Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Papercat

Komputer do grania

Polecane posty

Witajcie

Postanowiłem zakupić komputer do grania, gdyż po paru latach używania konsol zapragnąłem w końcu wrócić do świata PC-gamingu. Nie znam się za bardzo na składaniu kompa, ale udało mi się coś takiego sklecić. Koszt jest niestety cokolwiek duży(jak na moją kieszeń) i zastanawiam się, czy istnieje możliwość znalezienia jakiejś tańszej konfiguracji, która jednak sprawdziłaby się do odpalenia nowszych gier.

Płyta główna: MSI z97-G55 SLI

Procesor: Intel Core i7 4790k 4,4 GHz

Karta graficzna: MSI Radeon R9 270x 4GB DDR5 256 bit

Dysk: SeaGate 1 TB

Pamięć: 16GB

Z obudową i z chłodzeniem wychodzi ~3600 zł. Brak Windowsa, monitora, myszki czy klawiatury, co również swoje kosztuje.

Dodatkowe pytanie: skąd najlepiej czerpać swoją wiedzę nt. hardware'u?

Tak precyzując: jeżeli będzie trzeba to wydam i te >4000zł. Miło by było zagrać w Wiedźmina 3 na średnich detalach. Monitora nie mam i dopiero będę jakiś wybierał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podany przez Ciebie zestaw zbyt przemyślany nie jest - zostawiłbym z niego tylko HDD. Chciałbyś komputera w jakimś konkretnym budżecie, czy najbardziej opłacalny zestaw w okolicach 3,5-4k? Na monitor będziesz miał osobny budżet (jeżeli tak, to jaki)?

EDIT: zapomniałem o najważniejszym - zamierzasz podkręcać procesor?

Wiedzę możesz pozyskiwać z portali pokroju pclab.pl lub po prostu przeglądając fora (np. to).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie myślałem, że to, co stworzę będzie mało praktyczne. Mój budżet na komputer zasadniczo jest dość elastyczny. Preferowałbym zmieścić się w granicach 3k - 3,5k. Mogę wydać do 4000, co najwyżej dzieciaki nie pojedzą przez miesiąc biggrin_prosty.gif. Nie no, taki żart. Po prostu nie chcę wydawać od razu wszystkiego, co mam.

Tak, na monitor osobny budżet. Jeszcze nie myślałem o tym, ale gdyby udało się zmieścić w 1400 zł, to byłoby miło.

Szczerze mówiąc, nie myślałem wcale o podkręcaniu procka. Nigdy tego nie robiłem i miałbym pewne obawy. Wiem jednak, że jedyną odpowiedzią na to pytanie jest TAK. Więc owszem, zamierzam podkręcać procka ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podkręcania, to raczej sytuacja nie jest aż tak idealna - raz, że trzeba nieco do tego dopłacić, a dwa, że obecne procesory jakoś wybitnie się nie podkręcają (realnie można myśleć o 4,5GHz, czyli +30%, choć nie każdy egzemplarz na to pozwoli).

Zestaw pod OC - szybki, cztero-rdzeniowy procesor z odblokowanym mnożnikiem, chłodzenie, które pozwoli na jego podkręcenie (można je dokupić później, bo potrzeby kręcenia póki co nie ma), porządna płyta pod OC z przyszłościowymi złączami M.2 i SATA Express, 8GB szybkiej pamięci (więcej i tak do gier nie potrzeba, a zawsze można jeszcze dorzucić), przewiewna obudowa, zasilacz z zapasem mocy i wydajna karta graficzna w bardzo dobrej cenie (konkurencyjna, nieco szybsza karta od nVidii kosztuje blisko 1800zł, chociaż trzeba przyznać, że pobiera przy okazji nieco mniej prądu). Gdybyś koniecznie chciał nieco zaoszczędzić, to (poza brakiem coolera) możesz wziąć słabszą kartę - GTX 770, jednak ma mało pamięci i jest zauważalnie słabsza, wiec raczej nie polecam takiego rozwiązania.

Zestaw bez OC - minimalnie wolniejszy procesor z zablokowanym mnożnikiem, słabsza płyta, te same szybkie pamięci (zdania co do ich wpływu na wydajność są podzielone, można na nich zaoszczędzić ~40zł i przy okazji wziąć płytę nawet 80zł tańszą). Możesz ewentualnie dorzucić taki cooler, jeżeli wymagasz cichego chłodzenia nawet pod obciążeniem (chociaż karty graficznej nim nie uciszysz).

Mam nadzieję, że mysz, klawiatura i Windows (najlepiej, jakbyś wziął 8.1) nie mają się wliczać w cenę. Co do peryferiów, to odpowiedz na możliwie dużo pytań stąd, na pewno przyda się rozmiar dłoni i preferowany chwyt myszy.

Jeżeli nie masz bardzo specyficznych wymagań odnośnie monitora, to zapewne Eizo Foris FS2434 jest tym, nad którym powinieneś się zastanowić (albo znacznie tańszy Dell P2414H).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...