Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

tomson89

Komputer pod AMD czy Intela ?

Polecane posty

Witam,

W najbliższym czasie mam zamiar kupić komputer za około 2800 zł. Waham się nad wyborem platformy do tego sprzętu, gdyż mimo przeczytania kilku artykułów, postów (również na tym forum),oraz testów nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi czy komputer powinienem oprzeć na procesorze Intela czy AMD.

Komputer ten będzie służył w większości do gier,ale od czasu do czasu także do projektowania w programachy typu Inventor i AutoCad oraz z czasem do projektowania 3D.(Ale główny nacisk,tak jak napisałem na gry :biggrin: .)

Głównie zastanawiam się nad wyborem spomiędzy pary: Core 2 Duo E8400 i Phenom II 720 X3. Wstępna konfiguracja komputera wygląda tak:

Płyta Główna MSI P45 Neo3-FR (Lga775) (430.00)

Procesor Core 2 Duo E8400 DualCore 64 Bit 3.00GHz BOX (680.00)

Pamięć RAM Patriot Dual 2x2 GB 1066MHz DDR2 Viper (260.00)

Dysk Twardy Seagate Barracuda 7200.12 500GB 16MB Cache S-ATA 2 (220.00)

Karta Graficzna Gigabyte GeForce 260 GTX OC Core216 896MB HDMI (448-bit) (PCI-E) (750.00)

Zasilacz Chieftec GPS-550-AB-A 550W (280.00)

Obudowa (jakiś przyzwoity standard) (220.00)

(Napędu nie licze, bo już posiadam)

razem 2840.00

Wiem,że zestaw z AMD będzie troche tańszy,więc może warto w niego zainwestować, a pozostałe kilka złotych dołożyć np. do odrobine mocniejszej karty graficznej,czy też lepiej zostać przy Intelu?

Zależy mi także,żeby komuter nie był zbyt głośny.

Prosiłbym o opinie i porady odnośnie procesora,ale także innych podzespołów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość michi93

Moja propozycja ze stajni AMD

AsRock A780GXH/128M /AMD 780G/

279z

AMD Phenom II X3 720 /2.8GHz, 95W, BOX, Black, AM3/

550zł

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F1

225zł

GoodRam 4GB (2x2GB) 1066MHz CL5 PRO

230zł

OCZ StealthXStream 600W

290zł

Antec Gamer Three Hundred (bez zasilacza)

260zł

Sapphire Radeon HD4890 Vapor-X 1024MB DDR5 /256bit/ 2xDVI TV-out

990zł

razem 2824zł

Z procka x3 możesz (masz 50% szans)odblokować czwarty rdzeń dobra obudowa fajnie sie chłodzi ,bardzo mocna karta graficzna która jeszcze spokojnie można podkręcać, fajna płyta w sumie można by dać zasilacz słabszy ale w esc 600w było w takiej cenie co 550 troche mnie to zastanowiło ale stwierdziłem,że to porządna firma

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw wyżej w porządku.

Z jedną zmianą - na Samsunga 500GB F2EG za 195 zł. Jest cichszy (dzięki 5400rpm) i równie wydajny.

Można oszczędzić i kupić X3 710 - podkręci się równie dobrze, co X3 720. Chyba, że zależy Ci na odblokowanym mnożniku, a więc na łatwości podkręcania, ale jak widać za tą przyjemność płaci się 80 zł... A za tą kasę (+ tańszy dysk) starczy na chłodzenie AC Freezer Xtreme (120zł).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumieć,że rozwiązanie z Core 2 Duo jest mniej opłacalne ?

Prosiłbym Was o ustosunkowanie się też do zestawu z Intelem, który ja podałem.

Jeśli chodzi o podany zestaw, mam dwie wątpliwości.

1) Jeśli chodzi o kartę graficzną zrezygnowałem z Radeonów, ponieważ czytałem, że mają głośne chłodzenie w porównaniu z większością GeForców. Natomiast jeśli chodzi o wydajność ciężko jednoznacznie rozstrzygnąć pomiędzy GTX 260 Core216,a 4870 (lub odpowiednio GTX 275,a 4890),w tym samym przedziale cenowym.

2) Wiem, że podana płyta główna to udana konstrukcja (mimo, że AsRocka,chciałoby się powiedzieć... :wink: ), jednak wolałbym alternatywe jakiegoś innego producenta, nawet jeśli miałbym zapłacić troche więcej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Core 2 Duo jest raczej wyborem krótkowzrocznym - to krętliwe, ale 2 rdzenie... W przypadku X3 jest szansa na prezent, czyli odblokowanie 4 rdzenia.

