Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Yoo041995

Zamiana E7200 na Q6600. Czy ma to dzisiaj sens?

Polecane posty

Siema!

Mam pewien dylemat. Jako, iż mój sprzęt, a dokładnie procesor uniemożliwia grę w większość nowych produkcji na średnich, lub nawet niskich ustawieniach zastanawiałem się, czy nie można byłoby zakupić np. Q6600 , aby podnieść ilość klatek w grach. Wiem, że karta nie jest najwyższych lotów, ale wydaje mi się, że to właśnie procesor jest za wolny? Proszę o ocenę tej inwestycji, czy jest ona możliwa z moją płytą główna? Czy jest sens? Jak tak to do jakiej kwoty?

Planowałem wymianę płyty głównej, wraz z procesorem i pamięciami na Haswella, ale wolałbym jeszcze jakieś 1-2 lata wytrzymać na tej platformie i zaczekać na następce.

Proszę o sygestie i porady. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taktowanie to ja w moim E7200 mam wyższe(2,53GHz), w Q6600 jest 2,4GHz.

Co do podkręcania, moją płyta nawet nie wie co to jest ;)

Jeśli uważacie, że zakup do mojego komputera Quada 6600(za około 200zł) jest dobrą inwestycją i ma sens przy moim HD6770 to chciałbym się upewnić, czy moją płyta DG31PR z BIOSem w wersji PRG311H.86A.0059.2008.1024.1834 obsługuje ten procesor?

Do jakiej kwoty bedzie to opłacalny zakup? Czy przy chłodzeniu Q6600 wystarczy chłodzenie BOXowe od E7200? - w wersji dla Quada jest ono wyższe i ma elementy miedziane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że kupno leżaka magazynowego z allegro będzie dobrym pomysłem.

Co do taktowania - pomyliło mi się z Q6700 (nie wiem dlaczego). Co do chłodzenie - ciężko powiedzieć, ale różnica w TDP jest dosyć duża (40W).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie płyta obsługuje tylko procki q6600 G0 ==> http://processormatch.intel.com/CompDB/SearchResult.aspx?Boardname=dg31pr wiec przed zakupem musisz sie upewnić jaką wersje kupujesz wink_prosty.gif no i bios musisz mieć w wersji minmum 0047. Co do chłodzenia na standardowych ustawieniach bedzie OK gorzej gdy zechcesz podkrecić tego Quada. Więc wpadało by dokupic jakis fajne chłodzenie.

PS jakby co to mam do sprzedania mojego Q6600 własnie w rewizji G0 wink_prosty.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Z ta rewizja to nie ma problemu,, bo jak patrze na allegro to wiekszosc sztum w wlasnie tej rewizji jest. Jednak nadal sie zastanawiam czy wymiana na tego procka przyniesie oczekiwane rezultaty. Patrzac na testy to roznica miedzy moim a quadem w grach to jakies 4 -7 klatek pomijajac juz moel grafiki. Np w najnowszym asasynie mam w minimalnyxh ustawieniach w fhd okolo 20 czyli nie zabardzo jest przyjemnosc z grania. Czy wymiana procka pozwoli mi grac w najnowsze gry w fhd na przynajmniek niskich ustawieniach bo mysle ze karta spokojnie da rade.

Ps. Za ile chcesz sprzedac tego quada? Razem z chlodzeniem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedną prośbę, aby ktoś upewnił mnie w tym:

Na pewnym portalu jest test procesorów i różnica w ilość klatek na sekunde w WIĘKSZOŚCI nowych gier między E7200, a Q6600 to 3/4 kl/s. Jak to się ma do rzeczywsitosci? Taka wymiana jest bez sensu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli uważasz, że wymiana miałaby jakiś tam sens i, że wzrost płynnosci bylby wiekszy niz na tych wykresach? Np moglybm grac we wszystkie gry w FHD przy jakichs tam ustawieniach na conajnmniej 30kl/s? Czy Q6600 nadal ograniczalby mojeho HD6770?

Dlaczego w tych testach procesorów nie widac jakiejs znaczacej roznicy pomiedzy tymi procesorami?

Co zrobilbys na moim miejscu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkręcanie nie przewiduję, bo jeśli na mojej Intelowskiej płycie byłoby to możliwe już dawno bym podkręcił obecny procesor. Wymieniać płyty też nie mam zamiaru, bo jest to nieopłacalne. Co do Quada: uważasz, że wzrost może być na tyle duży, aby pozwolił grać w nowsze gry w rozdzielczości FHD na conajmnij niskich ustaiweniach przez najbliższe 2 lata? Warty jest ten procesor zainwestowania 200zł? Tylko własnie w tych testach nie były brane pod uwagę stare gry. Np takie GTA IV lubi procesory wielordzeniowe, a jednak przy Quadzie wzrost klatek to tylko 3-4. Dziwne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm razem z Q6600 mam płyte główna Asus P5B na której śmigał stabilnie na 3GHz (na Scynte Mugen 2 ten któy teraz siedzi na i5 biggrin_prosty.gif ) + 4 GB RAM. Chłodzenie niestety standardowe Intelowskie z E 2140 wiec na tym OC nie zrobisz. Druga sprawa w płycie prawdopodobnie padała karta sieciowa, ale dokupienie sieciówki to grosze. Tak zle tak nie dobrze biggrin_prosty.gif sprzedaj E7200 i kup Q6600 zawsze to mniejszy wydatek tongue_prosty.gif

