Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

webtom

Poszukiwanie idealnego laptopa

Polecane posty

Witam,

od dłuższego czasu zastanawiam się nad zakupem nowego laptopa i chyba zdecyduję się na zakup w przeciągu miesiąca.

Na samych laptopach nie znam się właściwie wcale, dlatego też byłbym wdzięczny, gdybyście podali mi kilka ofert, które będą (możliwie) zgodne z taką oto litanią wytycznych:

- laptop będzie używany głównie do programowania i przeglądania internetu

- dzięki DreamSparkowi mam dostęp do darmowego systemu, więc mimo, że docelowo na laptopie będzie śmigać Windows 8.1, sam laptop powinien być bez systemu

- rodzielczość powyżej 1366x768 - obecnie mam laptopa z taką właśnie rozdzielczością i mam jej serdecznie dosyć, pikseli brakuje mi przede wszystkim w pionie

- przekątna nie mniejsza niż 13 cali i nie większa niż 15,6 cala

- ze względu na częste i intensywne korzystanie z klawiatury, chciałbym, żeby miała możliwie standardowy układ i po prostu była wygodna

- ciche i wydajne chłodzenie - mój obecny laptop nawet bez obciążenia jest zauważalnie ciepły i dodatkowo co chwilę włącza denerwująco głośny wentylator. Szukam więc czegoś, co nawet pod niewielkim obciążeniem będzie chłodne i jednocześnie możliwie bezgłośne

- sam procesor nie musi być super wydajny, sądzę, że nawet niskonapięciowe Intele w zupełności mi wystarczą (a że dodatkowo pozwolą zbić temperaturę, to chyba byłyby nawet lepszym rozwiązaniem), jedyną dostępna opcją są chyba dwa rdzenie z HT, AMD właściwie w ogóle nie biorę pod uwagę

- musi posiadać albo 8GB RAM'u, albo 4 z możliwością rozbudowy do 8

- na pewno chcę w nim posiadać dysk SSD, ale raczej nie liczę, że będzie on dołączony do laptopa, więc chciałbym kupić go osobno i zastąpić fabrycznego HDD (którego chciałbym od razu sprzedać - nie będę miał z tego powodu problemów z gwarancją?)

- bardzo mile widziane będzie cyfrowe wyjście wideo

- sam laptop z jednej strony nie powinien być zbyt ciężki, ani zbyt gruby, z drugiej strony w miarę solidny, żeby nie trzeszczał przy byle dotknięciu

- co do wyglądu, to chciałbym, żeby powierzchnie nie były zbyt jasne, a już na pewno nie błyszczące

- obecność napędu będzie zapewne silnie związana z przekątną ekranu, ale tak właściwie to jeżeli uda mi się bez niego zainstalować system, to później na wiele się nie przyda

- fajnie by było, gdyby laptop był w stanie pracować 4-5h z włączonym WiFi, chociaż nie jest to aż tak istotne

Ostatnia kwestia to karta graficzna, która jest wielką niewiadomą - co prawda wydaje się, że integra sprawdzi się idealnie, ale całkiem możliwe, że będę potrzebował kartę od nVidii, ze względu na obsługę CUDA.

Prosiłbym więc o podanie zarówno ofert z samą integrą, jak i z GeForce'em.

Jeżeli zaś chodzi o nVidię, to czy jest szansa, że pojawią się w najbliższym czasie laptopy spełniające powyższe kryteria i posiadające np. 820M, czy Maxwelle (pomimo dużo lepszej wydajności energetycznej) mogę sobie odpuścić?

Przekopując się przez x-kom'a (muszę przyznać, że mają świetną wyszukiwarkę), zauważyłem dwóch mocnych kandydatów

- Dell Latitude 3440

- Lenovo/IBM ThinkPad E540

Oba mają co prawda chyba niepotrzebnie mocną kartę graficzną, Dell dodatkowo nie posiada HDMI, co jest jego jedyną dużą wadą, natomiast ThinkPad jest już dość ciężki i ma gorszy (z punktu widzenia temperatur i czasu działania na baterii) procesor, z drugiej strony ma więcej pamięci i lepszą klawiaturę (poza idiotycznie umiejscowionym Fn).

Pozostając jeszcze w tematach laptopowych - mój obecny lapek (Acer 5552G) ma Radeona 5650, do którego nie mogę zainstalować sterowników dostarczanych przez AMD - jedyne działające to te ze strony Acer'a (które zbyt aktualne nie są). Taka sytuacja jest normalna, czy to kwestia dziwnej polityki Acer'a?

