Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

koorchuck

Nowy procesor - czy jest sens wymieniać?

Polecane posty

Witam. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad wymianą wysłużonego Pentium 4 na coś lepszego. Płyta główna, jak i cała konfiguracja mojego komputera jest w sygnaturze. Z tego, co czytałem, ta płyta obsługuje nawet Core 2 Quad, ale dziś byłem w jednym sklepie komputerowym, gdzie sprzedawcy stwierdzili, że niestety nie nadaje się już ona do dalszego upgradu kompa i oczywiście polecili jej wymianę. Powiedziałem, że się zastanowię, bo chciałem zasięgnąć Waszej rady.

Czy da się i czy jest sens wymieniać sam procesor, zostawiając płytę główną, czy może sprzedawcy w sklepie mieli rację? Do tego dokupił bym pamięci RAM, ale to najmniejszy problem. No i pozostaje jeszcze pytanie, czy zasilacz, który mam, pociągnął by jakiś lepszy procesor wraz z resztą zestawu?

Z góry dzięki za wszelkie rady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz, albo nie ruszy, albo zrobi Ci ognisko z kompa.

Po jego wymianie mógłbyś wymienić procesor.

Aczkolwiek, sens jego kupna jest tylko w przypadku używanego, bo nowe mają absurdalne ceny.

W sklepie chcieli Cię najwyraźniej zrobić w "balona".

Ram'u nie opłaca się kupować, DDR2 są strasznie drogie.

Podaj budżet na modernizację, może okazę się, że lepiej byłoby kupić całkowicie nowego kompa (oprócz GPU, nic się nie nadaje do nowego).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jakiegoś określonego budżetu, jak bym miał kupować nowego kompa, to myślę, że conajmniej 3000 bym musiał uzbierać, żeby coś konkretnego kupić i to razem z monitorem, ale jednak stopniowy upgrade, to zawsze mniejsze obciążenie dla mojej kieszeni tongue_prosty.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po głębszym zastanowieniu dochodzę do tego samego wniosku... Zacznę więc chyba zbierać na nowego kompa, a jak już zbiorę, to najwyżej założę nowy temat odnośnie kupna poszczególnych podzespołów, bo w branży wszystko zmienia się tak szybko, że chyba nie ma sensu teraz się zastanawiać, co kupić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę sie tutaj z kolejnym pytaniem. Ponieważ jeszcze sporo się zejdzie, zanim kupię nowy sprzęt, a na tym nadal wiele nowych gier działa, więc chciałbym jednak trochę dać kopa mojemu złomkowi poprzez wymianę pamięci RAM. Wielki wydatek to nie będzie, a wydajność powinno znacząco poprawić.

Więc póki co, ostatni raz pytam Was o radę w tym wątku - jaką pamięć kupić? Używam Win XP, więc kupowanie więcej, niż 3GB raczej nie ma sensu, no chyba, że taniej wyjdzie wziąć 4GB w jednej kości, niż 2GB i 1GB oddzielnie. Co o tym myślicie? I jeszcze jedno pytanie - czy częstotliwość RAMu ma duży wpływ na wydajność? Ta płyta główna obsługuje ponoć do 1066 MHz, aktualnie mam dwie kości po 533MHz i czasem Stalker ShoC na modach wywala z Out of memory.

p.s.

Monitor już mam, LG Flatron W2264S-BF nówka za 150zł. Opłacalo się, nie? trollface.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie opłaca się dorzucać RAM-u. Dużego kopa wydajnościowego ci to nie da, a moduły DDR 2 są drogie. Chyba, że wyrwiesz gdzieś tanio, to wtedy możesz dorzucić 1GB.

Co do prędkości - jeżeli kupisz szybsze to automatycznie zostaną przetaktowane do prędkości wolniejszych kości, czyli w tym przypadku 533 MHz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do prędkości - jeżeli kupisz szybsze to automatycznie zostaną przetaktowane do prędkości wolniejszych kości, czyli w tym przypadku 533 MHz.

O tym wiem, dlatego będę wymieniał całość. I nastąpiła pomyłka, mam 700MHz, a nie 533.

Mimo wszystko, jaką pamięć byś polecił?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taktowanie pamięci ma znikomy wpływ na wydajność.

Skoro tak, to nie będę wymieniał obu, tylko do jednej kości 1GB dorzucę 2GB, wielki wydatek to nie będzie, a do wymiany kompa 3GB przy reszcie parametrów spokojnie wystarczy. Akurat te, co mam są od Goodrama, więc chyba dobrym wyborem będzie wersja 2GB tej z powyższego posta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...