Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Ramon

Płyta główna na Z87 do max. 500 zł

Polecane posty

Dobra, to jeszcze następne pytania i wątpliwości. Pytałem już o generację w tył, to teraz pytanie o generację w przód. Czy - według Was - warto czekać na serię Haswell Refresh, która ma zadebiutować w połowie maja, czy raczej ceny będą obarczone 'podatkiem od nowości' i przy składaniu zestawu na tym poziomie osiągów nie należy sobie zawracać tym głowy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie póki co pozostaję przy obecnych Haswellach. Na tę chwilę wybrałem:

- ASRock H87 Pro4

- Crucial Ballistix Tactical 1600/CL8 8GB.

Procesor dobiorę po świętach Wielkanocnych, jak będę już miał ustalony budżet, bo teraz to trochę wróżenie z fusów. Wtedy też pozwolę sobie odświeżyć temat i zapytać Was o zdanie raz jeszcze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkopuję więc, bo mój szanowny ojciec pozwolił sobie zrobić mi prezent z okazji świąt Wielkanocnych (oczywiście wcześniej nie mógł mi o tym powiedzieć, no przecież) i "pożyczył" zestaw, który kupił sobie jakiś czas temu a potem schował do szafy (nie pytajcie dlaczego. Nie wiem. Geny.), przy czym komputer jest złożony na LGA1155.

Tak czy inaczej zaraz wypunktuję Wam, co jest w rzeczonym zestawie i kolejny raz zaleję pytaniami.

Zestaw:

- Płyta główna: Gigabyte GA-H77M-D3H

- Procesor: i5-3570 @3,40 GHz + stockowe chłodzenie

- RAM: Kingston HyperX Black 2x4GB 1,65V

- Grafika: Gigabyte GF GTX660 2GBDDR5 (niestety nie mogę dojść co to dokładnie za model)

- Zasilacz: Tacens RADIX VI 650

- Dysk: WD 1TB Blue Series

I tradycyjnie pytania:

1) Czy powinienem zmienić zasilacz na mojego Corsair VX550W?

2) Ktoś wspominał, że Intele lubią 1,5V. Czy to dotyczy również poprzedniej generacji, czy 1,65V będzie okej?

3) Czy stockowe chłodzenie poradzi sobie przy obciążeniu (gry, wzmożona praca itp, ale bez żadnego OC), czy może zmienić na Scythe Ninja, które mam teraz? I czy wspomniani Scythe nie będzie przypadkiem cichszy?

A jeśli zmienić, to:

4) Czy stockowe chłodzenie z i5-3570 będzie pasowało do starej płyty i procesora (Asus p5q + E8500, LGA775) oraz czy Scythe Ninja, który mam założony obecnie na starym zestawie będzie pasował na nowy (płyta Gigabyte LGA1155 + i5-3570)?

To pytanie zadaję, ponieważ niewykluczone, że część moich starych podzespołów trafi do obecnego komputera ojca.

A jeżeli chłodzenia nie będą ze sobą kompatybilne (zwłaszcza chodzi mi o chłodzenie z i5 LGA1155 do E8500 LGA775), to:

5) Jakie dobre (i ciche) chłodzenie w okolicach 100 zł (może minimalnie więcej, ale im mniej tym lepiej) polecacie do i5-3570 LGA1155? I jaką pastę?

6) Jakie są opinie o dysku WD z serii Blue?

Oraz pytanie (na razie) ostatnie:

7) Gdzie z poziomu systemu mogę sprawdzić (Win 7 HP) częstotliwość taktowania pamięci RAM? Na samej pamięci nigdzie nie jest napisane, chyba, że wszystkie HyperX mają 1600MHz?

Generalnie zestaw jest na moje niewprawione jeszcze oko dość solidny i nie ma sensu się koniecznie pałować i ślinić na Haswelle, zwłaszcza, że jest o wiele lepszy niż mój obecny oraz darowanemu koniowi blablabla oraz dostałem go w prezencie, więc zamiast kupować bazowe podzespoły mogę skupić się na kupnie innych bajerów (SSD!).

Na tę chwilę to tyle, jeśli mi się coś przypomni, to będę męczył dalej. Z góry dzięki za rady i odpowiedzi.

edit: Aha, i jeśli mógłbym bardzo uprzejmie jak jasna cholera poprosić o zmianę nazwy tematu na bardziej adekwatną - będę zobowiązany smile_prosty.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. VX550 jest lepszy od Tacensa.

2. Generalnie to i Haswelle by sobie poradziły z 1,65V, to nie jest tak, że takie pamięci kategorycznie odpadają. Możesz je zostawić.

