Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

goldeneye456

Głośna praca komputera.

Polecane posty

Podczas wykonywania zwykłych czynności głośność komputera ujdzie, ale podczas grania hałas mnie już po prostu denerwuje. Moja obudowa to I-Box LION 607. Miejsce na zasilacz moim zdaniem jest bardzo źle umiejscowione. Na wylot powietrza jest bardzo mało miejsca. Domyślam się, że z obudową jest związany problem, ale chciałbym się spytać was :) Zasilacz to mustang 400 w, w przyszłości mam zamiar go wymienić, ale na razie brak funduszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz rzeczywiście warto wymienić.

I-boxy nie słyną z przewiewności, więc komputer grzeje się o wiele szybciej, a obroty wentylatorów na karcie graficznej i procesorze dostosowują się do temperatury komponentów - stąd ten hałas. Jeśli chwilowo nie masz środków na przewiewniejszą budę, to nawet zdjęcie panelu bocznego pomoże - w spoczynku będzie nieco głośniej, ale za to przy pracy nie będzie aż tak wył, jeśli temperatury nie będą się podnosić.

Jeśli w obudowie masz jakieś wolne sloty na wentylatory, zwłaszcza z przodu i z tyłu, warto je wykorzystać - przedni wiatrak ma wdmuchiwać powietrze do środka, tylni - wydmuchiwać je na zewnątrz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jedno miejsce wolne na wentylator z tyłu. I tu pytanie, jak go podłączyć do płyty głównej, bo jeden jest podłączony nie pamiętam już do jakiego złącza ale wiem że chyba nie mam drugiego złącza takiego. Na panelu bocznym znajduje się tzw."tuba" która bezpośrednio idzie do wentylatora procesora. Tubę można od montować i w takim razie znajdzie się drugie miejsce na wentylator. Tylko jak je podłączyć ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpośrednio do zasilacza. Zwykle w zestawie z wentylatorem dodawana jest przejściówka 3pin -> molex 4pin (do kupienia także oddzielnie w dowolnym sklepie komputerowym za pare groszy), dzięki której podłączysz wentyle do zasilacza. Można podłączyć kilka wentylatorów do jednej wtyczki 4pin zasilacza - zwykle takie przejściówki mają "dwustronne" molexy. Nie wygląda to za ładnie ale warto o tym pamiętać zwłaszcza jak brak ci wolnych kabli w zasilaczu. Niestety, wtedy nie ma żadnej możliwości regulacji obrotów takie wentylatora i chodzi on na "full", warto zwrocic uwage na maksymalne obroty kupowanego wiatraczka, powyżej 1200 to już zbytek łaski a dodatkowy hałas.

Wentylator boczny niestety zbyt wiele nie daje, bo najczęściej młóci tylko powietrze. Spróbuj zdjąć panel przedni obudowy, może jednak jest z przodu miejsce na wiatrak (chyba ze zle cie zrozumialem i ten slot juz po prostu masz zajęty wentylem).

Na plycie glownej masz (zwykle) dwa miejsca na podpiecie wentyla - przy procku (ale to zostawmy dla cpu coolera) i jeszcze jeden, zwany np. "chassis fan". W instrukcji do płyty głównej go poszukaj (no chyba że o tym już wiesz i to on jest właśnie zajęty).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj sobie oprogramowanie typu Speedfan lub HWmonitor, i zobacz jakie masz temperatury podczas obciążenia i w spoczynku. Podejrzewam że to właśnie zbyt wysokie temperatury są przyczyną problemów. Jeśli temperatury na procesorze i grafie przekraczają 70 stopni (chociaz karty graficzne zwykle mają wyższą bezpieczną temperaturę od prockow) to lepiej wstrzymać się od grania póki się tych temperatur nie obnizy. Dobre temperatury w spoczynku zwykle oscylują ponizej 40 stopni, przy takiej budzie mozna sie zadowolic temp. ponizej 50.

Warto przeczyścić komputer z wszelkiego kurzu!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaję screen'a z HWmonitor w stanie spoczynku.

10.54V w sekcji 12V?!? Matko Boska! Cud, że twój komputer jeszcze się nie spalił!!! Linia 12V odpowiada za karty graficzne i nowe procesory. Linia 5V tylko za peryferia płyty głównej - a i ta nie trzyma normy. Zasilacz jest do natychmiastowej wymiany skoro takie napięcia masz w "spoczynku"!!!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TitoBandito... zacznijmy od tego, że przy 10,54V komputer prawdopodobnie w ogóle by nie działał. Wniosek jest prosty - program pokazuje totalne bzdury i nie należy się nimi przejmować.

Dlatego napięć nie mierzy się programami, bo potem takie kwiatki wychodzą. Do pomiaru służy miernik elektryczny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...