Jump to content
darktangram

Czy to już koniec 10-letniej działalności dysku?

Recommended Posts

Witam. Od kilku dni czasem się zdarza, że po włączeniu komputera, najcześciej przy ładowaniu systemu, lub już po zalogowaniu słychać z jednostki charakterystyczny dźwięk rozpędzania się talerzy dysku twardego. Zupełnie tak, jakbym jeszcze raz włączał komputer. Skutkuje to tym, że system się łąduje bez końca, a jeśli się już zdąży załadować, nic nie można zrobić. Jeśli zwyczajnie nacisnę na Reset, wtedy dzieje się to samo. Dopiero gdy całkowicie wyłączę i włączę komputer, działa ok. Gdyby zdarzyło się to raz czy dwa pewnie bym "machnął ręką", ale przed chwilą jakieś 20 minut męczyłem się, aby sprzęt normalnie się uruchomił i boję się, że następnym razem już się to nie uda.

Kilka miesięcy temu robiłem testy, i nie wykazało żadnych bad sektorów. Teraz HD Tune pokazuje coś takiego: post-48462-0-39576900-1390321854_thumb.j

Co robić? Zbierać na nowy dysk? Czy może problem leży w czym innym?

Z góry dzięki za pomoc

Link to comment
Share on other sites

Jeden przeniesiony uszkodzony sektor i błędy CRC. Na razie wymieniłbym taśmę, może się poprawi. Jeśli zaś realokowanych sektorów (parametr zaznaczony na żółto) zacznie przybywać, to już na pewno będzie trzeba pomyśleć o kupnie nowego dysku.

Link to comment
Share on other sites

Nie mam innej taśmy, więc obróciłem ją i używam wtyku który był zajmowany przez napęd DVD (ten został na razie wypięty). Póki co 3 razy po tej operacji uruchomiłem komputer, i jest ok. Zauważyłem też zmianę w Spin Up Time - tam gdzie było 1875, jest teraz 1783. Reszta bez zmian. Czy można odtrąbić sukces po tym wyniku?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...