3. Ninja powinna być odczuwalnei cichsza. Ale standardowe chłodzenie też sobie powinno jako tako radzić.

4. Standardowe chłodzenie z LGA1155 nie będzie pasować pod LGA775. Ninja będzie pasować pod LGA1155 tylko wtedy, jeśli ma zestaw montażowy pod LGA1156/LGA1155/LGA1150 (prosto z LGA775 jej nie przeniesiesz, z tego samego powodu co standardowe chłodzenie z LGA1155 nie pasuje do LGA775 - inny rozstaw otworów)

5. SilentiumPC Fera 2, Raijintek Themis. Wystarczy pasta dołączona do chłodzenia.

6. Generalnie OK. Coś się czasem przebąkiwało o dziwnych dźwiękach, ale to chyba były jednostkowe przypadki.

7. W programie CPU-Z, zakładka Memory (pomnóż DRAM Frequency razy 2) - tam jest pokazane aktualne taktowanie pamięci. W zakładce SPD teoretycznie powinien być wykaz obsługiwanych przez moduły parametrów, ale to często pokazuje głupoty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, dzięki za ekspresowy wagon cennych informacji smile_prosty.gif

Zasilacz zamienię.

O dysk pytam, bo gdzieś wyczytałem/obejrzałem, że bardzo szybko padają z racji częstego parkowania głowicy, ale teraz przypominam sobie, że chodziło chyba o serię Green. W "starym" komputerze mam zamontowanego WD 1TB Black, ale ze świeżo postawionym XP, który może mi się jeszcze kiedyś przydać, dlatego trochę szkoda mi go znów formatować, żeby wkładać do nowego zestawu. Chcę mieć więc pewność, że Blue będzie w miarę niezawodny.

Jeśli chodzi o chłodzenie, to będę się musiał w takim razie rozeznać. Najwyżej po prostu kupię nowe żeby mieć 100% pewności, że wszystko będzie działać ze sobą.

I jeszcze jedno:

8 ) Czy pod sam system (Win & HP ew. Professional) wystarczy dysk SSD o pojemności 120GB?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, problem częstego parkowania dotyczy serii Green (i być może Red, jako że od strony technicznej są to niemal te same dyski, różnią się oprogramowaniem). Blue i Black nie mają tego problemu.

Można spytać jaki dokładnie Blue i jaki dokładnie Black? Być może Black jest szybszy i zalecane by było na nim postawić system.

Co do systemu, to bez problemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze wszystko sczytałem z naklejek, to:

WD Black

http://www.morele.net/dysk-western-digital-1tb-caviar-black-7200-64mb-sataiii-wd1002faex-298834/

WD Blue

http://www.morele.net/dysk-western-digital-caviar-blue-3-5-1tb-sata-600-7200rpm-64mb-cache-wd10ezex-479659/

A szukać jakiegoś konkretnego SSD, czy po prostu wziąć najtańszy znanej firmy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tej dwójki szybszy jest Blue, bo to dysk nowszej generacji na talerzach 1TB (Black to dysk na talerzach 500GB, co się przekłada na mniej gęste upakowanie danych, a więc też niższe transfery liniowe). Stawiałbym system na Blue :)

Co do SSD, to branie pierwszego z brzegu jest złym pomysłem, tutaj warto się zdać na coś sprawdzonego, np. Crucial M500, GoodRAM C50. Omijałbym konstrukcje oparte na kontrolerze Sandforce SF-2281 (jest ich sporo), a już na pewno należy skreślić Kingstona V300, którego najnowsza rewizja ma koszmarnie wręcz fatalne parametry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzisz o Crucial M550? To zdaje się jakiś nowszy i szybszy wypust od M500. Jest warty dołożenia ponad 100 złotych?

- M500 - 250 zł http://www.morele.ne...d1-pk01-575942/

- M550 - 370 zł http://www.morele.ne...550ssd3-635804/

Nie wiem tylko, czy ta płyta główna, którą mam posiada port mSATA.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie przykleję się wstępnie do M500 + WD Blue, który już siedzi w zestawie. Cena nie jest przesadnie wysoka, a zgaduję, że wzrost szybkości i tak będzie dość znaczący w porównaniu do obecnej konfiguracji czy też samego nowego zestawu z HDD bez SSD.

To jeszcze pytanie o urządzenia na SATA. Specyfikacje płyty:

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-h77m-d3hrev_10

4x SATA 3GB/s i 2x SATA 6GB/s

Rozumiem, że wystarczy mi wejść, żeby podpiąć 1x HDD, 1x SSD i 3 napędy DVD? Bo skoro już ich tyle mam, to mogę sobie podpiąć, co mi tam :D

Chyba, że podłączenie takiej ilości napędów DVD spowoduje jakieś komplikacje w działaniu systemu? Na pewno będą tam siedziały dwa - jeden, który zakupiłem rok temu do nagrywania płyt i jeden starszy, który kupiłem niedawno na allegro do wypalania etykiet Lightscribe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...