Skocz do zawartości

Upgrade komputera do maks 2 tyś zł


Shaker

Polecane posty

Dzień dobry,

po 5 latach przychodzi taki czas, że potrzeba by już przesiąść się na inną maszynę lub też dokonać modernizacji obecnej, zatem tutaj zwracam się do was z prośbą.

Poniższy zestaw liczy sobie około 5 lat i pytanie tutaj takie.

Czy za budżet do 2 tyś zł jestem w stanie zmusić go, by uruchomił niedługo wychodzącego Wiedźmina 3( 30 FPS przeżyję)?

Chodzi głównie o zmianę karty graficznej(musi mieć 2 x DVI) lub ewentualnie procesora. Chciałem też zatrzymać starą kartę graficzną, jako kartę fizyczną(nie chodzi o wzajemne wspieranie się kart graficznych), jednak nie jest to priorytetem.

Procesor: Core i5 760 2,8GHz (myślę, że jestem w stanie podkręcić go do 3,3 / 3,4 GHz bez przekraczania 1,3V )

Płyta Główna : Gigabyte P55-USB3

Karta graficzna: Innovision GTX 470 1280MB

Pamięć ram: GoodRam 2x4GB DDR3 1600MHz

Zasilacz: OCZ Z-SERIES 550W OCZZ550-UN

Link do tematu, gdzie składałem komputer.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podkręcanie wchodzi w grę to rób to do oporu - większość i5/i7 na LGA1156 robiła 4GHz na przyzwoitym napięciu (<1,4V) i w to bym celował.

Starą kartę wg mnie najlepiej sprzedać - szkoda prądu na tego GTX470, żeby miał tylko fizykę liczyć. Szczególnie, że zasilacz musiałbyś do tego wymienić. Kiepski pomysł.

Z kart graficznych można pomyśleć o GTX970, ale to tylko i wyłącznie wtedy, jak procesor pogonisz na maksimum możliwości (a i wtedy może to przesada).

Zostaje wtedy ~500zł... może SSD? Aczkolwiek niestety na płytach LGA1156 SATA3 jest beznadziejne, i musiałbyś się zadowolić transferami na poziomie SATA2. No i w grach to wiele nie zmieni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z podkręcaniem procesora głównie chodziło o bezpieczne napięcie do 1,3V(da się to zrobić łatwo z poziomu Biosu o ile mi się wydaje). Nie wiem, jak długo jeszcze ten procek na tym pociągnie dlatego nie chciałem przesadzać, by mu żywotności zbytnio nie zbijać.

@iSoyer

Zalman CNPS10X Performa. Wielki klocek. Procek nie przekroczył nigdy 30*C.

Jeśli chodzi o sprzedaż karty to nie wiem, czy ktoś by ją kupił. Miałem problemy z temperaturami do 120*C to kupiłem manualnie regulowane chłodzenie Zalmana z dwoma wiatrakami i wymieniłem to podstawowe. Do tego karta dawno po gwarancji, a do tego pięcioletnia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawniej się powszechnie na forach podawało ~1,4V jako rozsądną granicę i myślę, że tyle mu nie zaszkodzi. W każdym razie na 1,3V raczej bez problemu wyciągniesz 3,5GHz lub ciut więcej - mój Xeon X3440 (praktycznie to samo co i7-860S) to na ~1,1V robi 3,1-3,2GHz, a nie jest to wcale jakaś wybitnie dobra sztuka.

30C to jak rozumiem w spoczynku :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@yojo2

A co myślisz o nowych Radeonach, co mają wyjść niedługo? Nie lepiej poczekać, czy GTX970 to rzeczywiście najlepszy wybór w przeciągu powiedzmy dwóch miesięcy. Nie mówię, że kupuję od razu, bo mam w obecnej chwili trochę na głowie.

Zapomniałem też wspomnieć, że liczy się też dla mnie WYDAJNE chłodzenie, bo nie mam zamiaru znowu kupować swojej nakładki.

Jeśli chodzi o procka to kłamałem. W 90% obciążenia miał około 42*C xD

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem, jeśli miałby być to GTX 970 to jaki? Potrzebowałbym 2x DVI + wydajne w miarę ciche chłodzenie.

Btw. słyszałem o kilku osobach, jak i mam kolegę, któremu jeśli dobrze mi się zdaje Gainward GTX 970 miał wadę techniczną, której nie chcieli mu naprawić w ramach gwarancji i poszedł się sądzić. Coś o tym komuś wiadomo?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla 3,6GHz ustawiłem CPU Vcore = 1,35V i maksymalnie dochodziło do 1,34V.

Nawiązując jeszcze do tego, że dla 3,8GHz przy pomnożeniu Memory Ratio Memory Frequency miałem około 1440MHz, chyba że mogę ustawić wyżej. Z tego, co czytałem nie powinno być wyżej niż mojej pamięci DRAM.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalizator ze mnie raczej kiepski, zatem jak możesz Yojo to doradź mi na czym lepiej spocząć lub może co zmienić i wypróbować, jak działa. Maksymalny multiplier procka niby mam 22, a domyślnie jest na 21(tak go zostawiłem).

Ogólnie to ręcznie ustawiałem częstotliwość(według tutka). Chyba, że mam to zostawić automatowi?(nie sądzę, ale warto się zapytać)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...