Skocz do zawartości

Chłodzenie na procesor


jj95

Polecane posty

Witam. Od dłuższego czasu zastanawiam się nad podkręceniem mojego procesora, tyle że boję się to robić na boxowym chłodzeniu. Tutaj rodzi się moje pytanie, jaki cooler byłby najlepszym wyborem w cenie ok. 100zł, +/- 20zł. Ważnym kryterium przy wyborze jest łatwość montażu. Miło byłoby, gdyby w zestawie znajdowała się również pasta termoprzewodząca. Posiadam procesor AMD Athlon II 635, mobo AsRock M3a770de, obudowę CoolerMaster Elite 332, zasilacz OCZ Modxstream 500w, reszta chyba nieistotna :tongue:

A tak przy okazji to mniej więcej do jakiej granicy udałoby mi się podkręcić proca? Z góry dzięki za odpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Performa i Arctic Freezer 13 Pro mają pastę w zestawie, czy nie? Chyba zdecyduję się na któryś z tych dwóch, tylko który jest lepszy. Różnica w cenie to raptem złotówka :tongue: . I ponawiam pytanie, jaką mógłbym maksymalnie wyciągnąć częstotliwość na tym procesorze?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I Performa, i Freezer mają pastę w zestawie (Freezer ma lepszą i fabrycznie nałożoną na chłodzenie). Zmierz tylko czy Freezer wejdzie do budy bo nie jestem pewien na 100% (Performa wejdzie).

Co do częstotliwości... Ciężko powiedzieć. 3,5GHz pewnie przekroczysz, ale na dużo więcej bym się nie nastawiał (3,6-3,7GHz góra).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba jednak wybiorę Freezera. Jeszcze czytałem o SilentiumPC Fortis, co o nim sądzisz? A 3.5GHz to i tak sporo jak na ten procesor, w zupełności wystarczy. I jeszcze będę chciał kartę podkręcić. Mam gtx 460, a czytałem, że one się dobrze kręcą :wink: .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mam referenta od gigabyta :dry: . Jak kupowałem kompa w zeszłym roku, to gtx 460 dopiero wchodziły na rynek i w sklepach jeszcze nie były dostępne wersje z autorskim chłodzeniem. A co do coolera to wezmę freezera, do budy się powinien zmieścić :wink: .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłem sobie obudowę i już sam nie wiem, czy ten freezer 13 pro mi wejdzie, czy nie. Ja mam miejsca od gniazda procesora do bocznej ścianki 161mm, a na jednych stronach piszą, że ma poniżej 160, a na innych, że nawet 165. Myślałem, że jak będzie brakowało trochę miejsca, to przewiercę otwory w ściance, i wyprowadzę te końcówki ciepłowodów na zewnątrz, co o tym myślicie? A tak poza tym, czym wyczyścić procesor ze starej pasy? Czy czysty spirytus wystarczy? I jeszcze jedno pytanie, czy jak będę zdejmował stary radiator, to on nie będzie sprawiał trudności z odczepieniem się od procesora? Z góry dzięki za odpowiedź.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz 161mm miejsca, to w teorii się powinien zmieścić (F13Pro ma 158mm wysokości). Pomysł z przewierceniem boku obudowy jest... dziwny i nie wiem czy bym się za to zabrał.

Starą pastę można czyścić spirytusem. Co do zdejmowania, to prawie na pewno będą z tym kłopoty. Spróbuj przed zdjęciem mocno rozgrzać procesor - czy to specjalnym programem (oczywiście chłodzenie zdejmować przy wyłączonym komputerze), czy to też np. suszarką.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prime 95 się nada? A co do wiercenia, to czy dziwny=zły? Ogólnie rzecz biorąc to ja często wpadam na dziwne pomysły :tongue: . Myślałem jeszcze żeby wywiercić otwory na górze obudowy i tam też zamontować wentylator ku polepszeniu chłodzenia, ale nie wiem, czy to nie zakłóci cyrkulacji powietrza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prime może być; osobiście używam LinXa.

Ja bym się do wiercenia nie zabierał dlatego, że to zwyczajnie mocno zeszpeci obudowę. Od strony praktycznej to może i zda egzamin, ale wizualnej... to już wiercenie w topie ma więcej sensu, choć i tak nie wiem czy to zrobi aż tak mocną różnicę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w sumie, to mojej obudowy i tak prawie nie widać, więc wielkiej różnicy mi to nie zrobi :wink: . Ale zobaczymy, jak kupię, w teorii powinien się zmieścić, a jak nie, to wtedy będzie trzeba kombinować, nie wyrzucę przecież :tongue:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem przed chwilą megatest coolerów na pclabie, a jako że nie kupiłem jeszcze chłodzenia, powróciły wątpliwości. Na wszystkich testach performa była o ok. 3-4 stopnie wydajniejsza od freezera 13 pro, ale czy ta lepsza wydajność rekompensuje większą głośność, słabszą pastę w zestawie i brak wentylatora owiewającego płytę główną, bo sam już nie wiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie ciężki wybór. Performa zdaje się być trochę bardziej "uniwersalny" (choćby przez to że gdyby się okazał za głośny to mu można wentylator wymienić), a Freezer jest cichszy... W sumie to Performa też powinien być w miarę cichy jakby się w BIOSie mu obroty zmniejszyło.

W sumie po przemyśleniu Performa tak źle na tle Freezera nie wypada.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, po głębszym zastanowieniu, wezmę Performę, głośniejszy od boxowego chłodzenia i tak raczej nie będzie. Tylko mam jeszcze jedno pytanie, czy opłaca się do niego dokupywać od razu dodatkowy wentylator, czy raczej nie da to większej korzyści? A jeśli tak, to SilentumPC Zephyr 120 będzie dobry?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w cenie to raptem 6zł, więc z dopłatą nie będzie problemu, ale jak mówisz, że dużej różnicy nie zrobi to chyba się wstrzymam, w oc jakiś rekordów nie zamierzam bić, więc parę stopni różnicy raczej nie zrobi, zawsze mogę go dokupić w przyszłości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...