EDIT:

właściwie zapomniałem o orientacyjnej cenie, ale chyba ograniczę się w tym przypadku jedynie do lakonicznego jak najmniej, bo z jednej strony jestem w stanie wydać znacznie więcej, niż bym chciał, a z drugiej jak podam jakąś konkretną kwotę, to może nie wspomnicie o dwa razy tańszym modelu, który spełni znaczną część wymagań, a braki nie będą aż tak dotkliwe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych dwóch laptopów wybrałbym ThinkPada właśnie za lepszą matrycę Full HD, która da na ekranie ostrzejszy, bardziej wyrazisty obraz. Poza tym samo jego wykonanie wg mnie jest o wiele lepsze. Dużym plusem przemawiającym za nim jest również jego głośność zarówno podczas spokojnego przeglądania internetu jak i podczas maksymalnego obciążenia. Przy spokojnej pracy częstotliwość dźwięku nie przekracza 33 dB, a pod pełnym obciążeniem dochodzi do 39 dB co IMO jest świetnym wynikiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się wydawało, że ThinkPad to jednak gwarancja wysokiej jakości wykonania, z drugiej strony Dell to też solidna firma (przynajmniej za taką zawsze ją uważałem).

A da się znaleźć jakiegoś zauważalnie tańszego laptopa jedynie ze zintegrowaną kartą?

Albo masz jeszcze jakieś inne propozycje laptopów z dedykowanymi kartami?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem laptopów z integrą i Full HD bądź 1600 x 900 ale raczej trudno coś w takiej kategorii znaleźć;) Przy układzie dedykowanym mógłbym zaproponować jeszcze takiego Della z Full HD http://www.x-kom.pl/p/178186-notebook-laptop-15-6-dell-latitude-3540-i5-4200u-8gb-500-hd8850m-fhd.html aczkolwiek bardziej bym się skłaniał ku ThinkPadowi;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego Della widziałem, ale że ma Radeona, to nie wchodzi w grę, więc chyba najlepszą opcją będzie ten ThinkPad.

Jak rozumiem nie mam co liczyć na szybkie pojawienie się porównywalnego laptopa z Maxwell'em?

I nie będę miał problemów z gwarancją, jeżeli od razu po zakupie odsprzedam HDD?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o gwarancję to musisz się zapytać w sklepie np. Laptopy z Maxwell'ami (m.in 820M) zaczęły już się pojawiać ale w laptopach 17,3" (przynajmniej takie znalazłem). Jeżeli byś się jednak chciał zdecydować na taki rozmiar laptopa to są Acery z procesorami i5, GF820M oraz matrycą Full HD;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Acer'y też już widziałem, ale dla mnie 17'' to już niemal substytut peceta i mizerna mobilność, więc raczej mnie nie interesują.

Zauważyłem, że ten GeForce 740M ma pamięci GDDR3, co dość mocno obniża jego wartość w kontekście GPGPU.

Dlatego też, żeby nie żałować zakupu, chciałbym dopytać, czy ten ThinkPad ma zauważalnie lepszą jakość wykonania/kulturę pracy/etc w porównaniu z wydajniejszymi konkurentami z podobnej półki cenowej - Lenovo Y510P, MSI GE60, czy też Asus'em G56JR (co prawda już nieco droższym, ale za to z IPS'em)?

Bo wydajność nie jest dla mnie kluczowa, ale jeżeli za niemal tą samą cenę mogę mieć znacznie więcej, przy zerowym uszczerbku na parametrach niewydajnościowych, to warto rozważyć takie opcje smile_prosty.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównajmy zatem ThinkPada do Lenovo Y510p (GT755M), MSI GE60 (mniemam, że chodzi Ci o wersję z GTX765M) oraz Asus G56JR (z GTX760M). Wydajność nie jest dla Ciebie kluczowa, ale faktem jest że wszystkie te modele są wydajniejsze od ThinkPada;)

W Lenovo Y510p matryca matowa pokrywa paletę barw sRGB w ponad 82% co jest dobrym wynikiem (lepszym niż w omawianym ThinkPadzie), jeżeli chodzi o głośność układu chłodzenia to przy standardowej pracy poziom hałasu sięga 30 dB, natomiast pod maksymalnym obciążeniem (np podczas grania) osiąga wartość 40 dB - to też są bardzo dobre wyniki.

