Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Rhylfein

Monitor 27" - 32"

Polecane posty

Witam wszystkich,

prosiłbym Was o poradę jaki monitor polecilibyście z zakresu 29" - 32". Sprzęt używany będzie tylko i wyłącznie do gier (no i przeglądania internetu, ale przede wszystkim gry). Zależy mi bardziej na jakości obrazu niż na szybkości matrycy (nie gram ani w FPSy, ani "szybkie" symulatory czy piłki nożne). Nie mam jeszcze ustalonego budżetu, m.in od tego co mi polecicie pewnie będą go dopiero budował. Zakładałem na wstępnie około 1200 - 1500 PLN, ale nie mam nic przeciwko żeby kupić coś godnego uwagi za np. 899 PLN :). Nie mam żadnych specjalnych wymogów co do ilości złączy. Jeśli będzie tylko DVI to ok, nie zależy mi na HDMI. Monitor będzie pracował z kartą MSI GeForce 1070 Gaming 8G. I nie interesuje mnie żadne 4K.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem temat bo przeglądałem różne monitory (tak żeby znaleźć ewentualną alternatywę). Jest tego sporo i jest w czym wybierać, ale mam takie pytanie. Wiem, że odczucia są zawsze subiektywne i nie da się doradzić jednej jedynej słusznej drogi, ale czy przy rozdzielczości QHD lepiej iść w 27'' czy 31-32''? Pytam bo opinie są różne, jedni mówią, że 31-32 cale to już tylko 4K i nic mniej...a do tego musiałbym jednak zmienić kartę graficzną (co generalnie wchodzi w rachubę, ale po prostu nie brałem tego pod uwagę).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no coś ty, spokojnie monitory WQHD dobrze wyglądają przy większych rozdziałkach. Taki Acer to dobra opcja https://www.x-kom.pl/p/347257-monitor-led-29-319-acer-eb321hquawidp-bialo-czarny.html musisz tylko zweryfikować, ile siedzisz od monitora, duży ekran będzie bardzo niewygodny i niepraktyczny ze zbyt bliska.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Dirian, @ Loizok,

dziękuję bardzo za odpowiedzi w tym wątku :).

Wiem, że wybór wielkości monitora to już całkowicie po mojej stronie bo to już odczucia subiektywne. Wczoraj patrzyłem sobie na te monitory (w sensie rozmiarów) w sklepach. 31 cali wydaje się być olbrzymie (po przestawieniu się z monitora 24 cale) ale jeszcze do ogarnięcia. 27 cali z kolei wydaje się być tylko odrobinę większe (niż 24) i aż mnie dziwi, że naprawdę oferuję sporo większy obszar roboczy (wg tego co wyczytałem w internecie) Tylko co innego patrzeć na monitor stojąc przed nim kilkanaście minut a co innego siedzieć przed monitorem kilka godzin (nawet jeśli to mniej więcej ta sama odległość) no i w sklepie nikt mi nie włączy mojej gry :). Korci mnie żeby zamówić monitor 31 cali i jeśli okaże się za duży to go oddać tylko czy po rozpakowaniu i ponownym spakowaniu (co pewnie nie wyjdzie tak ładnie jak fabrycznie) Waszym zdaniem może być kłopot ze zwrotem? Wiem, że każdy sklep ma swoją politykę odnośnie zwrotów, ale mieliście już może takie doświadczenia z innymi peryferiami albo częściami komputerowymi? Celował bym w sklep x-kom.

 

I jeszcze tak na wszelki wypadek, gdyby rzeczywiście 31 cali było za duże dla mnie, polecilibyście mi jakiś sensowny monitor 27 cali? W tym rozmiarze jest multum sprzętu na rynku, w x-kom widziałem sporo komentarzy osób pracujących, nieco mniej opinii osób grających.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Rhylfein napisał:

Korci mnie żeby zamówić monitor 31 cali i jeśli okaże się za duży to go oddać tylko czy po rozpakowaniu i ponownym spakowaniu (co pewnie nie wyjdzie tak ładnie jak fabrycznie) Waszym zdaniem może być kłopot ze zwrotem?

Przy zakupie online problemu nie będzie żadnego, ustawa gwarantuje Ci zwrot do 14 dni bez podania przyczyny.  W przypadku niewielkiego uszkodzenia towaru mogą odrzucić lub potrącić % wartości.

