Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Mavi

Rozwiązany: Problem z nagłym wzrostem zużycia procesora podczas grania

Polecane posty

Witam. Pisałem poprzednio temat o tym samym problemie, lecz sądzę, że nie podałem wszystkiego co ważne. Na początek mój sprzet:

Procesor: Intel(R) Pentium(R) CPU G3460 3.50 GHz 3.50 GHz

Ram: 8GB

System: Windows 10 64-bit

Karta Graficzna: NVIDIA GeForce GT 730

Problem polega na tym, iż podczas grania, bądź używania programów takich jak np. OBS zużycie procesora wzrasta do niemalże 100%, ale to tylko w momencie kiedy gra jest "na widoku". W momencie kiedy zminimalizuję grę (na screenie wota) to nagle zużycie procesora spada, aż do 2-5%. Nie mam zielonego pojęcia na czym może polegać problem, być może z podanych przeze mnie screenów ktoś dojdzie do wniosku, co może być nie tak. Wspomnę tylko, że mam 13 lat, więc nie znam się na temacie komputerów tak bardzo jak wiele użytkowników tego forum. Bardzo proszę was o pomoc w tej sprawie, jest to bardzo denerwujący problem, bo nie mogę sobie normalnie pograć w moje ulubione gry, a jedyne co działa bez większych problemów to przeglądarka, youtube, facebook i inne strony. Byłbym niezmiernie wdzięczny, gdyby ktoś nawet spróbował mi pomóc w jakikolwiek sposób. Dziękuję. Pozdrawiam 

Mavi

 

Zrzut ekranu (2).png

Zrzut ekranu (3).png

Zrzut ekranu (4).png

Zrzut ekranu (5).png

Zrzut ekranu (6).png

Zrzut ekranu (7).png

Dodatkowe screeny:

5a7ef74191cfb_Zrzutekranu(8).thumb.png.73037ec1e082b91c0ae46c4a6ec2fd0e.png5a7ef749595df_Zrzutekranu(9).thumb.png.5f78b3ee77a29bc28cfa93b9522b3254.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny ewentualny problem jaki widzę na screenshotach, to że coś zjada kilkanaście procent procka i nie widać co to jest. Zużycie przez WoTa wydaje się dość normalne przy dwuwątkowym, nie za mocnym procku. Jak grałem na podobnym, to same gry potrafiły zżerać ponad 95%.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tak obciąża procesor poza WoTem? Jak przesuniesz suwak w dół, to pokażą ci się inne procesy.

Poza tym co dokładnie oznacza "nie mogę sobie normalnie pograć w moje ulubione gry"?

Jeśli ściny i bardzo małą liczbę klatek, to czy wcześniej z tym sprzętem streamowałeś WoTa OBSem i było wszystko ok?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, czemu w HWMonitorze nie widać karty graficznej? Możesz wrzucić zrzut z zakładki "Graphics" z CPU-ID? Może tu jest problem, że gry odpalają na układzie graficznym zintegrowanym z procesorem, a te to wydajnością nie grzeszą (a te od Intela to już "wogule"). Swoją drogą, ten G3460 to ewidentnie budżetowa konstrukcja, coś jak Celeron dla procesorów serii i3-i5-i7, plasujący się w dole tabeli wydajności, jego główną zaletą jest chyba podstawka, dzięki czemu można go wymienić na coś mocniejszego (choć to prawdopodobnie zależy od płyty głównej, sam mam w starym kompie od znajomego płytę Gigabyte'a, która, mimo podstawki, obsługuje tylko procesory C2D i niżej, mimo, że fizycznie quad core by pasował, no cóż, polityka Intela - okrojone chipsety, jazda po podstawkach pod CPU - stare sztuczki...).

Temperatury CPU trochę moim zdaniem za wysokie, choć może to dla tego procka normalne (ciekaw byłbym wyniku godzinnego testu OCCT, ale nie zachęcam, niby program sam powinien się wyłączyć w razie przegrzania CPU, ale nawet jego autor nie daje gwarancji, że nie spali procesora, ewentualnie skorzystaj MSI Afterburner - zainstaluj, odpal, odpal grę, pograj trochę i zobacz, jak wygląda wykres częstotliwości dla procesora - jak skaczą, to znaczy, że może być coś nie tak)... W notebooku mam proca, który powyżej 60 stopni zaczyna się dławić na pulpicie, no ale to notebook mający z 6 lat i inna generacja (Windows go rozpoznaje jako C2D).

Może to też być kwestia ustawienia oszczędzania energii w Windowsie, choć tu nie pomogę, bo W10 słabo znam (wiem, że na W7 np. karty graficzne nVidii domyślnie mają ustawienia energooszczędne w sterownikach, przez co wydajność skacze, do tego plan zasilania w windowsie jest ustawiony na "oszczędzanie energii" lub "zrównoważony", co też graniu nie sprzyja).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Blackhand napisał:

 Swoją drogą, ten G3460 to ewidentnie budżetowa konstrukcja, coś jak Celeron dla procesorów serii i3-i5-i7,

Ot zwykły Pentium. Coś pomiędzy seriami Core, a Celeron. Jeśli program nie robi wielkiego użytku z więcej niż dwóch rdzeni (i nie potrzebuje większej liczby wątków), to w pełni wystarcza. Zresztą przypomnę, iż jest on z tej samej generacji Pentiumów, w której ukazał się, z okazji którejś tam rocznicy powstania Pentiumów, chyba najlepszy (albo przynajmniej jeden z najlepszych) procesor 2/2 - Pentium G3258. Kręci się to prawie do 5,0GHz na powietrzu i przy aplikacjach nie robiących użytku z większej liczby obsługiwanych wątków przebijał on znacznie droższe procesory. Tylko przez te 3, 4 lata trochę się pozmieniało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Blackhand Teb Pentium na 100% nie jest problemem, a przynajmniej na niskich bądź średnich ustawieniach, ponieważ u mnie WoT działał na tych ustawieniach bez większych spadków(WoT raczej stawia na CPU, niż GPU) przy nieco słabszym procesorze, jednak miałem lepszą kartę graficzną. Temperatury są w porządku i nie zawracałbym sobie nimi głowy. Autor może wykonać test OCCT na własną odpowiedzialność, ale wydaje mi się zbędny i jeśli już uszkodzi procesor, to ten prawdopodobnie padłby i tak prędzej, czy później.

@Mavi Rozumiem, iż nie możesz grać w gry, ze względu na na ich niską wydajność? Koniecznie sprawdź liczbę fps i podaj w jakich grach występuje problem. Tak jak Blackhand wspomniał, zerknij na te ustawienia energii, jednak wydaje mi się że grafika jest wyłączona. Sprawdź co wyświetli się jako grafika w programie Speccy. Jeśli będzie Intel HD Graphics, będziesz musiał wejść do BIOS/UEFI i włączyć zewnętrzne GPU.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja jest nieco zabawna, lecz możecie się lekko zdenerwować. Rozebrałem kilka dni temu komputer i go wyczyściłem. Jak się okazało wyczyszczenie zadziałało, gry znowu zaczęły działać normalnie (od "naprawy" minęły już 2 dni). Proszę administrację o zamknięcie tematu, gdyż problem jest rozwiązany. Tak czy siak, również dziękuję wszystkim, którzy próbowali pomóc w jakikolwiek sposób.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...