Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

paqelo

Rozwiązany: Modernizacja komputera

Polecane posty

Cześć wszystkim

Powoli przymierzam się do lekkiej modyfikacji kompa, głównie patrzę na dysk ssd, ale jak zacząłem się wgłębiać w temat to nie wiem czy nie lepszym efektem byłoby zmodernizowanie go w większej części. Obecnie posiadam takie podzespoły.

Płyta główna - MSI p55 gd65

Procesor - Intel Core I5-750 2.67

Karta grafiki - Radeon HD 5850

Ram - 2x2 oraz 2x4, ale nie pamiętam szczegółów

Najważniejsze dla mnie to zakup dysku SSD, myślę o takim - Plextor M6S. A pod system plus dokumenty i gry. Cała reszta i tak idzie na dysku zewnętrznym, to taki by starczył. Ale moja płyta główna ma SATA II, i dlatego zastanawiam się czy nie lepiej by było wymienić ją na lepszą. Tylko nie mam pojęcia, która by działała z resztą podzespołów i czy za kilka lat przy wymianie grafiki i procka musiałbym znowu płytę wymieniać czy też nie. Wypatrzyłem takie

http://www.morele.ne...-1-matx-784087/

http://www.morele.ne...ossfire-378227/

Drugą możliwością o jakiej myślę to zostawić jak jest, a jedynie dokupić http://www.morele.ne...-mt5085-443084/ i dysk, który nie pokazałby pełni możliwości, ale i tak działby szybciej niż obecny HDD. A za kilka lat wymiana kompleksowa reszty.

Bo oprócz dysku chciałbym też dołożyć RAM. I albo dokupię 2x4 bo obecna płyta pozwala na 16gb pamięci albo 2x8 gdybym wymienił płytę. Do tego mam pytanie, bo przy tej płycie częśtotliwości pracy pamięci moga być maksymalnie 1333MHZ, lepsze parametry uzyskam po podkręceniu, i tutaj jaki ram jest lepszy, taki jaki płyta obsługuje czyli 1333, czy lepszy, ale w części niewykorzystany, np 2133?

Co byście polecali zrobić, jakie są wasze opinie?

Poprawiłem link do SSD [webtom]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze podaj markę i model zasilacza.

Wymiana płyty głównej dla samej obsługi SATA III jest bardzo bez sensu, zresztą pierwsza podlinkowana przez Ciebie płyta pociągnęłaby za sobą konieczność wymiany procesora i RAMu (DDR4), a druga jest niedostępna (i też wymagałaby zmiany procesora).

Główną siłą SSD nie są bardzo wysokie transfery, a niski (i generalnie stały) czas dostępu, który przy SATA II nie ulegnie znacznemu pogorszeniu. Także jeżeli nie potrzebujesz z jakiegoś powodu bardzo wysokich transferów maksymalnych, to faktem posiadania SATA II nie musisz się przesadnie przejmować.

W każdym razie zamiast mocno przepłaconego M6S proponowałbym BX100, a jeżeli bardzo zależałoby Ci na czymś lepszym, to możesz dołożyć do 850 EVO (nieco szybszy, 5 lat gwarancji) lub MX200 (jeszcze nieco szybszy - choć w sumie dobre pytanie, jak to wygląda z SATA II).

RAM - jeżeli dobrze rozumiem, to obecnie masz go 12GB. Do czego potrzeba Ci go jeszcze więcej?

Nie myślałeś o podkręceniu procesora? Wymagałoby to zakupu lepszego coolera (o ile masz Intelowego boxa), jeżeli chciałbyś jakiejś porady odnośnie jego zakupu, to podaj jeszcze model obudowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz nie mam pojęcia, na tygodniu otworzę zestaw, bo go będę czyścił to wtedy dopiszę. A co sądzisz, żeby do tej płyty głównej dołożyć ten kontroler do usb3, warto coś takiego zrobić i czy da się to samemu wykonać? Aż tak bardzo mi nie zależy, że to musi być sata III, pomyślałem sobie tylko czy jest w ogóle sens przy wersji II płyty przesiadać się na ssd. Jest różnica w szybkości tak na co dzień w pracy? Ten BX wygląda fajnie, rozumiem że mocowanie takich dysków to nie jest duzy problem?