Przy 27" warto iść w ten QHD, zwiększa to jakość obrazu, nie ma "pixelozy", przy skalowaniu gier do mniejszych rozdzielczości może to gorzej wyglądać. Do 1200 zł fajny sprzęt to Lenovo L27Q-10 - https://www.ceneo.pl/51904505;0280-0;02516.htm. Tutaj akurat 20 zł taniej w sferis niż w xcom; dobry czas reakcji matrycy, IPS - a więc ładne kolory i kąty widzenia, redukcja migotania, 3 lata gwarancji producenta. I design też świetny :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z tymi zakrzywionymi monitorami? Czy rzeczywiście zniekształcają czcionki przy czytaniu lub przeglądaniu stron www (bo takie opinie można spotkać w necie)? Ja siedzę na wprost monitora (+/-) więc nie chodzi mi o patrzenie pod kątem tylko na wprost?

I to pewnie też subiektywne odczucie, ale Waszym zdaniem, czy to zakrzywienie rzeczywiście dodaje głębi w grach czy to taki troszkę chwyt marketingowy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie dodaje głębi, różnica jest wyraźnie zauważalna. Odkąd przesiadłem się na zakrzywiony monitor, to "normalne" monitory są dla mnie nienaturalnie płaskie - obraz wydaje się "sztuczny"; może nie jest to do końca dobre słowo, ale ciężko to opisać.

51 minut temu, Rhylfein napisał:

Czy rzeczywiście zniekształcają czcionki przy czytaniu lub przeglądaniu stron www

Przez pierwsze parę godzin będziesz zauważał zakrzywienie, ale po tym czasie oko się do tego przyzwyczai.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to kwestia wyboru monitora zaczyna się powoli klarować, chociaż "ostateczny" test nastąpi na moim biurku :).

Wynalazłem coś takiego:

https://www.x-kom.pl/p/426522-monitor-led-32-i-wiekszy-aoc-agon-ag322qc4-curved-hdr.html

https://www.x-kom.pl/p/441621-monitor-led-32-i-wiekszy-msi-optix-ag32cq-curved-czarny.html

https://www.x-kom.pl/p/469250-monitor-led-32-i-wiekszy-lg-32gk650f-czarny.html

Wszystkie monitory są znacznie poza zakładanym przeze mnie budżetem. Powiedzmy, że są w moim zasięgu. Pytanie tylko do Was czy kupowanie takiego monitora, w porównaniu z czymś bardziej "zwyczajnym" jak polecony mi tutaj wyżej  (i również ciągle na moim celowniku) Acer rzeczywiście ma sens? Nie celowałem w aż tak wysokie odświeżanie, chociaż czytałem, że wszyscy się nad tym rozpływają w internecie. Biorąc pod uwagę w co gram to chyba wykorzystałbym to tylko w GTA V (bo w strategiach raczej nie), może w Tomb Rider lub ETS 2. Pewnie większy efekt byłby na żywo bo na filmach na YT nie widziałem aż tak ogromnej różnicy (może moje oko tego nie rejestruje :D). Wiem, że AOC niby chwali się też HDR i chyba nawet mają na to jakiś certyfikat. I znów również tego specjalnie nie szukałem, nie wiem czy moja karta uciągnie to wszystko, ale gdybym zmieniał swoją konfigurację powiedzmy za pół roku albo rok (czy coś koło tego) mógłbym wykorzystać te dodatkowe funkcje na zasadzie "na przyszłość". Dochodzi jeszcze różnica pomiędzy VA a IPS. Wiem, że celując głównie w kolory (bo tak napisałem na początku) polecaliście mi IPS (i sam również na takie monitory patrzyłem). Ale nie znalazłem żadnego monitora zakrzywionego z matrycą IPS więc zakładam, że pewnie technologicznie nie idzie to w parze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się znaleźć jakieś recenzje zarówno tego MSI jak i AOC i w zasadzie konkluzja jest taka, że są do siebie podobne. Co najwyżej w komentarzach miłośnicy jednej lub drugiej firmy wzajemnie się wykłócali :). Czy ktoś z Was miał może jakieś doświadczenia albo spotkał się z jakimiś opiniami na temat tych monitorów?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...