Za samego Q6600 200 zł razem z płytą i pamieciami 300 zł. + chłodzenie z E 2140 ale Ty masz to samo przecież. tongue_prosty.gif

Co do gier na Q 6600 3 GHz + GTX 460 smiało grałem BF 3 multi na średnich w 1680x1050 BF 4 juz na minimum trzeba było ustawiać. Sęk w tym że procek ten nie podkrecony marnuje swój potencjał. Szkoda trzymać go na standardzie 2,4 GHz. Szkoda ze Twoja płyta nie pozwala na OC. Bo u mnie szedł bez problemu na 3 GHZ a na lepszych płytach osiągał nawet 3,6 GHz oczywiscie z odp chodzeniem :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów jestem. Znalazłem taką aukcję http://allegro.pl/in...3805951615.html.

Ten procesor jest minimalnie szybszy od Q6600, 45nm, 95W, 2,5GHz tylko że ma tylko 4MB L2. Do jakiej kwoty zakup będzie opłacalny? Czy z moją płytą będzie dobrze współpracował?

Nie interesuje mnie overclocking.

Proszę o szybką poradę bo aukcja kończy się za niecałe 50 minut!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mam problem z aktualizacja biosu. Procek wymaga conajnmniej wersji 0066, ja mam 0059. Próbowalem plikiem exe instalcji spod systemu jednak wystepuje blad programming or internal problem. Bios napewno dobry, ze stronu intela. Co mam zrobic. Nie wim czy licytowac bo nie moge zaaktualizaowac biosu. pomocy!

Dobra, tamten procek przepadł.

Znalazłem jeszcze jedną według mnie okazję: http://allegro.pl/in...3811871346.html

Czy za 200zł ten procek jest opłacalny?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/intel-core-2-quad-q9400-2-66ghz-6m-1333-05a-i3804800608.html

http://allegro.pl/intel-core-2-duo-e8600-3-33ghz-i3805558385.html

Który jest lepszy do dzisiejszych i starszych gier? Który dłużej mi posłuży i będzie dawał radę w grach?

Do ilu PLN ten pierwszy jest wart?

Czy TDP 95W nie będzie za duże dla mojego chłodzenia boxowego, teraz pracowało z 65W.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam pytanie co do kupowania używanych procesorów na Allegro. Jest bezpieczne, czy procesor może mieć jakąs ukrytą wadę, która wyjawi się podczas użytku, np. po miesiącu? Czy wpływ wczesniejszego oc ma znaczenie na temperatury i stabilność? Czy lekkie uszkodzenie wizualne procesora, jak na zdjęciach w tej aukcji coś może znaczyć?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quad w grach dużo daje, dzisiaj przyszedł do mnie Q9300 kupiony za 250 z przesyłką. W AC4 mam jakieś 10 fpsów więcej, w nowego NFSa da się wreszcie grać, nie spada poniżej 26 FPS a i to na krótkie chwilki.

Nie patrz na modele wyższe niż Q9300, wychodzą nieproporcjonalnie drogie, 250zł za 9300 to raczej max, jeśli za taką cenę dorwiesz Q9400 to też dobrze, więcej raczej nie warto. Q8400 lub Q8300 to też może być niezły wybór - ale tak do 200-210 zł

Najlepiej dorwij jakąś sztukę z chłodzeniem, wbrew pozorom różnią się całkiem sporo - chłodzenie od Quada ma duży miedziany rdzeń. Ale nie znaczy to, że obecne chłodzenie nie da sobie rady, najprawdopodobniej będzie całkiem okej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko że obecnie posiadam: Q6600 @3,0 Ghz, 8GB ram oraz HD6770 i nie narzekam.

Gram płynnie (około 35-45 FPS, zależy od gry) na wysokich ustawieniach w większość gier na przykład: BF3 (multi), Wiedźmin 2, NFS Most Wanted 2012, Crysis 2 Maximum Edition, i wiele więcej. Tyle że w rozdzielczości 1650x1050 bo taką ma mój monitor. Na ultra też działają, tylko że w (około 25-35 FPS, też zależy od gry). W BF4 grałem tylko w otwartą betę i działało płynnie na średnich (też około 30 FPS) na wysokich mogłoby już być niewygodnie, choć teraz to nie wiem .. może jakieś optymalizacje wyszły.

Zdaję sobie sprawę że nie jestem aż tak wymagający i dla mnie FPS na poziomie 30-35 klatek wystarcza .. rozumiem że dla kogoś byłoby to pewnie za mało, no ale cóż.

W każdym bądź razie przesiadka z Core2Duo na Quada, jak najbardziej polecana - nawet w obecnej chwili. Bo różnicę na pewno zauważysz. Osobiście rozmyślam nad zmianą karty graficznej, bo Q6600 ma jeszcze odrobinę potencjału i dałby radę obsłużyć w miarę sensownie takie karty jak HD7790 lub nawet HD7850 ale to oczywiście po solidnym OC. W sumie to widziałem wiele osób z Q6600 oraz GTX660 ale to już raczej przesada ..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...