Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

MajkelAMG

Podkręcanie e8400, RAM

Polecane posty

Konfiguracja:

Płyta główna: Asus P5Q - Pro

GPU: Radek HD4850, wkrótce przesiadka na HD7770

Ram: Patriot PC2-6400 4GB 800Mhz

Zasilacz: Chieftec 550W

Ustawienia bios tak jak tutaj( z wyjątkiem: napiecia oraz timingi -to ustawione na auto):

http://www.xbitlabs....-p5q-pro_6.html

Obecnie procek wesoło się sprawuje na 3.5Ghz. Napięcie wg. CPU - Z = 1.264V

Na takiej wartości chcę poprzestać. Chłodzenie box.

Mam pytanie dotyczące pamięci RAM. Zostawić je na auto (wtedy samoczynnie ustawiają się na 780MHz)

Czy wybrać 2 wartość tj. 960MHz. Timingi także zostawić na auto?

Pytanie wynika z ogólnej ciekawości. Czytając fora jedni mówią, żeby RAM kręcić razem z prockiem, drudzy zaprzeczają temu.

EDIT:

Jaka jest max., dopuszczalna temperatura w stresie oraz idle? Polecicie jakieś godne programy do mierzenia temp.? : )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakladam ze jest teraz 780mhz cl5? sprawdzisz to w zakladce memory w programmie cpu-z

zrob test 3dmarkiem pozniej daj ramy na 533mhz timingi na auto i zobaczysz ze bedzie ciut lepszy wynik wg mnie lepiej miec nizsze mhz i nizsze timingi niz wyzsze mhz ale i tez wyzsze timingi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Wtedy tak mam.

Przy tej 2 opcji tj.936Mhz zakładka "wygląda" tak:

http://imageshack.us...s/854/ramv.png/

Testy porobię. Wynik będzie przekładał się chociaż nikłą wydajnością w grach?

A program do mierzenia temperatur?

Wg. biosu temp proca w stresie nie przekracza 80 stopni. To jest wynik do zaakceptowania?

EDIT: Timingi zawsze ustawiać na auto czy można się pobawić? Jeżeli to ma chociaż cień wątpliwości (ta zabawa) nie chcę się tego podejmować : D

Tym pytaniem strzelę sobie w kolano. Którego 3dMarka pobrać?

Tego, prawda?

http://www.futuremark.com/benchmarks/3dmark06/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie temperatury i mierzenia: maksymalna dopuszczalna dla Twego procka wynosi 72.4°C ("ogólna", na rdzeniach może być trochę więcej). Idle raczej olej, to tylko wskazówka - jeśli temp. jest spora - iż procesor może pod obciążeniem się przegrzewać.

Natomiast teoretycznie najlepszym "miernikiem" dla intelowskich procesorów jest program Real Temp, poza tym odpowiednim IMO programem będzie CoreTemp oraz do pomiaru temperatur wszystkich podzespołów HWMonitor. Dodatkowo - gdy np. pomiary wydają się "dziwne" albo dobrze nie wiemy co jest co - można wspomóc się SpeedFanem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. w sumie te 936mhz nie byloby zle gdyby nie to ze z cl5 masz tez command rate 2t a to ogranicza wydajnosc

2. jak dasz 533mhz bedziesz mial cl4 i command rate 1t oczywiscie ram jest podkrecony wiec wyjdzie wiecej niz 533mhz ale z cl4 bo jest auto

3. mozesz sie bawic przy danej szynie ram zmniejszac timingi

4. temperature masz za duza jesli w occt przekroczy w cpu test przy malych partach danych 70 stopni to za duzo podkreciles/dovoltowales

5. moze byc 3dmark 06 lub wyzszy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. w sumie te 936mhz nie byloby zle gdyby nie to ze z cl5 masz tez command rate 2t a to ogranicza wydajnosc

Nie mam możliwości zmiany na 533Mhz. Bios ogranicza do ustawień auto lub 780,936 i w górę.

Zaraz sprawdzę temp w occt.

W voltowanie się nie bawiłem. Wszystko jest na auto.

OCCT po 2 minutach Czyli zmniejszyć do 3.4GHz i testować?

Temp sięga 90 stopni : /

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 3.2 Ghz temp nie przekracza 80 stopni. Tak wiec na więcej niż ta wartość nie ma szans? : )

Jak to przekłada się przy wydajności w np. grach? Jest różnica w klatkach, czy może będzie bardziej wydajnie przy mniejszym obciążaniu proca. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć tą zależność? : )

Znalazłem test:

http://www.benchmark...grach-2829.html

Czy naprawdę różnica pomiędzy 3.6Ghz a 3.2 to tylko 2,3 klatki w grach? : D

Wiem, że test tyczy się 4 - rdzeniowców ale jak to sie ma do 2 rdzeni?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podkrecenie procka pomozze tylko w miejscach gdzie miales dropy fpsow spowodowane za slabym cpu

z drugiej strony jak gra potrzebuje mocy 4rech rdzeni a ty podkrecisz troche swoje dwa to i tak to za duzo nie da

po kreceniu procka cudow sie nie spodziewaj, jak ci wzrosnie sredni fps o 1-2fps to nawet tego nie zauwazysz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...