Skocz do zawartości

Rozwiązany: Chłodzenie


Odd098

Polecane posty

Witam! No więc jak już kiedyś pisałem chłodzenie mojego komputera jest hmmm nie najwyższej klasy. chciałem wymienić obudowę na k58 jednak ostatecznie nie zrobiłem tego. Ostatnio trochę się nad tym zastanawiałem i doszedłem do wniosku, że nie ma sensu kupować wypasionej obudowy kosztem coolera bo i tak będzie głośno i gorąco. Jako, że sam nie miałem pomysłu co kupić żeby zmieścić się w budżecie i mieć porządne chłodzenie proszę Was o pomoc.

W skład zestawu muszą wchodzić:

obudowa

cooler na proca

pasta termo przewodząca

wentylatory (opcjonalnie)

coś czym można zmyć starą pastę

przejściówka do wentylatorów jeżeli będzie konieczna

Wszystko wolał bym kupić w jednym miejscu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym budżecie spokojnie wystarczy na K58 + przyzwoite chłodzenie.

http://sklep.hard-pc.pl/index.php?p1966,ob...-k58-dragonlord

http://sklep.hard-pc.pl/index.php?p5261,ch...an-cnps10x-flex

http://sklep.hard-pc.pl/index.php?p4640,we...ce-uctb12-120mm

Myślę że Flex do tego procka wystarczy. Ewentualnie możesz wziąć wentylator UCTB12P który ma automatycznie regulowane obroty (PWM). Dobrą pastę (STG-2) masz w zestawie. Starą pastę można wyczyścić mocnym alkoholem.

Z tego co widzę może zabraknąć gniazd wentylatorów na płycie głównej, więc warto na wszelki wypadek wziąć rozgałęziacz: http://sklep.hard-pc.pl/index.php?p4786,ro...tor-4pin-4x3pin

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow! Ty jesteś niesamowity! Mocnym alkoholem, a nie ma do tego jakiegoś specjalnego płynu? Będę potrzebował jakiejś przejściówki aby podłączyć wszystkie wentylatory? Trudno jest zamontować tego Flexa? Jak myślisz będzie dużo ciszej/chłodniej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są specjalne płyny, ale skoro alkoholem (np. spirytusem) da radę, to po co kasę wydawać? ;)

Z tego co się dopatrzyłem płyta 870-C45 ma jedno wejście na wentylator do obudowy (poprawcie mnie jak się mylę) a K58 ma dwa wentylatory w zestawie, więc bez przejściówki się nie obędzie.

Instrukcję zakładania Flexa masz na stronie Zalmana: http://www.zalman.com/eng/product/Product_Setup.asp?Idx=373 Przy czym nie jestem przekonany czy na pewno warto przyklejać to co pokazali, bo może być później problem ze zdjęciem backplate.

Myślę, że na pewno odczujesz różnicę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja. Już teraz chyba ostatnie pytania:

-Jest jakaś różnica w wydajności między wentylatorami UCTB12P a UCTB12?

-Do ilu stopni twoim zdaniem mniej więcej spadnie temperatura procesora (55-65 stopni w stresie)?

-Wiem, że pasta musi mieć czas na ''wygrzanie'' dlaczego tak jest i ile ten proces zajmuje (bo spotkałem się ze sprzecznymi opiniami)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- jest - UCTB12P ma wyższe maksymalne obroty. Ale różnicy to ogromnej nie zrobi, myślę że z 5C góra.

- ciężko dokładnie powiedzieć... na pewno jednak powinieneś odczuć sporą różnicę.

- dobre pytanie. Na pewno ładnych kilkadziesiąt godzin to zajmie. Zapewne coś w granicach 50-100h.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mnie naszło parę pytań:

-Na czym dokładniej polega to "wygrzewanie pasty"?

-Po raz pierwszy będę miał budę z zasilaczem montowanym na dole, zasilacz powinien być wentylatorem do góry czy do dołu?

-Jak dokładniej zdemontować stary cooler? Odczepiam zaczepy, podważam i tyle?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- poddawanie jej wpływowi temperatur. W skrócie - korzystanie z komputera. Mocne obciążanie procesora może ten proces przyśpieszyć.

