Skocz do zawartości

Porco Rosso


Shaker

Polecane posty

Porco Rosso
???; Kurenai no Buta

10438.jpg

Producent
Studio Ghibli(1992)

Gatunek
komedia, przygoda

Fabuła

Film wyszedł spod ręki Hayao Miyazakiego, czyli twórcy takich wspaniałych filmów, jak ,,Mój sąsiad Totoro" czy ,, Laputa - podniebny zamek". Czy i on może nas czymś zaskoczyć?

Przedstawiona jest tu historia Włoskiego pilota, który po bitwie powietrznej, w której stracił wszystkich przyjaciół pilotów, a sam ledwo uszedł z życiem, zdezerterował z wojska(miejsce akcji Włochy lata 30. XX wieku). Stał się najemnikiem do wynajęcia walczącym między innymi z podniebnymi piratami, którzy napadają na nieostrożne statki. Nic nie byłoby w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że tytułowy Porco Rosso wygląda, jak świnia z wąsami. Przyczynił się do tego najprawdopodobniej, jakiś urok, lecz nawet sam głowny bohater nie wie, jak się go pozbyć.
Porco jest wspaniałym pilotem i dobrym człowiekiem(czy raczej ,,świnią"), dzięki czemu zdobył sobie uznanie wielu osób, w tym pięknej Giny. Owdowiała 3 razy (3 pilotów) nie pozbawiona wyjątkowego uroku właścicielka baru dla pilotów i nie tylko, czuje coś do niego, lecz on jakby tego nie zauważa.
Czego więcej może chcieć samotny najemnik cieszący się wolnością i mieszkający na ukrytej przed innymi lagunie?


Komentarz:

Nie muszę chyba mówić, że to kolejny wspaniały film Hayao Miyazakiego. Mamy tu pełną ciekawych sytuacji przygodę. Masę humorystycznych akcentów i interesującą fabułę.
Sama osoba głównego bohatera wywołuje uśmiech na twarzy. Świnia? Pewnie wielu z was przypomina się tutaj piosenka o tytule ,,Facet to świnia" ;] Film nie zebrał, aż nadto wysokich not, choć nie wiem dlaczego. Może nie spodobał im się wygląd głównego bohatera. Jednak bez niego ten film nie byłby taki wyjątkowy.
Przechodząc do spraw technicznych. Dialogi były przemyślane i w wielu momentach można było się naprawdę pośmiać. Czasami pojawiały się komentarze wygłaszane nie tylko przez głównego bohatera, lecz także tych pobocznych ze słowem, które idealnie opisuje tytułową postać. Dla przykładu: ,,No nie bądź świnia...".
Animacje były bardzo dobrze zrobione, a kreska trochę blada, jednakże i tu nie zabrakło szczegółów. Jeden z niewielu filmów, który według mnie może się cieszyć wysoką oceną.
Ogółem 10/10... bo od siebie nie mam nic do zarzucenia :smile:

PS. Dla ciekawskich: Porco Rosso znaczy Purpurowa świnia ;]
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Porco Rosso to niespodziewany faworyt tegorocznego multikinowego przeglądu anime. Razem z kumplami byliśmy zdziwieni jakim cudem nie znamy jeszcze tego tytułu. Przyznam szczerze - pośród mojej listy PTW Świnia miał dosyć niski priorytet. Fabuła jest bardzo ciekawa, realia pomimo, że wzorowane na historycznych, są jak to przystało na produkcję Ghibli, bajeczne. Na osobny akapit (ale nie chce mi się robić akapitów) zasługuje sam główny bohater - dawno nie widziałem tak przekonującej i dojrzałej postaci. Pełen dystansu do samego siebie i lisiej przebiegłości, inteligentny prosiak prezentuje same zalety swoją osobowością. Nadrabia wygląd charakterem i strzela ripostami równie celnie co karabinem swojego hydroplanu. Anime jako całość oceniam na 9+ - świetna historia, zapewniająca tony dobrej rozrywki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...