Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

cat

Płyta do OC E5200

Polecane posty

Mam CPU E5200, Płytę Gigabyte GA-EP35-DS3L i GeiL 2x2GB RAM DDR2-800 CL5-5-5-15. Procek z 2.5 GHz (FSB 200) kręci się zaledwie do 3 GHz - FSB 240x12.5 mnożnik (RAM miał wtedy 960 MHz). Jak chciałem podnieść FSB do 260, co dało by 3.25 GHz (a 1040 MHz dla RAM) to komp chwilowo padł. Włączył się wprawdzie, ale na nominalnych ustawieniach.

Próbowałem jeszcze podnosić napięcie proca, zwiększać timingi pamięci, zmniejszać częstotliwość RAM-u (a właściwie mnożnik częstotliwości - bo na płytach Gigabyte tak się zmienia jego zegar) itd. itp. ect. Ale nic to nie dało. Allor w którymś Konfiguratorze też kręcił ten CPU - właśnie tylko do 3 GHz i to chyba na tej samej płycie - ciekawe czemu? :) Wiem, że te kości mają dość wysokie timingi i niską częstotliwość, ale tu bardziej liczy się sama płyta, nie? A, i to chyba nie wina boxowego coolera, bo wtedy po prostu proc by się bardziej grzał...

Może aktualizacja BIOS-u by pomogła, co? Ta ma wersję F4, a na stronce producenta są do niej nowsze - F5 i beta F6 (ta ostatnia raczej odpada). A pisze, że F5 ma wsparcie dla rdzeni Wolfdale (Dual-Core 45nm) & Yorkfield (Quad-Core 45nm). A E5200 ma właśnie Wolfdale, tylko czy to pomoże w samym OC?

Aha, dajcie jakieś ciekawe propozycje płyt głównych z chipsetem P45, na których by śmignął do 3.5, a najlepiej 4 GHz. Wcześniej wymieniona płyta ma teoretycznie wsparcie dla FSB 333 (1333 efektywnie), a w OC nawet 400 (1600 efektywnie) & RAM do 1066, a w OC 1200. Pochwalcie się waszymi osiągnięciami overclockingu Wolfdale'ów, OK?

Proponuję też do najbliższego KONFIGURATORA (Gamera) wsadzić E5200 + jakąś płytę do super OC (i kręcić na max) oraz jakąś dobrą grafę. Ten CPU ma mało Cache'u, nowoczesny proces technologiczny, jest najsłabszy z tej serii, więc... powinien się kręcić. Co myślisz Al???

PS: Sorry, że tak długo, ale przynajmniej błędów nie ma [chyba] :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plyta glowna dobra, tylko ty podkrecac nie umiesz,

procka mozesz podkrecic moze nawet do 3.5ghz tylko pamietaj zeby przestawic dzielnik pamieci, bo te pamieci co masz to nie nadaja sie do OC, jak 1000mhz wyciagna to juz dobrze,

pamietaj przy podkrecaniu procka o dzielniku pamieci, a nie ze u ciebie pewnie ustawione jest na auto i temu potem takie krzaki wychodza,

nowa plyta glowna nic nie da, trzeba sie nauczyc podkrecac

Proponuję też do najbliższego KONFIGURATORA (Gamera) wsadzić E5200 + jakąś płytę do super OC (i kręcić na max) oraz jakąś dobrą grafę. Ten CPU ma mało Cache'u, nowoczesny proces technologiczny, jest najsłabszy z tej serii, więc... powinien się kręcić. Co myślisz Al???

lepiej dac tansza plyte glowna i lepszego procka ktorego mozna jeszcze podkrecic niz dac lepsza plyte glowna i gorszego procka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E5200 i 4 GHz? To się w normalnych warunkach nie uda. Jak zwykle najlepszy jest środek, czyli dobra i płyta, i procesor. Ten który masz, jak już pisali, powinien spokojnie dojść do co najmniej 3,3 GHz, o ile tylko pamięci pozwolą (ale przy jego mnożniku i FSB nie powinno być z tym problemów).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady i...

1. Czytałem se, że ten proc na box. cool. w poł. z płytą z chipsetem P965 + dodatkowe nap. dla CPU powinien dojść do 3.8GHz - nie na jakimś forum, tylko w gazecie o tematyce komp., a po podniesienu napięcia do 1.45V dawał do 4GHz.

2. Zmieniałem dzielnik pamięci z [Auto] na [3.3].

3. Umiem podkręcać proca, tylko z pustego to i Moore nie naleje, nie?

4. Macie rację, te pamięci nie są rewelacyjne.

5. Pentiumów z Allendale 65nm wyciągało się ponad 60% (na zwykłych płytach), a tu ledwo 25.

6. Słyszeliście o czymś takim jak FSB Wall - mnie to chyba przy FSB 260 nie dotyczy.

7. Aktualizuje ten BIOS...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...