Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

DarthKoza

Płyta, procesor i karta - cena nieznana

Polecane posty

Hej!

Mam nietypowy temat, tak nieco. W sumie to zazwyczaj zakładam takie "nietypowe", ale do rzeczy.

Mam odłożone jakies 1250zł. Do tego posiadam procesor i7-4790k (na gwarancji) oraz kartę r9-280x (bez gwarancji).

Sprawa ma się tak - czy istnieje jakikolwiek sens sprzedaży tych dwóch komponentów (i w jakich cenach?), aby wyłuskać ponad 3000zł razem z odłożoną częścią? Jeśli tak bym zrobił, to co powinienem kupić, aby było wydajniej od komputera, który miałby na pokładzie 4790k/4790 z tym r9-280x? Interesują mnie również używane komponenty i dobrze byłoby, gdybym nie wydał całości - po prostu, aby wyszło jak najtaniej, a przy tym wydajniej w grach.

Sprzęt w sygnaturze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze karta - co prawda są szybsze i ich wzięcie dałoby całkiem zauważalny wzrost wydajności, ale IMHO to nie ma sensu, bo na chwilę obecną ciężko przewidzieć, która karta najlepiej wytrzyma próbę czasu (i czy którakolwiek za ~2 lata nadal będzie zapewniać naprawdę sensowną wydajność).

Co do procesora - bezwarunkowo szybciej będzie tylko z i7-6700K. Zakładając, że dana gra nie będzie w pełni wspierać 8 wątków dostępnych w i7, to szybsza powinna być też i5 6600K (po podkręceniu)*. Oczywiście w obu przypadkach będziesz musiał wydać 600-700 zł na płytę i kupić DDR4 (bo łączenie Skylake i DDR3 to niewybitny pomysł).

A jeżeli może być niewiele wolniej, a zauważalnie taniej, to używane i5/i7 na LGA1155 (i wracamy do problemu wyboru płyty wink_prosty.gif).

*Z kolei jeżeli dana gra będzie się dobrze skalować z ilością rdzeni, to i7-5820K może się okazać nieco szybszy. Ale że komp ma być typowo do gier, to pchanie się w LGA 2011-3 nie ma większego uzasadnienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie bardziej zastanawiałem się, czy nie wziąć używanego i5-4690/k i jakąś płytę do niego w okolicach 300zł. Zostałby wybór GTX970 lub R9-390 - czy taki zestaw nie wypadałby zauważalnie lepiej? Fakt, że z procesora schodzę niżej, ale czy to ma takie znaczenie dzisiaj i w przyszłości?

O Skylake nawet nie myślę - totalnie nieopłacalny na tą chwilę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do procka - wszystko zależy od tego, za ile sprzedasz i7 i za ile kupisz i5. Bo jak na całym interesie miałbyś zyskać 200-300 zł, to IMHO nie ma to sensu - z i7 masz przynajmniej zagwarantowane wysokie taktowanie, a jak trafisz na gorszą sztukę i5 (co wydaje mi się najsensowniejszym argumentem przemawiającym za jej sprzedażą), to już na samym taktowaniu możesz stracić ~10% (nie wspominając o dodatkowych wątkach w i7).

Jeżeli chodzi o kartę - pewnie zyskałbyś całkiem sporo (zgodnie z tym testem ~45%) tylko czy jest sens dla takiego wzrostu wydajności płacić ~700-800 zł (bo realnie za tyle sprzedasz 280X i drugie tyle będziesz musiał dołożyć do jednej z wymienionych)? Gdyby na horyzoncie nie było lepszych kart, to jeszcze można by było taką roszadę rozważyć, ale że za ~rok mają się pojawić znacznie usprawnione konstrukcje, a Twoja obecna w zupełności wystarczy, żeby ten okres przeczekać bez przesadnego cięcia detali, to chyba lepiej się wstrzymać z zakupami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, dzięki za informację. Mniej więcej liczyłem na takie koszta - po wszystkim mam jakieś 3100zł - niecałe 1300 na procesor i płytę, i jakieś 1300zł na kartę - mniej więcej, ale jak się nie opłaca, to poszukam jakiejś płyty pod tego 4790k i na tym poprzestanę na razie. Raczej nic innego nie wymyślimy tutaj, to wydaje mi się, że temat do zamknięcia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie do zamknięcia. Stanęło na tym, że:

1. R9-280x zostaje + i5 4690k + płyta + jakieś oc - cena mniej niż 1200zl.

2. R9-280x zostaje + i5 4590 + płyta - cena ok. 1000zl

3. R9-280x zostaje + i5 6500 skylake + płyta + moje aktualne ddr3 - cena ok. 1200zl

Kartę wymienilbym ewentualnie później, więc który z tych zestawów jest najbardziej oplacalny na teraz i przyszlosc?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zakupiłem płytę ASUS Z87 pro v deluxe (coś takiego chyba) - cena z przesyłka to 273zl. Pod to mogę kupić i5-4590 w cenie 700zl lub i5-4690k w cenie 800zl - plus przesyłki. Jako że męskiej decyzji podjąć nie mogę, co lepiej wziąć? Tylko przydałyby mi się konkrety. Poddalbym devil's canyona lekkiemu OC (do 4,4ghz - tak sądzę) - jeśli dałbym radę z tą płyta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...