Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

TheDarkBpK

Reset/wyłączanie komputera podczas grania w gry.

Polecane posty

Hej, niedawno (dwa miesiące temu) ulepszyłem komputer, wszystko było cacy, lecz od kilku dni mam mały problem, otóż podczas włączania lekko wymagających gier (patrz: FarCry 3 / Wiedźmin 3 na niskich) i chwili spędzenia w niej 5-20min komputer się resetuje lub wyłącza w sposób jakby brakło prądu, a następne włączenie jest możliwe tylko po wyłączeniu/włączeniu listwy. Dodam, że do tego czasu wszystkie wymagające gry (np. wiesiek na wysokich, Fallout 4 obsrany modami na średnich itp.) działały bez zarzutu (no może czasem nie było 60 fps). Od czasu problemów zacząłem kontrolować temperaturę w komputerze i resety często zdarzają się w granicach 70-80 stopni CPU/GPU co jest dość wysoką temperaturą :/. Co może być winą tego? Sprzęt wraz z czasem użytkowania poniżej. 

Procek: CORE i7 7700K 4.2GHz LGA1151 BOX (ok. 2 miesiące użytkowania)
Grafika: MSI Radeon rx470 gaming 8gb (rok użytkowania)
HDD: HDD WD CAVIAR GREEN 500GB WD5000AZRX SATA III 64MB (2 lata użytkowania)  
SSD: SSD PLEXTOR PX-128S3G 128GB M.2 SATA (ok. 2 miesiące użytkowania)
RAM: GOODRAM DDR4 IRDM 1x8GB 2400MHz CL17 (ok. 2 miesiące użytkowania)
Płyta: MSI Z170A GAMING PRO CARBON Z170 LGA1151 (ok. 2 miesiące użytkowania)
Zasilacz: TACENS Radix eco II 600 (rok użytkowania)
Chłodzenie: Cooler master Hyper 103 (rok użytkowania)
Windows 10 home 64bit (instalacja z 8.1)

Odczyt temperatury w HWMonitor (dziwi mnie to 127 stopni, czyżby usterka w płycie?): 

http://pokazywarka.pl/pxo9ov/

PS. jestem zielony w tych sprawach, więc jeśli coś trzeba podrzucić to proszę o doprecyzowanie.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdź w UEFI i wyłącz ustawienie chłodzenia Fan. W UEFI są dwa ustawienia dla procesora i płyty głównej oba wyłącz. Po wyłączeniu ich prędkość będzie maksymalna. Sprawdź czy nie masz problemu w grach ale wcześniej uruchom ponownie windows z menu start. Problem z uruchomieniem komputera za pomocą wyłączenia listwą jest ponieważ masz szybkie uruchamianie systemu windows 10 i jego hybrydowe wyłączanie. Proces uruchamiania nie działa prawidłowo jeżeli zamknięcie systemu jest nieprawidłowe lub w wyniku braku prądu. Uruchom ponownie system aby pozbyć się błędu działa tylko po wybraniu z menu start. Natomiast reset komputera po jego obciążeniu jest to problem chłodzenia lub poluzowanej pamięci RAM. Fan Speed w UEFi ma za zadanie ustawić chłodzenie czyli prędkość wentylatora. Cichy, normalny lub wydajny. Te ustawienia są dobre ale zależą od zamontowanego układu chłodzenia. Jak widać masz inny niż np pudełkowy Intela czyli Cooler Master oraz zasilacz TACENS. Pomijam zasilacz ponieważ kupując sprzęt pewnie masz podliczone jego wykorzystanie przez podzespoły i maksymalne zużycie portów płyty głównej. Płyty główne mają zabezpieczenia przed przegrzaniem procesora i samej siebie. Sprawdź czy nie masz ustawionej wartości tego ustawienia jeżeli nie to masz tą funkcję pewnie włączoną lub wyłączoną ale lepiej nie zmieniaj kiedy masz włączoną. Druga sprawa Fan Speed dla płyty głównej w większości wypadków powinien zawsze być wyłączony czyli wartość maksymalna chłodzenia jest to powiązane z zasilaczem. Tylko komputer będzie głośny ale przez chłodzenie maksymalne procesora jeżeli będzie bez problemu działać w grach spróbuj ustawić Fan Speed na tryb który ci pasuje ale zapewnia poprawną pracę komputera przy obciążeniu w grach. Będzie generował mniej hałasu. W systemie windows 10 w opcjach zasilania ustaw na wydajny oraz możesz wyłączyć selektywne USB oraz pracę dysków twardych ustaw na 0 (nigdy) aby komputer nie wyłączał się po czasie np 20 minut. Te trzy opcje zasilania są zawsze domyślnie źle ustawione po instalacji systemu należy je zmienić. Zanim coś zaczniesz działać w UEFI spróbuj najpierw od ustawień tych w systemie które napisałem na końcu czasami niskie zużycie prądu przy maksymalnym obciążeniu w opcjach windows 10 też powoduje problem zawieszenie systemu lub niebieski ekran.

 

PS. Pomijam ustawienia własne czyli OC Procesora, karty graficznej czy ustawienia napięcia pamięci RAM. Pomijam stan czystości podzespołów ponieważ ich stan użytkowania według opisu nie jest długi. Pomijam zmianę domyślną w opcjach zasilania  windows 10 chłodzenia procesora z aktywnej (domyślna w twoim przypadku słuszna) na pasywną (nie zalecana). Pomijam używanie systemowych narzędzi do OC z poziomu windows Intela czy MSI lub innych trzecich firm narzędzi do tuningu optymalizacji. Pomijam również narzędzie typu wspomagających gry typu Razer Game booster lub innych zmniejszający zasoby windows 10 na rzecz wykorzystania gier.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...