Tak, mam go 12, w sumie dlaczego więcej, bo czemu nie :) Chciałem dobić do maksimum jakie mogę mieć czyli 16, szczególnie że często mam sporo pootwieranych programów. Dwie przeglądarki, steam, jakaś gra, office, wiem że ogromnych róznic nie będzie, ale to są niewielkie pieniądze. dwie stówki i mam lepsze kości, szczególnie że jedne 2x2 są już mocno stare i dlatego myślałem, zeby je wymienić na 2x4, bo drugi zestaw kupowałem w zeszłym roku.

Nie znam się na podkręcaniu i nie wiem za bardzo jak to zrobić i czy nie będzie miało negatywnego wpływu na żywotnoś podzespołów oraz poboru mocy. Wiem, że mam częsci, które mogą być podkręcone, ale jeszcze jakoś o tym nie myślałem.

Cooler na procesor mam już kupiony, Spartan Pro, tylko jeszcze nie montowałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzisz, żeby do tej płyty głównej dołożyć ten kontroler do usb3, warto coś takiego zrobić i czy da się to samemu wykonać?
Chyba nie załapałem, po co ten kontroler - masz do podłączenia jakieś urządzenie z USB 3.0?
Jest różnica w szybkości tak na co dzień w pracy?
Swego czasu udało mi się podłączyć mojego MX100 za pomocą kabla SATA II, tutaj możesz zobaczyć, jak to wygląda od strony cyferkowej. Ostatnio pozbyłem się RAID 0 z dwóch MX100 (który w sporym uproszczeniu podwajał wydajność) na rzecz pojedynczego MX100 i wydaje mi się, że przykładowo przeglądarka włącza się minimalnie wolniej. No ale to nadal o wiele lepiej, niż w przypadku HDD i jestem pewien, że w przypadku SATA II też bez problemu zauważysz różnicę.
Ten BX wygląda fajnie, rozumiem że mocowanie takich dysków to nie jest duzy problem?
Tak na dobrą sprawę SSD nie musi być nawet do niczego przykręcony, choć dobrze byłoby zadbać o to, żeby nie obijał się przesadnie o inne podzespoły.
dwie stówki i mam lepsze kości
Dwie stówki i wymieniasz swoją kartę na coś o wydajności wyższej o kilkadziesiąt %.
szczególnie że jedne 2x2 są już mocno stare i dlatego myślałem, zeby je wymienić na 2x4, bo drugi zestaw kupowałem w zeszłym roku
Jakieś parametry tych kości (zakładka SPD w CPU-z może być pomocna)?
Nie znam się na podkręcaniu i nie wiem za bardzo jak to zrobić i czy nie będzie miało negatywnego wpływu na żywotnoś podzespołów oraz poboru mocy
Możesz zacząć od przeczytania tego poradnika.

No ale przed rozpoczęciem kręcenia upewnij się, czy zasilacz jest ok.

Spartan Pro to troszkę za mało do poważniejszego podkręcenia
Tak, ale 3.5GHz powinno być w pełni osiągalne, a to już całkiem sporo (+/- tyle, ile zyskuje się na kręceniu i5-6600K).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Irenez Czyli poważne OC odpada. smile_prosty.gif

@webtom Jutro na spokojne przejrzę co napisałeś i odpowiem na kilka rzeczy.

To tak. Płyta główna obecnie pozwala mi korzystać z usb 2.0 i rozumiem to w ten sposób, że jeżeli dołoże taki kontroler to uzyskam w kompie usb3, a czemu bym go chciał mieć, bo mam taki dysk przenośny oraz korzystam często z pendrive'a, który obsługuje usb 3.

Na spokojnie się wczoraj zastanowiłem i myślę o tym lepszym SSD czyli MX200, z tego względu że tak czy siak będę wymieniał sporo części za jakiś czas, może za rok, może później, ale miałbym już teraz lepszy dysk, bo na pewny za kilka lat nie zamierzam kupować kolejnego.

