Jump to content
Sign in to follow this  
Matiozo92

Nie kręcący się wiatraczek w karcie graficznej

Recommended Posts

Posiadam takową kartę graficzną - Sapphire Radeon HD 4670 http://www.sapphiretech.com//images/product/gallery/0184/184_20090120_9145.jpg Staroć, mam ją już od około 7 lat, ale mniejsza o to. Chodzi o to, że od kilku dni mam z nią problemy, mianowicie przegrzewa się. Bardzo. Temperatura potrafi sięgać nawet do ~90 stopni C nawet kiedy jestem "na pulpicie". Kiedyś też się nagrzewała, ale ignorowałem to, bo wszystko działało dobrze. Jednak od paru dni już nie działa, komputer potrafi się sam wyłączać co jakiś czas. Początkowo myślałem że to zasilacz, ale wiatrak zasilacza i procesora kręci się tak jak powinien, tylko GPU nie. Wczoraj wymieniłem pastę na procesorze GPU, jednak nic to nie dało, dopiero później zauważyłem że wiatrak raz się kręci, raz nie. Tak więc rozkręciłem kartę, przeczyściłem radiator, nawet użyłem WD-40 na metalowych elementach wiatraka (pewnie i tak nie miało to sensu, no ale cóż), jednak dalej nic. Czy to znak że karta za niedługo wyzionie ducha? Czy pomogło by zamontowanie jakiegoś dodatkowego wiatraka pod spodem karty?

Żeby nasmarowanie miało sens (choć pewnie WD-40 nie jest idealnym środkiem do tego) musiałbyś wentylator rozebrać i dobrać się do jego łozyska.

Jeśli by dało zdjąć ten plastik ochronny z radiatora to może montaż wentylatora metodą "chałupniczą" by załatwił sprawę. Jak nie, to chyba wymieniłbym kartę - wymiana chłodzenia jest nieopłacalna.