1. Ten Radeon ma niereferencyjne chłodzenie, jedne z lepszych/cichszych jakie są.

2. Naprawdę, zaufaj Asrockowi, zbiera świetne recenzje i ma już grono zadowolonych użytkowników. Nie znajdziesz lepszej płyty w tej cenie, a lepsze kosztują ok. 500 złotych. Przeczytaj też to:

http://anandtech.com/weblog/showpost.aspx?i=579

Tak, na tej płycie da się porządnie pokręcić procesor.

Nie dajmy się marketingowi i wykreowanym markom...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Bachcompie nie polecałbym kupować... Na forum PPC, w którym też działam, była afera z selektami, które oferują. Parę osób z nimi pisało i takie teksty jednego z pracowników:

tylko skrajny kretyn wini sprzedawce procesora za to że ma słąbą płytę

pozatym aby ze mną dyskutować musialbyś mieć jasny umysł a nie asrockowe zaciemnienie

nie każdy jest idiotą i kupuje asrocka a potem ma wielkie wymagania do tej płyty

nie ucz kolo ojca dzieci robić

... nie napawają optymizmem.

Zresztą płyta wcale nie jest taka rewelacyjna jak na swoją cenę. W dodatku ma gorszej jakości zasilanie chipsetu i pamięci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zdecyduje się pewnie na platforme pod AMD skoro tak radzicie.

Pozostaje problem pozostałych podzespołów, ponieważ sklepy z których w jednym miałem zamiar złożyć komputer nie

mają tej karty graficznej.

Jestem z Krakowa i sklepy, które wchodzą w gre to www.apollo.pl i www.pcprojekt.pl , bo kupowałem już tam kilka rzeczy i jak będę na miejscu to zawsze jakąś zniżeczke, albo gratis można wyrwać :biggrin: .

Dlatego, jeśli to możliwe, prosiłbym o podanie konfiguracji dostępnej w jednym z nich.

Mojego sceptycznego podejścia do AsRocka nie opieram bynajmniej na lepszym marketingu innych firm, ale na doświadczeniach kilku znajomych od których usłyszłem bardzo wiele złego o tej firmie,a którzy mieli jej płytki.

Zdaje sobie sprawe, że ta konkretna płyta jest wysokiej jakości (co jednoznacznie wynika z art. podanego przez Gi3rka,thnx), ale niesmak spowodowany tym co o AsRocku usłyszałem pozostaje...Troche tak jak z Fiatem w świecie motoryzacji, teraz produkuje przecież na prawde bardzo dobre samochody (ba,Ferrari należy do grupy Fiata), ale to zawsze Fiat.I chyba dla mnie musi minąć jeszcze troche czasu zanim naprawi nadszarpnięte imie firmy i się do końca przekonam.

Pozatym w podanych przeze mnie sklepach nie ma AsRocków,co w zasadzie przesądza sprawe.

Jeśli chodzi o overlocking, to nie zamierzam jakoś ekstremalnie kręcić tego kompa,jeśli już to raczaj dość delikatnie, także możliwości o/c odchodzą na troszke dalszy plan.

Podejście rzeczywiście fatalne. Osobiście gdybym spotkał się z obajwem tak ciężkiego chamstwa u człowieka, który de facto żyje z pieniędzy moich i innych klientów, na pewno skonatktował bym się z kierownikiem sklepu i oświecił go na czym, w dużym stopniu opiera się dzisaj sukces handlowy oraz dlaczego on z takim pracownikem nie będzie w stanie go osiągnąć :wink: .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość michi93

zaproponowałem Ci sklep esc dlatego ,że jak na razie jako jedyni maja vapora 4890 w swojej ofercie a ta karta jest świetna fajne i ciche chłodzenie(bawiłem się tą kartą) ja z tego sklepu zamawiałem niedawno kompa dla szkoły i wszystko przyszło nie było żadnych problemów sklep do drogich nie należy i mam bogatą ofertę jak sam pewnie zauważyłeś np. w apollo nie widzę ani jednego 4890 w pc projekt mile mnie zaskoczyli oferując 4890 w wersji toxic trochę bardziej podkręcona wersja vapor też z rewelacyjnym chłodzeniem(nie wiele droższa)więc vapora też by ściągnęli myśle cena procka taka sama ale nie mają tej płyty z asrocka (a szkoda bo to bardzo porządny model) i bardzo mnie zawiedli tym że w ofercie nie mają zaproponowanego ramu(nie wspierają polskiej firmy-bandyci:P) więc brał bym w esc wszystko pięknie ładnie dużo pozytywnych opinii

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście wybór w ESC jest bardzo duży, ale wole kupić komputera w Krakowie (gdzie również są dobre sklepy jak np. wspomniany pcprojekt), niż sprowadzać go z Gdańska, z trzech powodów.

