Jump to content
Sign in to follow this  
Debonair

Początek przygody z RPG

Recommended Posts

Witam wszystkich ;)

Zacząłem się ostatnio interesować grami fabularnymi, wiecie - żeby usiąść ze znajomymi przy piwku i odprężyć się przy sesji. Kupiłem jeden klasyczny zestaw kości, ale nie zdawałem sobie sprawy, że problem będzie leżał w doborze odpowiedniej gry :/ Jesteśmy ze znajomymi laikami w tym temacie  i chciałbym poprosić Was o jakieś wskazówki od czego zacząć itp. ;) Ważne aby w grze były wykrzystywane kości (zawsze chcieliśmy tego spróbować) oraz żeby pierwsza sesja nie zakończyła się totalną porażką :/ Za wszelką pomoc z góry dziękuję ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zacząć należy od ustalenia w co w ogóle zamierzacie grać. Na początek na pewno zawsze dobrym wyborem jest Dungeons & Dragons - nie jest to może najmniej skomplikowany system, ale jego dużym plusem jest to, że pozwala on na bardzo swobodne prowadzenie rozgrywki, co w przypadku początkujących graczy ułatwia wejście do świata papierowych erpegów.

Należy przy tym pamiętać, że wyszło parę edycji D&D - piąta jest najnowsza. Natomiast moją ulubioną edycją jest nieśmiertelna 3.5. Każda edycja ma swoje plusy i minusy - to od was zależy, na którą byście się zdecydowali. Osobiście polecam właśnie 3.5.

W internecie można znaleźć legalne, darmowe pdf, zawierające oficjalne zasady D&D. Możecie kupić też papierowe podręczniki - na początek potrzebna jest święta trójca, czyli Podręcznik Gracza, Przewodnik Mistrza Podziemi oraz Księga Potworów. Jest jeszcze cała masa innych podręczników, wprowadzających wiele nowych rzeczy, ale nimi możecie się zainteresować, jak już trochę pogracie w "podstawkę".

Na pewno sporym problemem (albo i nie) będzie ustalenie kto zostanie Mistrzem Podziemi, czyli osobą odpowiedzialną za prowadzenie kampanii. Taka osoba odpowiada za kreację historii (fabuły), narrację, przeciwników, NPC - ogólnie za wszystko. :P Na początku może być trudno z wymyśleniem czegokolwiek sensownego, więc można skorzystać z podręczników przygotowanych specjalnie dla Mistrzów Podziemi, zawierające przykładowe przygody, np. Stojący Kamień, czy Więzienie Piekielnego Pala.

Warto też wspomnieć, że w D&D można grać na dwa sposoby - ołówek, kości, kartka papieru albo pełen zestaw figurek, siatki bitewne i inne pierdoły. Osobiście preferuję pierwszą opcję, bo lepiej zapamiętują walki, które widzę "oczami wyobraźni", a nie te, które rozgrywają się na stole na taktycznej siatce. Kwestia gustu.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź, każda wiedza na start się przyda ;)

A jeśli zapytałbym Cię jeszcze o scenariusze w mniej wymagających światach to znalazłoby się coś? Mam na myśli fakt, że D&D wydają się być ciężkie na start.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do głowy przychodzi mi jedynie Dungeon World albo Beyond the Wall - o ile angielski nie jest dla was przeszkodą, bo nie wiem, czy polskie wersja wyszły.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...