Skocz do zawartości

Free to play (2014) dokument o graczach Dota


Doman18

Polecane posty

7616503.3.jpg

Reżyseria:

Firma Valve, autorzy gry Dota

Obsada:

Benedict "hyhy" Lim

Danil "Dendi" Ishutin

Clinton "FEAR" Loomis

Ekipa nieistniejącej ekipy EHOME

Inni gracze Dota

Bohaterami filmu są trzej czołowi gracze gry Dota - hyhy, Dendi, FEAR. Każdy z nich wywodzi się z innego kraju (Korea Południowa, Ukraina, USA) każdy ma inną przeszłość i sytuację rodzinną i każdy z nich różni się pod względem emocjonalnym. Łączy ich natomiast fanatyczne zamiłowanie do gry Dota której poświęcili się bezgranicznie. Owo poświęcenie odbiło się na ich życiu rodzinnym, szkole a czasem też na relacjach z przyjaciółmi i partnerkami. Są jednymi z najlepszych więc gdy w 2011 pojawia się w mediach wiadomość że w niemieckiej Kolonii na corocznych targach ma się odbyć turniej Dota w której główną nagrodą ma być 1 milion dolarów, każdy z nich dostrzega to jako życiową szansę. Szansę nie tyle by się wzbogacić ale by udowodnić otoczeniu oraz sobie że czas, który poświęcili na grę nie był zmarnowany.

Film jest w dużej mierze opisem zjawiska "e-sportu". Czym jest, jak się rozwija, jakie pieniądze się wokół niego kręcą, oraz o poświęceniu ludzi którzy w nim uczestniczą. Można spokojnie adresować go do każdego, ja nie grałem w żadne gry typu MOBA a nie miałem problemu ze zrozumieniem ogólnych zasad. Z resztą sama rozgrywka prawie w ogóle nie jest tutaj przedstawiona, ale te fragmenty które zdecydowano się umieścić przepleciono z fajnymi animacjami, które bardzo łatwo zinterpretować. Tutaj właśnie ujawnia się ważna strona techniczna filmu - montaż został zrobiony świetnie. Dzięki niemu i muzyce widz błyskawicznie wczuwa się w emocje towarzyszące bohaterom na turnieju. Nawet moja żona, która w ogóle nie gra w gry trzymała kciuki smile_prosty.gif Bo właśnie nie gra a ambicje, rywalizacja i towarzyszące jej emocje są głównym tematem filmu. Żaden z bohaterów nie zadowoli się 2 ani 3 miejscem. Ważna jest tylko pierwsza nagroda.

Wiem że jako graczowi można mi zarzucać nieobiektywność ale jestem również filmomaniakiem (ponad 750 obejrzanych w bazie FW) i patrząc na film od tej stronie to naprawdę jest świetnie zrealizowany dokument. Szczególnie że poważnych filmów o tej tematyce jest mało.

9/10

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały błąd - nie Dany tylko Dendi - gracz ukraińskiego Na'Vi, uważany za jednego z najlepszych obecnie.

A sam film bardzo ciekawy. Fajnie zmontowany, nawet ludziom którzy nie rozumieją esportu i ogólnie gier powinien się spodobać i pokazać inne ich oblicze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...