Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

bakier12

Zakup nowego dysku oraz instalacja systemu na nim

Polecane posty

Witam. Postanowiłem kupić dysk do mojego PC. Najlepszy dla mnie byłby o pojemności 500GB, więc znalazłem 2 modele warte uwagi mieszczące się w granicach mojego budżetu: Seagate 500GB oraz Samsung 500GB. Który z podanych jest według Was lepszy? Drugie pytanie: jak na takim "czystym" i pustym dysku zainstalować krok po kroku system? Dodam jeszcze, że mam dysk bodajże sprzed 5 lat - Seagate Barracuda 120GB, dokładnego nawy modelu nie znam. Czy mogą wystąpić jakieś problemy podczas montażu nowego dysku? Chodzi mi o to, czy wszystkie zworki i kabelki będą pasowały, czy po prostu muszę wymienić resztę podzespołów. Liczę na pomoc i pozdrawiam! :happy:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samsung jest bardzo dobry, szczerze go polecam :ok: Nie powinno być problemu z jego podpięciem - po prostu podłączasz do wejścia SATA na płycie i już (musisz mieć własny kabel, do dysku go nie dodają). Zworkami nie trzeba się bawić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli mam ten kabelek ze starego dysku (Seagate 120GB) sprzed 6 lat, ale jest to SATA, to chyba nie stwarza to żadnych problemów? Jeszcze jedno: podpinając ten kabelek nie muszę podpinać innych np. do zasilania?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno stwarzać jeśli nie chcesz mieć naraz podpiętych dwóch dysków. Oczywiście oprócz kabla SATA do dysku należy podpiąć zasilanie (zasilacz powinien mieć odpowiednią wtyczkę).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie myślałem nad dwoma dyskami, ale ten, który mam obecnie jest zbyt wolny do czegokolwiek więc jeden zwłaszcza tak pojemny w zupełności mi wystarczy. A czy przez ten kabelek nie będzie żadnych ograniczeń w prędkości przesyłu danych? I co z instalacją systemu na nim? Czym to się różni od instalacji na dysku, na którym już znajduje się jakiś system?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to jest kabel kompatybilny z SATA2 (a powinien być), to nie będzie problemów. Co do instalacji to za dużo różnic nie ma, kwestia tylko podzielenia go na partycje (możesz to zrobić podczas instalacji).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy, że mój aktualny dysk jest SATA, czyli kabel łączący go z płytą główną też jest SATA? Jeśli na płycie głównej mam wejście SATA, to znaczy że od nowego dysku również będę musiał podpiąć kabel SATA? Czy wtedy będzie jakaś różnica w prędkości przepływu danych?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy, że mój aktualny dysk jest SATA, czyli kabel łączący go z płytą główną też jest SATA?
Niekoniecznie - może być też SATA2. I pewnie jest, bo Twoja płyta główna ma złącza SATA2, więc jeśli używasz kabla który był do niej dołączony to jest on SATA2.
Czy wtedy będzie jakaś różnica w prędkości przepływu danych?
Różnica w stosunku do...?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o różnicę między SATA a SATA2. Ale jeszcze poczytam w instrukcji płyty głównej i zobaczę wszystkie kable. Dziękuję za pomoc, jutro zamówię dysk i potem, jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy, napiszę. Pozdrawiam! :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...