Skocz do zawartości

czy i7 4790k będzie pasował do płyty H81m-e?


jetfighter

Polecane posty

Będzie pasował, ale sens kupna procesora "k" (z odblokowanym mnożnikiem, przeznaczony do podkręcania) do płyty H81 z niskiej półki jest niewielki. Najlepiej szukać używanych i7-4770/4790 (bez litery S), warianty "K" rozpatrywać tylko jeśli cenowo wychodzą na to samo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i7-4770/4790 na Allegro zaczynają się od ok 800zł, i7-4790k o ok. 100-150zł drożej. Za ile masz na oku tego swojego i7-4790k?

Do i7-4790k wymagany jest BIOS w wersji 2001 lub nowszej: https://www.asus.com/Motherboards/H81ME/HelpDesk_CPU/
BIOS możesz pobrać tutaj: https://www.asus.com/Motherboards/H81ME/HelpDesk_BIOS/ - oczywiście aktualizacji musisz dokonać _przed_ instalacją nowego procesora.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam możliwość kupna i7 4790k za 900 zł i to na gwarancji jeszcze z pewnego źródła ale własnie obawiałem się o plytę czy czasem nie spalę procesora albo płyty bo własnie wymieniłem kartę na gtx 1060 6gb ale nie wiele pomogło w XP11 bo występuje "dławienie" a nie chce wymieniać wszystkich bebechów :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@xyz hmm... no wydaje mi się, że tak - na forum xplane.com wskazali mi na ten procesor, który jest przyczyną takich problemów - reszta podzespołów spełnia wymogi do działania powyżej 20 fps a ja mam spadki poniżej w przypadku wiekszych scenerii, wtedy spadki są ewidentne. Przy analizowaniu filmów inni użytkownicy  z tym GPU i 16 gb ram na win7 (takie jak ja mam) ale przy procesorze i7 mają bardzo dobre rezultaty działania XP11 - stąd sądzę, że potrzebuje nowego procesora 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeżeli to dokładnie ten sam i7, to wpływ na wydajność może mieć jeszcze choćby prędkość RAMu - a tutaj na H81 nie poszalejesz. No i jeżeli XP11 nie będzie w stanie wykorzystać wszystkich dostępnych wątków (podczas gry z obecną i5, procesor jest obciążony w 100%?), to więcej by Ci dała np. przesiadka na i5-4670K/4690K, lepszą płytę główną (Z87/Z97) i kręcenie.

Tak swoją drogą - jak prezentuje się reszta specyfikacji komputera (obudowa, zasilacz)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jetfighter napisał:

a obudowa może mieć wpływ na wydajność??

Pośrednio może - jeżeli nie jest w stanie odpowiednio odprowadzić ciepła generowanego przez podzespoły, to może dojść do throttlingu.
Acz raczej pytałem o obudowę w kontekście ewentualnego kręcenia, czy po prostu wymiany coolera CPU - jeżeli posiadasz Intelowego boxa, to w połączeniu z i7-4790K może się dawać we znaki.

4 godziny temu, jetfighter napisał:

tam w chwili największego obciążenia pokazuje procesor 100%

No to jest szansa, że i z dodatkowych wątków będzie w stanie skorzystać. Choć pytanie, czy to 100% utrzymuje się przez dłuższy czas, czy po prostu od czasu do czasu się przytrafia.

PS W sumie mogłem wspomnieć już w poprzednim poście - nick jest nieco wyżej ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@webtom dziękuje za informacje - (przepraszam za nicka :) ) Procesor nie pracuje cały czas na 100% - kiedy latam nad wodą, czy mało zabudowaną scenerią wtedy daje rade i jest ok 25/30 fps natomiast podczas startu z takiego Frankfurtu spadki potrafią być do poziomu 8/12 fps (rozbudowana sceneria) - czy w takim razie sugerujesz, żeby dodatkowo zakupić chłodzenie do takiego procesora gdyż to "pudełkowe" nie wyrabia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, jetfighter napisał:

natomiast podczas startu z takiego Frankfurtu spadki potrafią być do poziomu 8/12 fps (rozbudowana sceneria)

To wtedy pracuje w 100%? Jeżeli nie, to dodatkowe wątki (obecne w i7 za sprawą technologii Hyper-Threading) wiele nie dadzą i zyskasz jedynie na różnicy w taktowaniach - zależnie od tego zyskasz albo różnicę między 4.4GHz/3.4GHz ≈29.4% (10-15 fps), albo jeszcze maksymalnie dodatkowe 25-30% (przy pełnym wykorzystaniu wszystkich 8 wątków), czyli w najlepszym razie ~13-20 fps.

39 minut temu, jetfighter napisał:

czy w takim razie sugerujesz, żeby dodatkowo zakupić chłodzenie do takiego procesora gdyż to "pudełkowe" nie wyrabia?

Wyrobić jako tako powinien (w końcu cooler nie jest do niego dołączany jedynie dla ozdoby), bardziej bym się obawiał o Twoje uszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, webtom napisał:

To wtedy pracuje w 100%? Jeżeli nie, to dodatkowe wątki (obecne w i7 za sprawą technologii Hyper-Threading) wiele nie dadzą i zyskasz jedynie na różnicy w taktowaniach - zależnie od tego zyskasz albo różnicę między 4.4GHz/3.4GHz ≈29.4% (10-15 fps), albo jeszcze maksymalnie dodatkowe 25-30% (przy pełnym wykorzystaniu wszystkich 8 wątków), czyli w najlepszym razie ~13-20 fps.

Tak, wtedy kiedy mi ścina - wszystkie słupki (cztery) pokazujące prace procesora są na max  - wtedy muszę skierować kamere na niebo i od razu FPS lecą do góry - no i tak się, jak sam przyznasz słabo lata :) w kabinie też spadki są znacznie większe niż poza nią o ok. 5 fps - a pozwól że Cie jeszcze zapytam bo widzę że swietnie się znasz - co myślisz o i5 4690k? bo nowy kosztuje 1000 zł na gwarancji - myślisz, że mógłby wystarczyć? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jetfighter napisał:

co myślisz o i5 4690k? bo nowy kosztuje 1000 zł na gwarancji

Trochę patologia, jako że mniej kosztuje wydajniejszy i5-7600K (w sumie jeszcze tańszy pod nazwą i3-8350K), a dużo taniej można dostać 6-rdzeniowego i5-8400 (oczywiście one wymagają innej płyty głównej i RAMu DDR4).

W porównaniu do i7-4790K - tracisz ~500MHz taktowania i wspomniane 25-30% z HyperThreadingu. Zważywszy, że procesory zasadniczo się nie psują i brak gwarancji aż tak nie boli - trochę głupio dopłacać 100 zł do niższej wydajności i braku wyraźnych zalet :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...