Jump to content
darktangram

Czy to już koniec 10-letniej działalności dysku?

Recommended Posts

Witam. Od kilku dni czasem się zdarza, że po włączeniu komputera, najcześciej przy ładowaniu systemu, lub już po zalogowaniu słychać z jednostki charakterystyczny dźwięk rozpędzania się talerzy dysku twardego. Zupełnie tak, jakbym jeszcze raz włączał komputer. Skutkuje to tym, że system się łąduje bez końca, a jeśli się już zdąży załadować, nic nie można zrobić. Jeśli zwyczajnie nacisnę na Reset, wtedy dzieje się to samo. Dopiero gdy całkowicie wyłączę i włączę komputer, działa ok. Gdyby zdarzyło się to raz czy dwa pewnie bym "machnął ręką", ale przed chwilą jakieś 20 minut męczyłem się, aby sprzęt normalnie się uruchomił i boję się, że następnym razem już się to nie uda.

Kilka miesięcy temu robiłem testy, i nie wykazało żadnych bad sektorów. Teraz HD Tune pokazuje coś takiego: post-48462-0-39576900-1390321854_thumb.j

Co robić? Zbierać na nowy dysk? Czy może problem leży w czym innym?

Z góry dzięki za pomoc

Jeden przeniesiony uszkodzony sektor i błędy CRC. Na razie wymieniłbym taśmę, może się poprawi. Jeśli zaś realokowanych sektorów (parametr zaznaczony na żółto) zacznie przybywać, to już na pewno będzie trzeba pomyśleć o kupnie nowego dysku.

Nie mam innej taśmy, więc obróciłem ją i używam wtyku który był zajmowany przez napęd DVD (ten został na razie wypięty). Póki co 3 razy po tej operacji uruchomiłem komputer, i jest ok. Zauważyłem też zmianę w Spin Up Time - tam gdzie było 1875, jest teraz 1783. Reszta bez zmian. Czy można odtrąbić sukces po tym wyniku?