Dr.Agon

Rozwiązany: PC na gwiazdkę 3300-3700

Witam serdecznie! W końcu udało mi się zebrać porządną kwotę na jednostkę centralną. Potrzebuje komputera na którym mógłbym pograć w niektore nowsze i starsze tytuły, ale potrzebuję również PieCa do zadań specjalnych, głównie obróbka wideo. Ale po kolei:

• Cena komputera. 3300+, górna granica 3700-3800zł
  • Części, które kupujemy. "Skrzynka" bez dysku HDD.
  • Czy zestaw ma zawierać system? Nie.
  • Miejsce kupna komputera. Preferowałbym zamówienie online z ewentualym odbiorem w Lublinie.
  • Model monitora: PHILIPS 226VL
  • Zastosowanie komputera. Gaming + nieprofesjonalna obróbka video. Fajnie by było jakby sprzęt dawał sobie radę z streamowaniem.
  • Czy będziesz podkręcał?  Może.
  • Termin zakupu komputera. Najbliższe 7 dni. Tak bym na gwiazdkę sprawić sobie prezent.
  • Twoje dodatkowe uwagi. Sama skrzynka, bez peryferiów. Bez czytnika CD-Rom, bez bajeranckiej obudowy.

Na pewno chciałbym uniknąć sytuacji, gdzie płyta główna nie pozwala mi na podkręcanie procesowa. Jeśli chodzi o grafikę, od dawna preferuję GeForce'a, więc 1060 byłby oczywistym wyborem. Nie zależy mi na dodatkach, ale na solidnym sprzecie na najbliższych kilka lat.
0

50 minut temu, Dr.Agon napisał:

Na pewno chciałbym uniknąć sytuacji, gdzie płyta główna nie pozwala mi na podkręcanie procesowa.

Obecnie sytuacja wygląda tak, że albo zupełnie rezygnujesz z OC i bierzesz zablokowany procesor i tańszą płytę główną (a także niżej taktowany RAM, co akurat z większą oszczędnością się nie wiąże), albo na starcie musisz wyłożyć na odblokowany procesor, porządną płytę i najlepiej także cooler (niby można odłożyć jego zakup na później, ale obecnie Intel nie dorzuca boxowego coolera do odblokowanych CPU).

50 minut temu, Dr.Agon napisał:

Jeśli chodzi o grafikę, od dawna preferuję GeForce'a, więc 1060 byłby oczywistym wyborem.

Jeżeli bierzesz pod uwagę jedynie zestaw z odblokowanym procesorem, to GTX 1060 jest wyborem nie oczywistym, a nierealnym (no chyba, że w wolniejszym wariancie 3GB, no ale to raczej mało przyszłościowy pomysł).

Zakładając, że w zestawie ma się znaleźć SSD (co znacznie utrudnia sprawę), zaproponuję taki zestaw pod OC (i5-6600K, 8GB RAM, RX-470 4GB) i taki bez OC (i5-6400, 16GB RAM, GTX 1060 6GB - inna sprawa, że bardziej mnie przekonuje RX-480 8GB) - w obu przypadkach da się nieco zbić cenę, choć ten pierwszy i tak już jest nieco "ubudżetowiony", więc raczej starałbym się tego uniknąć.

1

Przyjmijmy że jednak szukam opcji bez OC. Wątpię bym się w to chciał kiedyś bawić. A jeśli już, to na pewno przy kolejnej wymianie za pewien czas.

Drugi zestaw z 1060 wygląda nieźle, chociaż o prawie 200 zł poza moim górnym limitem. Coś można w nim zmienić na początek? Jedna kość 8GB starczy na początek?

Edytowane przez Dr.Agon
0

Tak w zasadzie to jest to GTX 1060, a nie GTX 1080... :P

Można wziąć tańszy model grafiki (i niewiele gorszy) - https://www.morele.net/karta-graficzna-palit-geforce-gtx-1060-dual-6gb-gddr5-ne51060015j9d-774580/

Dalsze oszczędności to ewentualnie ten RAM (choć i tak wypadałoby dokupić szybko drugą kość skoro chcesz obrabiać wideo) albo tańszy zasilacz https://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-vero-l1-600w-spc132-773130/ 

No albo weź po prostu 8 GB na razie i wtedy zmieścisz się w budżecie, choć jest nieco problem z dostaniem dobrze wycenionej pojedynczej kości, więc trzeba by wziąć coś z gorszymi parametrami - https://www.morele.net/pamiec-goodram-play-ddr4-8gb-2133mhz-cl15-gy2133d464l15s-8g-1048931/ (co w sumie jakiegoś wielkiego spadku wydajności nie spowoduje, no ale...)

0

Poprawiłem, literówka... Czy cyfrówka ;p

Myślę że obetnę jedną kość, po nowym roku dokupując drugą. Będę miał weekend na zastanowienie się. 
Jeszcze jedno pytanie, i5 wyrobi z streamingiem? 

Edytowane przez Dr.Agon
0

Jak będziesz streamował przez Shadow Play to nie powinno być problemów.

0

Znajomi doradzają dwie zmiany, bazując dalej na tym zestawie.
Pierwsza zmiana to pamięć nie Corsair ale HyperX np. takie kości . Szybkie porównanie wykazało że różnią się tylko opóźnieniem, Corsair 13 CL, HyperX 14 CL. Czyli jednak Korsarze lepiej wypadają?

Druga podpowiedź to płyta główna. Kumpel radzi wziąć płytę z chipsetem Z170. Czy rzeczywiście jest mi potrzebna taka płyta, jesli nie planuję OC? Słyszałem też że czasami jest problem z zainstalowaniem Windowsa z USB na płytach Gigabyte. 

0

RAM droższy i gorszy parametrami - gdzie tu logika?

Chipset Z170 nie ma sensu skoro nie kręcisz. 

0

Ok, tyle chciałem wiedzieć. Temat do zamknięcia! Dziękuję za pomoc.

0

Problem rozwiązany, więc temat zamykam.

W razie potrzeby otwarcia tematu, autor jest proszony o kontakt przez PW z którymś z aktualnie obecnych na forum moderatorów.

0

Wiem, że temat jest zamknięty, ale jeszcze się wtrącę.

58 minut temu, Dr.Agon napisał:

Słyszałem też że czasami jest problem z zainstalowaniem Windowsa z USB na płytach Gigabyte. 

To po części prawda - tyczy się Windowsa 7 i wszystkich płyt na LGA1151 (nie tylko od GB).
Choć wygląda na to, że Gigabyte znalazł jakiś sposób, żeby to obejść - klik.

0

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.