MSI- też z Full HD i tutaj wg mnie jest porównywalne (około 81%) odwzorowanie palety barw sRGB, natomiast matryca ta ma bardzo duży kontrast, bo aż 546:1 i to jest jej z pewnością duży plus. MSI za to ma podwyższoną głośność układu chłodzenia- podczas standardowej pracy osiąga wartość około 32-33 dB, natomiast po pełnym obciążeniem dochodzi do 42-43 dB czyli jest trochę głośniej- ze względu na priorytet jak najcichszej pracy z tego powodu nie polecę MSI.

ASUS też ma matrycę Full HD, ale nie wiem jak jest z odwzorowaniem palety barw jeśli mam być szczery (ale znając inne modele ROG Asusa można śmiało stwierdzić że będzie co najmniej bardzo dobrze). Trudno też mi się odnieść do tego czy faktycznie to jest matryca IPS- wprawdzie z tego co czytałem na amerykańskiej stronie Asusa model ten posiada IPS, ale na polskich stronach nigdzie o tym nie mogłem się dowiedzieć, więc nie wiem czy to związane jest z błędem polskich stron czy z tym że Polska dostanie ciut okrojoną wersję. Na pewno jednak dużym plusem będzie układ chłodzenia - jeden z najlepszych zastosowanych w laptopach, myślę, że przy standardowym użyciu poziom nie będzie większy niż 32 dB, a pod pełnym obciążeniem 40-42 dB.

Trudny wybór Panie biggrin_prosty.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc miałem nadzieję, że ThinkPad jest o kilka długości przed pozostałymi lapkami jeżeli chodzi o jakość wykonania, ale skoro tak nie jest, to rzeczywiście trudny wybór - coś czuję, że będę myślał kilka tygodni, a bezpośrednio po zakupie i tak żałował, że nie wybrałem innej opcji smile_prosty.gif

Pozostałe laptopy podałem ze względu na karty z GDDR5, co właściwie wymusiło lepsze bebechy.

Y510P wydaje mi się więc obecnie faworytem (serio w spoczynku jest cichszy od ThinkPad'a?) - kosztem połowy RAM'u i nieco wyższej ceny zyskuję znacznie lepszą kartę graficzną i potencjalnie dwa razy szybszy procesor. G56JR wydaje mi się jednak nieco zbyt drogi, ale jak wynika ze specyfikacji, IPS'a rzeczywiście posiada.

Przy okazji, dysponujesz może jakąś recenzją ThinkPad'a w zbliżonej konfiguracji? Bo na notebookcheck'u widzę tylko z i3 i integrą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://lab.kuzniewski.pl/index.php/recenzje/468-lenovo-thinkpad-edge-e540-duza-moc-w-biurowym-kamuflazu tu jest recenzja najbardziej zbliżonego parametrami ThinkPada (różnica tylko w procesorze);)

Jeśli chodzi o głośność to pod pełnym obciążeniem Y510p jest troszkę głośniejsze, ale przy standardowej pracy poziom jest zbliżony ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodziewałem się zauważalnej różnicy w temperaturach i czasach pracy na baterii w spoczynku, ale jak widzę znacznie mocniejsza i7 nie odstaje tutaj od i5.

A pod obciążeniem to tych laptopów nie ma co porównywać, w końcu jeden jest niemal 2x wydajniejszy od drugiego.

I co prawda pełnej dominacji Y510P nie ma, bo jest grubszy, ma błyszczącą ramkę wokół ekranu i gorszy gładzik i klawiaturę (za to w normalnym układzie), ale nadal wydaje mi się znacznie sensowniejszą propozycją.

Jeżeli więc będę potrzebował karty nVidii, to już wiem, co wziąć, w przeciwnym wypadku będę musiał chyba łaskawiej spojrzeć na niższe rozdzielczości i wybrać jakiś znacznie tańszy wehikuł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wybrałem się dzisiaj do marketu i nieco bardziej namacalnie przyjrzałem się Y510P.

Moje zastrzeżenia budzi błyszcząca ramka wokół ekranu, a także bardzo dziwny mechanizm wciskania przycisków gładzika, który wciska się moim zdaniem zdecydowanie zbyt daleko (chociaż podobnych gładzików, raczej tylko w nowych laptopach, widziałem dzisiaj całkiem sporo), ale główną wadą jest waga (którą badałem krótko po zapoznaniu się z Sony Vaio Pro, więc efekt był dodatkowo spotęgowany), która przekonuje mnie, że warto poszukać alternatywy.