Nie bardzo rozumiem o czym piszesz, że za 200zł mogę mieć lepszą kartę. Fakt, grafikę mam starą, ale za takie pieniądze naprawdę kupię coś lepszego? I w sumie karta grafiki pozwala na szybszą pracę, bo mi mniej chodzi o gry, a bardziej o szybkość działania, dlatego myślałem o dołożeniu jeszcze ramu. Parametry już podaję. Mam takie kości Kingston DDR3 9905403-083.A00LF 2GB 1333MHZ z 2009 r. Max Bandwidth PC3-10700 (667MHZ) Jakieś chyba tragiczne nie są, dlatego to jest tylko opcja, żeby je wymienić. Bo nowsze kości to te

Z OC sobie poczytam i się zastanowię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kontrolerach USB 3.0 zbytni się nie orientuję, ale z tego, co mi wiadomo, to chyba niekoniecznie każdy musi gwarantować bardzo dobre transfery, także raczej bym nie kupował w ciemno byle czego (tak swoją drogą, to podlinkowany przez Ciebie kontroler jest niedostępny).

W każdym razie nie wiem, jaki dysk (i w jakim stanie) masz obecnie w skrzynce, ale wydaje mi się mało prawdopodobne, żeby zewnętrzny dysk 2.5''@5400 RPM miał być od niego wyraźnie szybszy (w ogóle bym powątpiewał, czy USB jest dobrym interfejsem dla dysku systemowego).

Przy dopłacie rzędu 40-50 zł jeszcze jako tako byłoby warto dorzucić do MX200/850 EVO, ale 75 zł to już trochę za dużo. Oba dyski podlinkowałem głównie dlatego, że pod względem wydajności oscylują w okolicy podlinkowanego przez Ciebie M6S (test #1, test #2). Ewentualnie możesz się zastanowić, czy nie kupić Samsunga w jakimś innym sklepie, który jeszcze jakoś pamięta niedawną promocję (jeszcze ze 2-3 tygodnie temu kosztował 340-360 zł), no ale w sumie żadnego z tych nie kojarzę.

Miałem raczej na myśli odsprzedaż obecnej karty za ~200 zł - po dołożeniu kolejnych 200 zł mógłbyś się rozglądać np. za HD 7850 aka R7 265.

Z tego, co widzę, to te nowsze kości mają identyczne parametry (1333/CL9@1.5V), także jeżeli chciałbyś zyskać choćby nieco wydajności, to musiałbyś wymienić wszystkie kości. A biorąc pod uwagę fakt, że w przypadku tak starej platformy chyba nawet ciężko o pewność, że szybsze kości bez problemu zadziałają, to raczej bym sobie taką wymianę odpuścił.

Drobna uwaga na przyszłość - jeżeli chcesz edytować post, który jest ostatni w temacie, to lepiej skopiuj jego zawartość, usuń go i napisz jeszcze raz - przynajmniej inni będą wiedzieć, że coś dopisałeś.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypadkiem na to trafiłem, bo pierwsze słyszę o takich kontrolerach. Z dyskami poszukam, może trafię na promocję gdzieś, jakiś dzień bez vatu smile_prosty.gif

Nie myślałem o czymś takim z kartą, ale musiałbym więcej dołożyć, bo taki Radeon kosztuje ponad 600zł. Może kiedyś, bo na tej płycie pójdą mi lepsze części, karta i procek, także może za kilka lat lekko zmodernizuje albo wszystko wymienię. Dysk to podstawa dla mnie na teraz.

Dokładnie tak, do tego płyta ma limit czyli 1333, gdybym chciał wykorzystać lepszej jakości to albo OC albo wymiana płyty, dlatego tutaj z tym się na razie wstrzymam. Tak samo z tego powodu, jak kupowałem dodatkowe 2x4 to brałem 1333MHz to znowu i te musiałbym wymieniać.

Ach jeszcze jedno. Czy da się coś takiego zrobić, że na SSD będzie windows 7 i cała reszta plików, a dodatkowo na zwykłym dysku wrzucę XP? Będzie miało wpływ na wydajność i czy w ogóle tak się da zrobić? Bo na dzień dzisiejszy mam 7, xp i minta, z każdego czasami korzystam zależnie od tego co robię.

A czy taki SSDjest dobry?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...