Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Akkak

Rozwiązany: Windows 7 i Ubuntu. Brak możliwości uruchomienia Ubuntu przy starcie

Polecane posty

Witam, jeśli już to było to przepraszam. Jeśli naruszamvregulamin- to jeszcze bardziej przepraszam, a jeśli dodatkowo denerwuję przeprosinami - to proszę o wybaczenie.

Na początek - z linuxem i pochodnymi mam styczność zerową. Jeśli to co opiszę jest niemożliwe dla początkującego, powiedzcie to i nie męczcie mnie :P

Więc mój problem wygląda następująco:

Zachciało mi się czegoś powiązanego z Linuxem. Pomyślałem - Ubuntu (dlaczego zachciałem? Głupio zabrzmi - idę do liceum mat-inf, to chciałem ogarnąć podstawy linuxa). Ściągnąłem, wkładam płytkę z wypalonym Ubuntu, restart systemu (kilka prób, by płytka zaskoczyła...) ok mam. Instaluję (na innym twardzielu niż Windows). Restart - od razu włącza się Windows. Przy próbie możliwości włączenia innego systemu "na siłę" (klikanie strzałek góra-dół) do wyboru jest tylko Windows. Kasacja Ubuntu i instalacja go na tym samym twardzielu co Windows (oczywiście na innej partycji). Znów nie działa. (Instalowałem na systemie plików ext 4)

Męczę się od 3 dni, szukam w google, ale nigdzie nie znajduję odpowiedzi. Próbowałem z tego LiveCD (Ubuntowego) uruchomić jakoś GRUB czy coś, ale moje starania skończyły się na błędach 15 i 23, przy których już sobie darowałem.

Jakieś rady? Cokolwiek? (chyba nie chcecie kolejnego anty-fana Linuxa?)

Jeśli chcecie to specyfikacja sprzętu (mniej więcej):

Grafika: Radeon HD5770 (od Gigabyte)

Procek: Intel i3 540 (3,06GHz)

Ram: 4 GB (2x2GB częstotliwość chyba 1300)

Dyski twarde: Jakiś tańszy Samsung 500GB (na nim jest Windows) i Dysk Hitachi DeskStar 7K1000.C 1TB SATA2 3,5cala

Płyta główna: Jakiś Asus

Będę wdzięczny za wszelką pomoc, nawet w stylu "znajdź sobie inny system, Ubuntu jest za trudny"

P.S

Głupi ja. Napisałem o swoim sprzęcie a nie napisałem jaką wersję Ubuntu posiadam. Otóż, męczę się z " Niebiańska Nimfa 11.04 " jakoś dodatkowo spolszczona ściągnięta ze strony http://ubuntu.pl/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubuntu trudne nie jest, ale jest zbugowane jak diabli. Dla początkujących lepszym wyborem moim zdaniem jest openSUSE. Najpewniej po prostu Ubuntu nie zainstalował bootloadera w MBR i szczerze mówiąc to jest to dobra wiadomość dla Ciebie.

Możesz spróbować to uruchomić tak:

1. Zainstaluj w Windowsie EasyBCD.

2. Uruchom program, przejdź do zakładki Add New Entry.

I teraz tak - Ubuntu można uruchomić na dwa sposoby:

a) wybierając kartę Linux/BSD i tam ustawiając wszystko (czyli wskazać odpowiedni bootloader (GRUB 2 w przypadku Ubuntu, o ile dobrze pamiętam) i właściwą partycję;

b) zrobić chainloader przez NeoGrub.

Spróbuj najpierw z pierwszym wyjściem, jeśli nie pójdzie, to wyjaśnię jak ustawić chainloader.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...