Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

paqelo

Rozwiązany: Modernizacja starego sprzętu

Polecane posty

Chciałbym się was poradzić, co by było warto zrobić. 

Do wyboru dwie możliwości.

1. Gotówka którą dysponuję to około 300 zł. Zakup dysku ssd z linuksem pod codzienną pracę, na obecnym ssdku miałbym windowsa tylko z grami. Bo ciut przymało się robi obecnie miejsca na dysku. 

2. Dołożenie kilku stówek, tak do góra 700 i wymiana czegoś konkretniejszego. Posiadane podzespoły w obecnym to:

Procesor - https://ark.intel.com/pl/products/42915/Intel-Core-i5-750-Processor-8M-Cache-2_66-GHz 

Karta graficzna - http://www.amd.com/en-us/products/graphics/desktop/5000/5850

Płyta główna - https://pl.msi.com/Motherboard/P55GD65.html#hero-specification

Ram - 12gb

Zasilacz nie wiem, jak bedzie bardzo koniecznie to rozkręce kompa i spojrzę. 

Czy za takie pieniądze da się coś sensownego kupić? I czy w ogóle warto, bo planuję za około półtora roku kupić całkowicie nowy sprzęt. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, paqelo napisał:

Gotówka którą dysponuję to około 300 zł. Zakup dysku ssd

Trochę słabo - obecnie za 300 zł nie dostaniesz SSD ~250GB, a jednak poniżej tej pojemności szału nie ma (pod względem ceny/GB i wydajności).

33 minuty temu, paqelo napisał:

Zasilacz nie wiem, jak bedzie bardzo koniecznie to rozkręce kompa i spojrzę.

Dobrze by było - jeżeli zdecydujesz się coś zmienić, to zdjęcie bocznej ścianki i tak Cię czeka, a jednak głupio by wyszło, jakby jakiś produkt zasilaczopodobny spalił świeżo zakupione podzespoły...

Co do wariantu 2. - jeżeli do tych 700 zł można by było doliczyć zyski ze sprzedaży obecnych podzespołów, to pewnie dałoby się wystrugać jakiś używany zestaw (z i5, może nawet i7) na LGA1155 i poszukać nieco wydajniejszej karty (choć ostatnio mamy bardzo zły klimat na zakup grafiki), choć właściwie wypadałoby zacząć od pytania, do czego używasz komputera i czego Ci w nim brakuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi akurat w zupełności wystarczy połowa tego. Obecnie mam te 250 i jestem na styku, ale jak przerzucę codzienne rzeczy na drugi dysk to akurat będzie dobrze. Nie chcę droższego z tego względu ze i tak nie wykorzystuję pełnej mocy takich dysków przy tej płycie głównej. 

Właśnie nie było mnie trochę, wchodzę na morele i karty a tu istne szaleństwo. Tak naprawdę to w sumie nic mi nie brakuje, ewentualnie chciałbym mieć sprzęt tak koło zimy, na którym odpalę GTA V oraz Wiedźmina 3, ale to może i na obecnym się uda, muszę popatrzeć na wymagania. A jak się nie uda i nie wymienię to też nic się nie stanie. Mam jeszcze sporo gier, które działają, a których nie uruchamiałem. Bardziej tu chodzi o to, że mam do wykorzystania fajny rabat i coś bym chciał kupić. Osobiscie skłaniam się na zakup dysku, ale biorę też inne warianty pod uwagę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z tym zasilaczem?
I jeżeli zastanawiasz się nad zakupem nowej karty graficznej, to podaj jeszcze model monitora (bądź przynajmniej jego wyposażenie w złącza, dokładniej czy posiada jakieś złącze cyfrowe - DVI/HDMI/DP).

Ten rabat tyczy się jedynie zakupów w morelach?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie do zdjęcia panelu nie trzeba wyłączać komputera. Chyba że stoi w takim miejscu, że musisz poodpinać kable.

A z modelem monitora to się przypadkiem nie pomyliłeś?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma złącza cyfrowe, więc z ewentualną współpracą z nową kartą nie będzie problemów.

Co do SSD - najsensowniej prezentuje się SU800, względnie SP920 (niby 30 zł za dłuższą gwarancję i teoretycznie trwalsze kości to jeszcze w miarę znośna dopłata, ale jednak 275 zł za dysk 128GB wygląda dosyć słabo).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniejszy, na kościach TLC, do tego z budżetowej serii która zdecydowanie się wyróżnia, szkoda że na minus (odsyłam do testu CX100). Normalnie aż szkoda ograniczać się do tylko jednej sztuki ;)

Jeżeli jesteś pewien, że tej podwojonej przestrzeni nie wykorzystasz, to rzeczywiście dokładanie stówki (czy raczej 150 zł) aż takiego sensu nie ma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki, ale czy na mojej płycie głównej która i tak nie pozwala na wykorzystanie wszystkich mozliwości dysku będzie różnica? Bo tutaj jest SATA III u mnie jest wolniejsze łącze. Bo po prawdzie mogę dołożyć i kupić coś lepszego. Najwyżej bym sobie kilka gier od razu na linuksie wrzucił co by się nie musieć za każdym razem przelogowywać. Obecnie mam https://www.morele.net/dysk-ssd-crucial-mx200-250gb-sata3-ct250mx200ssd1-712688/ i spisuje się bardzo dobrze. I w sumie mógłbym mieć takiego typu drugi.

 

Znalazłem takie z MLC Intenso Silicon i dwa droższe Hyper Goodram

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SATA II limituje prędkość do ~250MB/s. Przy zapisie ciągłym Silicon osiąga 89MB/s, po Intenso niczego lepszego bym się nie spodziewał (zresztą tutaj zniechęcają 2 lata gwarancji).

SSD od Kingstona bym sobie odpuścił (bo to firma, która zasłynęła przewałem z V300), a Iridium Pro to jeden z dwóch-trzech najsensowniejszych modeli ~250GB (obok MX300 275GB i może SU800 256GB). Przy czym wszystkie będą jednak ciut wolniejsze od MX200, któremu z obecnie dostępnych dysków o przyzwoitej opłacalności pod względem osiągów chyba najbliżej do 850 EVO.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki dzięki za pomoc. Zdecydowałem już bardziej konkretnie. Albo Iridium albo evo. Skłaniam się ku temu drugiemu. I zapewne to ten wezmę. To nie jest duża dopłata, a wygląda ciekawie. To jeszcze tylko jedna kwestia. Na którym lepiej mieć windowsa z grami ten mój crucial mx200 czy na evo? Bo jak będe teraz wrzucał linuksa do pracy to i tak będę chciał wyczyścić wszystko i od nowa wgrać to mogę zamienić bez problemów systemy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właściwie to nawet nie zauważyłem, że 850 EVO potaniał (chyba jeszcze przedwczoraj kosztował ~440 zł) - przy tych 420 zł wypada nawet całkiem, całkiem. Co prawda za Iridium Pro nadal przemawiają kości MLC (które w teorii powinny być trwalsze), no ale że Samsung na 850tkę też daje 5 lat gwarancji, to nawet te TLC 3D NAND nie wyglądają tak strasznie (tym bardziej, że akurat w tym wydaniu są ciut szybsze).

W porównaniu do 850 EVO, MX200 powinien być odrobinę szybszy, choć różnice są dość śladowe (i z SATA II pewnie się jeszcze nieco spłaszczą).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...