Po pierwsze,gdybym musiał skorzystać z gwarancji nie muszę wysyłać komputera/danej części do Gdańska i czekać na nią kilka tygodni (+opłata za przesyłke w dwie strony),tylko wsiadam w samochód i załatwiam sprawe na miejscu (w razie czego mogę próbować załatwić jakiś zamiennik dopóki nie dostaną mojej części z powrotem).

Po drugie, trzeba doliczyć koszt pierwszego transportu po zakupie komputera.

Po trzecie, tak jak napisałem, kiedy jestem na miejscu łatwiej mi wynegocjować jakiś upust albo gratis.

Jaką płyte spomiędzy produktów Asusa, Gigabyta i MSI moglibyście zaproponować jako alternatywe dla tej płyty AsRocka?

Czy pamięci, które podałem Patriot Dual 2x2 GB 1066MHz DDR2 Viper to zły wybór (w przypadku braku możliwości sprowadzenia tych GoodRamów)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Gi3r3ka:

Ciekawie brzmi "Nie dajmy się marketingowi i wykreowanym markom..." przy ciągłym promowaniu do grania 3 i 4 rdzeni...

A do autora - jeśli nie zamierzasz trzymać tego komputera przez 5 najbliższych lat wierząc, że nadal będzie odpowiedni do gier, to dobrym pomysłem będzie wymiana procka (w zestawie AMD) na Phenom II X2. Jest tańszy, szybszy, a do tego też można odblokować 4 rdzeń, co może mieć znaczenie jeśli wierzysz, że nagle wszyscy zaczną robić gry dla garstki zapaleńców z procesorami z większą niż 2 liczbą rdzeni...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Podzespoły aż tak często się nie psują... Sam miałem już sporo części i nic nie padło.

2. To tylko 15-25 zł (w zależności od formy zapłaty).

3. To fajnie, ale tam mają wszystko sporo drożej, więc upust rzędu 20-30 zł niewiele da.

@allor

Ten tekst był napisany w kompletnie innym kontekście... Promowanie? To już poważny zarzut...

Oczywiście, że nagle tak nie będzie, tylko stopniowo. Kupując 3/4 rdzenie zapewniasz sobie dobrą wydajność w obu przypadkach. A uwierz mi, lepiej mieć w przypadku GTA IV 4 rdzenie niż 2...

Nie namawiaj na kupowanie 2 rdzeni, chyba, że ktoś modernizuje kompa co rok...

Żeby nie było - sam odradzałem Quady w połowie 2008 roku. Teraz sytuacja jest inna.

Nie polecam Quadów tylko dlatego, że sam go mam. Swojego Q9400 kupiłem w cenie E8400...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę to co napisał allor wraca kwestia Core 2 Duo E8400 i opłacalności platformy pod Intela,co w sumie było moim głównym problemem...

Czy w takim razie gdybym decydował się na dwa rdzenie, lepiej zainwestować w E8400,czy w X2 i mocniejszą karte graficzną?

Jaka jest AKTUALNA różnica wydajności pomiędzy procesorami cztero(trzy)rdzeniowymi, a dwurdzeniowymi?

Gi3r3k:

Nie psują się często, ale się psują (sam też miałem kilka komputerów i dwa podzespoły, wcale nienajtańsze, odeszły z tego świata, z czego ram TwinMosa od razu po zakupie)

Co do cen,nie będę się rozpisywał,żeby nie wprowadzać offtopu,ale sugeruje żebyś przyjrzał się jeszcze raz cenom pcprojektu przed stwierdzeniem "mają wszystko sporo drożej". Jedno jest pewne esc ma większy wybór.

Btw.stały wątek w którym każdy mógłby podzielić się opinią o sklepach w danym mieście mógłby być dobrym rozwiązaniem...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz wszystko zamówić w pcprojekt raczej nie będą robili problemu ze ściągnięciem podzespołów z hurtowni ja bym został przy maszynce z AMD ale to według twojego uznania

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procesory AMD są oczywiście tańsze i o wiele łatwiej się kręcą, a i w przypadku np.: AMD x3 710 można postarać się o odblokowanie 4 rdzenia i osiągnięcie poziomu mocy równego w o 200~300zł droższych x4.

Za to procki od INTELA są nieco wydajniejsze (zależy od modelu) ale są trochę droższe.

C2D do tej pory rządziły i wmiatały AMD pod dywan lecz z pojawieniem się PHENOMÓW II nieco się na rynku pozmieniało.

Jeżeli ci chodzi o jak najlepszy współczynnik cena/wydajność to dla mnie są to E5200 i X3 710 ale to już zależy od ciebie.

Pozdro

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...