- do dołu. Wtedy pobiera chłodne powietrza spoza obudowy. Jak zamontujesz wentylatorem do góry to będzie pobierać cieplejsze powietrze z obudowy, no i będzie zabierać powietrze karcie graficznej.

- dokładnie tak. Jeśli nie będzie chciał zejść (prawie na pewno się sklei z prockiem) to przed zdjęciem mocno rozgrzej procesor - albo jakimś programem, albo np. suszarką. Tylko nie ciągnij na siłę, bo jeszcze wyrwiesz procesor razem z chłodzeniem z socketu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego bym raczej nie chciał :tongue:. Na forum PurePc radzili jakiemuś gostkowi żeby rozgrzać, a potem spróbować podważyć nożem. BTW yojo2 na tamtym forum to ty? Udzielasz się na jakiś jeszcze forach?

-Wiem, że teoretycznie traci się gwarancję na proca po zamontowaniu innego coolera. Jak jest z płytą główną bo odkręcenie tego mocowania to chyba jest dosyć spora ingerencja w konstrukcje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na pewno lepiej podważyć nożem niż wyrwać procesor :) Inna sprawa że można sobie porysować procesor. Nie wiem na ile to byłby problem przy egzekwowaniu gwarancji.

Od płyty zapewne się traci gwarancję, ale... w jaki sposób ktoś by Ci miał coś udowodnić że majstrowałeś ;) Jeśli nie ma plomb ani innych rzeczy tego typu to śmiało można odkrecać.

Nick yojo2 jest na tyle rzadki, że jak mnie gdzieś znajdziesz to prawie na pewno będę ja. Mam konto na wielu forach, ale tylko na paru się w miarę aktywnie wypowiadam. Na purepc nie logowałem się od dawna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee sam nie wiem co powiedzieć... Ja przy komputerach stosuje tą zasadę, że jak coś nie pasuje/trzyma się za mocno to nigdy nie ciągnę na chama, jak na razie się sprawdza. Najbardziej wkurza mnie zawsze przy składaniu podłączanie panelu przedniego do płyty głównej :angry: wiesz jak jest z trudnością tego w k58?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno (chociaż potem pewnie i tak będę chciał o coś zapytać)

-Na wielu forach spotkałem się z opinią, że moja płyta ma nie najlepszą sekcję zasilania zwłaszcza ze względu na jej chłodzenie, a raczej jego brak co znacząco zwiększa ryzyko jej uszkodzenia w przypadku OC. Czy to prawda? Jeżeli tak to czy są jakieś radiatory na sekcję zasilania? Kurczę a pamiętam jak pisałeś, że warto dołożyć do lepszej...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę pytań na ich temat:

-Jak jest z ich montażem po prostu przyklejam w odpowiednie miejsce?

-Ile będę ich potrzebował?

-Czy dadzą one znaczącą ulgę sekcji zasilania?

-Twoim zdaniem opłaca się w nie inwestować?

-W opisie na allegro jest napisane, że służą do chłodzenia pamięci GPU czy to cos zmienia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- tak.

- ciężko dokładnie powiedzieć. W każdym razie musisz zakleić wszystkie te elementy:

beztytuu7.jpg

- trochę pomogą, ale też ogromnej różnicy pewnie nie zrobią. W sumie dużo nie kosztują, więc czemu by nie spróbować...

- jedna chwała, byleby się zmieściły (a właśnie - musiałbyś zmierzyć czy wejdą; pewnie tak, ale głowy nie dam). Możesz też poszukać jakichś wyższych radiatorów. Na szybko rzuciłem okiem na Allegro i znalazłem tylko niskie, wyższe by były bardziej użyteczne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK ale mierzeniem i poszukiwaniami się zajmę już jutro bo teraz mi się już nie chce. Jeżeli da to choć trochę to warto spróbować zwłaszcza, że nie mam kasy na nowe mobo.

Naklejenie tych radiatorów to już chyba jest jednoznaczne z pozbyciem się gwarancji?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie oleje te radiatory bo nie mam w planach OC większego niż do 3,6Ghz Bo niby po co mi więcej skoro moja grafa nie jest kręcona?

-Jak jest z porządkowaniem kabli w tej obudowie?

-Czy porządkowanie kabli ma w ogóle sens?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...