w nowsze gry typu GTA5 potrafi zawiesić komputer wyświetlając przy tym artefakty na "zamrożonym" monitorze. Pulpit i starsze gry są OK. Zacząłem się zastanawiać czy to nie wina zasilacza, ale on został mi tutaj polecony, podobno dobrej firmy z zapasem mocy. Karta i procesor długo pracowały na temperaturach ~95*C. W przypadku CPU było to zapewne więcej, ponieważ programy nie pokazywały wartości powyżej 99*C. W tym celu kupiona została nowa pasta i Cooler, co powoduje że pod obciążeniem nie przekracza 40*C. Karta była katowana o wiele dłużej, ponieważ bałem się wymiany pasty - prawdopodobnie rok, półtora. Obecnie po wymianie i wyczyszczeniu i tak dobija 86*C, ale nie skręca zegara.

 

Obecna konfiguracja: 

Intel Core i5-2310 + SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2

8+2 RAM DDR3

MOBO MSI H61M-P21

MSI GTX 760

Asus XONAR DSX

465GB Samsung SSD 860 EVO

931GB Western Digital WDC WD10EARS

2794GB TOSHIBA HDWD130

Thermaltake Smart SE 530W

CDDVD LG

 

MOBO, CPU, RAM nowe na 100%. Dyski twarde dość dobre, więc chcę zachować (WD 1TB jest jako archiwum, nie roboczy). Karta dźwiękowa pewnie nie będzie używana, tylko wrócę na zintegrowaną. Cooler oczywiście do wykorzystania. Karty graficzne z tego co widziałem obecnie są dość drogie, więc liczę się z tym żeby na razie jej nie kupować, a gdy będę miał większą sumę to wymienić starego GTXa 760, ale jeżeli uda się coś upchnąć nie przekraczając 3k to można spróbować. Być może będzie potrzebny nowy PSU?

Chętnie odpowiem na wszystkie pytania.

(Jako obudowa pewnie wleci SilentiumPC Signum SG1M)

Edytowano przez bartiprog
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, na morele byłoby drożej?

I przy okazji, czy znasz jakiś godny polecenia konwerter, żebym dał radę podpiąć monitor, który ma tylko D-SUB?

 

Udało mi się złożyć taki zestaw. Zamiast 3600 dałem 3600X, w zamian promocja na RAM, moja trochę tańsza obudowa. Wyrzucając GPU mamy bardzo ładną cenę.

Czy X u AMD oznacza podkręcalny? Czy to tylko "mocniejsza" wersja?

Edytowano przez bartiprog
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten "X" oznacza 200 MHz więcej za dużo wyższą cenę. Zdecydowanie nie warto dopłacać tyle kasy do wersji "X". Podkręcać to te procki się prawie nie kręcą w obu przypadkach.

Kartę zmieniłeś z wersji SUPER na wersję zwykłą - tracąc tym samym z 15% wydajności. Chyba słaby deal :P

Budę lepiej wziąć albo tego Regnuma albo Signum SG1 TG - SG1M ma zabudowany front co bardzo negatywnie wpływa na wentylację.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest prawie ok - albo dorzuć do SG1 TG z uwagi na dodatkowy wentylator, albo jeśli nie chcesz szkła to dokup osobno wentylator - https://www.morele.net/silentiumpc-sigma-pro-120-pwm-spc134-835426/

Bo warto ten wentyl frontowy też mieć - w SG1 bez "TG" jest tylko 1 wentyl z tyłu.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiają się kolejne problemy na obecnej konfiguracji, artefakty i crashe karty graficznej podczas zwykłego przeglądania internetu, spontaniczne resety, często zacinający się dźwięk. Proszę dodatkowo o rekomendację jakiegoś zasilacza, gdyby okazało się że on stoi za niestabilnością systemu (będzie kupiony w ostateczności)

Obecnie Thermaltake Smart SE 530W kupiony w 2013

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SilentiumPC Supremo L2 550W lub M2 550W (M = odpinane częściowo kabelki) będzie ok pod tę i nową konfigurację. Ewentualnie be quiet! 500W PURE POWER 11 500W czy Corsair TX550M - najlepszy jest ten ostatni, czasami idzie dorwać za ~ 300 zł i masz zasiłkę na lata. Mozna też polować na promocje Seasonic Focus Gold 550W - na Proline nieraz wyprzedają za 3 stówki, to już w ogóle świetny deal.

Jeśli crashuje karta graficzna, to wyciągnij ją i uruchom PC na integrze (podłącz monitor do wyjścia wideo na płycie głównej) - sprawdź czy śmiga. Wtedy się okaże czy to karta czy co innego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...