Moje pierwsze pytanie jest więc następujące: jeżeli zgodziłbym się na standardowe HD (dokładnie HDTV), to jakiego, względnie lekkiego (najlepiej zauważalnie < 2kg), laptopa moglibyście mi zaproponować w cenie ~2000zł?

Przedstawię jeszcze nieco poprawioną wersję wymagań:

- cichy i chłodny pod niewielkim obciążeniem

- 13.3'' <= przekątna <= 15.6''

- Intel 3/4 generacji

- integra Intela lub nVidia

- wbudowane/możliwe do wsadzenia 8GB RAM

- sensowna jasność ekranu (najlepiej > 250cd/m2)

- wygodna klawiatura

- brak systemu

Znalazłem co prawda Dell'a 5470, jednak w recenzjach zarzuca się mu kiepską klawiaturę, słabe podświetlenie ekranu i problemy z WiFi (przy okazji, jest gdzieś recenzja w konfiguracji bez GT 740M?).

Drugie pytanie, to jakiego możliwie taniego lapka byście polecili, gdybym zniósł to ograniczenie wagowe?

Bo jak już wspominałem, wydajność nie jest dla mnie przesadnie istotna, więc chciałbym się zorientować, ile bym dopłacał do zalet (głównie FHD) Y510P.

I ostatnia sprawa to ten lapek - wiem, że jego główną wadą będzie niemiecka klawiatura, ale za ~1700 zł z przesyłką to u nas można sobie tylko pomarzyć o FullHD (i to matowym).

Orientujecie się może, jakie problemy może stworzyć kupno tego lapka w Niemczech?

Czy poza zmienionymi etykietkami na klawiszach, klawiatura będzie się czymś różniła od tradycyjnej?

Bo poza niską jasnością ekranu ma wszystko, czego potrzebuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po części. Ultrabooki po pierwsze mają średnio wygodne klawiatury (bardzo mały skok), przynajmniej Acer S7 i wspomniany Vaio Pro, po drugie są ekstremalnie cienkie i jeszcze lżejsze (raczej poniżej 1.5kg), co odbija się na głośności chłodzenia. No i przede wszystkim ich ceny zaczynają się raczej w okolicach 4, a nie 2 tysięcy. Wolałbym coś nieco cięższego i grubszego, ale bez wymienionych wad.

I co sądzisz o sprowadzeniu tego niemieckiego Acer'a?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.euro.com....m-w8.bhtml#opis

http://www.komputron...Y_6_1040ew.html

I tu się mylisz, bo ultrabooki są w przeróżnych cenach co możesz zobaczyć na powyższych propozycjach ;)

Natomiast jeśli chodzi o Acera, to jeżeli bardzo zależy Ci na Full HD to oczywiście możesz go wziąć, aczkolwiek czy ta niemiecka klawiatura nie będzie Ci przeszkadzać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba zaproponowane średnio podpadają pod moje rozumienie nazwy ultrabook, głównie wagowo. HP dodatkowo ma takie sobie chłodzenie, a Acer jest dla mnie przegrany już na starcie - za dodatkowe 400 zł mam Lenovo, które ma lepszą matrycę, dużo lepsze podzespoły, a waży niewiele więcej.

Jeżeli jedyną różnicą względem QWERTY będą inne etykietki na klawiszach (czyli będzie posiadała identyczny układ klawiszy), to będzie mi to znacznie łatwiej przeboleć, niż znacznie niższą rozdzielczość.

I tak właściwie to powoli zaczynam dochodzić do wniosku, że właśnie ten lapek jest najlepszą możliwością. Poza tą klawiaturą (i jeżeli się nie mylę roczną gwarancją) są jeszcze jakieś haczyki?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż jak tak patrzę na tę klawiaturę to ona nie różni się wg niczym w porównaniu do polskich odpowiedników, może jakieś niuanse, ale ogólnie jest bardzo podobnie;)

Nie znam języka niemieckiego za bardzo, ale widzę sporo pozytywnych opinii na temat tego laptopa, dlatego myślę, że to będzie dobry wybór. Jego specyfikacja Cię chyba zadowala, szkoda tylko że ta i3 jest niskonapięciowa, gdyby to była i5 to byłby szybszy mimo wszystko procesor, ale za tą cenę i tak nie jest źle ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...