Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

wies.niak

Zasady pisania postów

Recommended Posts

Obrazki

W razie potrzeby wstawienia obrazka do posta, proszę to robić w jeden ze sposobów:

1. Wstawienie odnośnika (=linka) w formie tekstowej do danego pliku.

2. Wstawienie odnośnika w postaci miniaturki o rozmiarze nieprzekraczającym 8KB (wiele serwisów hostingowych oferuje tworzenie miniaturki uploadowanego obrazka).

3. Wstawienie samego obrazka jeśli jego rozmiar nie przekracza 8KB.

4. Wstawienie obrazka przez dodatnie załącznika do postu - skrypt sam zrobi miniaturkę.

Filmiki z YouTube

Zakazane jest wstawianie filmików w formie okienek na forum. Zamiast tego, można je umieścić w następujący sposób:

1. Ukrywając link pod tagiem url. Dla przykładu

[url="http://youtu.be/1iHWKew1K1M"]Rolling Stones[/url]

Co będzie wyglądać tak: Rolling Stones

Należy pamiętać, że ukrywanie w spoilerze okienek z YouTube'a albo obrazków niczego nie daje - dalej będą się ładować. W związku z tym należy unikać zakrywania powyższych spoilerami.

Linki i długie teksty bez spacji

Podobnie jak dla obrazków, linki nie mogą rozciągać forum w rozdzielczości 1024x768. Odnosi się też to do długich tekstów bez spacji.

Tu uwaga dla użytkowników Opery: przeglądarka samoczynnie łamie długie linki, jeśli pojawi się w nich symbol "/", więc proszę uważać na to. Posiadanie opery nie zwalnia z przestrzegania tego punktu.

Spojlery, rozwiązania zagadek itd.

Czasami zachodzi potrzeba napisania tekstu, którego normalnie nie powinno być widać, by np nie psuć innym zabawy. Przykładem właśnie może być zakończenie filmu (nie każdy chce je poznać, przypadkowo czytając post).

Nowe forum posiada specjalne znaczniki w bbcode, które pozwalają na wstawianie spojlerów. Wygląda to tak:

spojler, spojler, spojler

A wstawiamy to tak:

[spoiler]spojler, spojler, spojler[/spoiler]

Każdy, który będzie chciał przeczytać taki tekst, musi sam go sobie otworzyć, by stał się on widoczny.

Cytaty

Cytujemy wypowiedź tylko gdy jest to niezbędne. Np., gdy chcemy się odnieść do konkretnych wypowiedzi, wtedy należy wybrać odpowiednie fragmenty posta. Cytowanie całych postów oraz zbędnych fragmentów jest niemile widziane. Jeśli chcemy zwrócić się do innego forumowicza bez cytowania jego wypowiedzi możemy wskazać na niego. Przykłady:

ksywka ->

@ksywka

Proszę też zwracać uwagę na "efekt piramidki", czyli cytat cytatu, cytatu itd. Zwykle nie ma potrzeby cytować w swojej wypowiedzi fragmentu, do którego odnosiła się osoba przez nas cytowana. Oczywiście w razie potrzeby nie jest to zabronione. Przykład piramidki:

CYTAT
CYTAT
CYTAT
CYTAT

abcd

Kilka własnych postów, jeden pod drugim

Źle widziane jest pisanie posta, jeśli ostatni post w temacie jest naszego autorstwa. W takim wypadku proszę skorzystać z przycisku "edytuj". Wyjątek stanowi sytuacja, gdy nasz poprzedni post pochodzi sprzed kilku lub więcej dni.

Może zdażyć się, że w wyniku problemów z forum, wyśle nam się kilka postów. W większości działów, forumowicz może kasować swój ostatni post - proszę z tego korzystać. Gdyby skasowanie nie było możliwe, proszę użyć przycisku raportowania i poprosić o skasowanie nadmiarowych postów (proszę raportować jedną z nadmiarowych wiadomości, a nie wszystkie).

Jeśli zależy nam, by post był widziany jako nowy, można zastosować taką sztuczkę: otwieramy notatnik, kopiujemy do niego treść naszego ostatniego posta, po czym kasujemy ten post. W notatniku dopisujemy to, co chcemy dopisać, po czym na forum wklejamy z notatnika jako nowy post.

Nowe forum samo łączy posty, jeśli między nimi był mały odstęp czasu. Proszę jednak tego nie nadużywać i w miarę możliwości stosować wyżej wspomniane zalecenia.

Inne uwagi

Nie tolerujemy KRZYKU, tj pisania całej wypowiedzi lub jej znacznej części wielkimi literami.

Mile widziane jest rozsądne użycie kolorów. Od pstrokatych postów bolą oczy i swędzą palce by skasować taki post. Nie tyczy się to cytowania, jeśli osoba cytowana używała kolorów.

Staramy się pisać poprawną polszczyzną, posty niezrozumiałe będą kasowane. Szczególnie tyczy się postów na 10 linijek, ale całość w jednym zdaniu oraz całkowita nieznajomość znaków przestankowych. Użycie polskich znaków diakrytycznych nie jest wymagane (choć mile widziane).

Nie lubimy postów jednolinijkowych, nic nie wnoszących do dyskusji. Przykłady: "masz rację", "zgadzam się z tobą".

Powyższe wyznaczniki nie dotyczą Administratorów - to jest ich forum i mogą pisać jak chcą.

Posty niespełniające tych wymagań będą kasowane lub moderowane w zależności od humoru moderatora.

Link to comment
Share on other sites  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...