Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

hohen95

Phenom II x4 955 BE do ilu podkręcić

Polecane posty

Witam,

Mam problem i w związku z tym pytanie: Ile mam podkręcić mój procesor, aby pracował jak najwydajniej. Mój zestaw:

PROCESOR: AMD PHENOM II X4 955 QUAD CORE AM3,125W BE (HDZ955FBGMBOX)

CHŁODZENIE CPU: Zalman CNPS10X Flex + SilentiumPC Sigma

KARTA GRAFICZNA: SAPPHIRE TECHNOLOGY RADEON HD 5850 VAPOR-X

PŁYTA GŁÓWNA: Gigabyte GA-MA770T-UD3

DYSK: Samsung F3 HD103SJ 1TB 7200 32MB SATA

RAM: 2x Good Ram DDR3 2048MB PC1333 CL9 (GR1333D364L9/2G)- RAM x 2

ZASILACZ: OCZ ModXStream Pro 500W 80+ modular SLI PSU

NAPĘD: LG SuperMulti SATA DVD+/-R22x,DVD+RW8x,DVD+R DL 16x,SecurDisc (GH22NS50 RBBB)

OBUDOWA Aerocool PGS Strike-X

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam :

Mateusz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytalem chyba wszystkie artykuly napisane przez Ciebie. Tak wiec czy po przekroczeniu 3,8 moj procesor nie stanie sie mniej wydajny?? Z tego co czytalem w innym temacie, tak wlasnie bylo. Przepraszm za btak polskich znakow, ale pisze na komorce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytalem chyba wszystkie artykuly napisane przez Ciebie.

Nie trzeba było, wystarczył by ten jeden :wink: .

Gi3rku, zamiast cieszyć się z nowego fana, piszesz takie rzeczy?!-org

Tak wiec czy po przekroczeniu 3,8 moj procesor nie stanie sie mniej wydajny?? Z tego co czytalem w innym temacie, tak wlasnie bylo.

Tak czasem bywa, że w pewnym momencie wyniki zamiast się polepszać - pogarszają się. Zazwyczaj wynika to z tego, że procesor nie jest do końca stabilny. Aby ustalić, gdzie i kiedy to się dzieje, po sprawdzeniu stabilności testuj np. w 3DMarku, zapisuj wyniki i potem porównuj. Oczywiście nie musisz tego robić od 3,3GHz, wystarczy od 3,6GHz wzwyż.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie, mozna ja podkrecic. Od siebie polecam program MSI Afterburner. W tym programie podnosisz taktowania rdzenia karty o male wartosci i na biezaco sprawdzasz jej stabilnosc. Po podkreceniu rdzenia do zadanej wartosci mozesz nieco podgonic pamieci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok wszystko rozumiem, no i to by bylo na tyle :) moze tylko jeszve 1 malutka sprawa, wiem ze nie w temacie ale to pewnie prosta sprawa: Mam Tp-Linka tl-wn721n instalujac ciagle mam tylko skrot QSS na pulpicie, w kazdym razie wybierajac automatyczne wybieranie roitera ostatecznie nie chce sie polaczyc, instalujac odbiornik taty (pentagrama) w instaluje przejrzysty program w ktorym wybieram router, wpisuje haslo-lacze sie i juz. Jest jakas latwa przyczyna tego incydentu (z tplinkiem) i jego rozwiazanie??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jako że bardzo boję się o swój komputer, nawet po przestudiowaniu poradnika Gi3rka, proszę Was o pomoc. Podam Screen mojego BIOS'A. Proszę o napisanie mi wartości jakie mają się w nim znaleźć. Z góry bardzo dziękuję, a opis całego zestawu znajduje się w mojej sygnaturce. zdjcie0124l.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale postaram się pomóc ;) Miej na uwadze, że nie podkręcałem nigdy na platformie AM3 - opieram się na tym co napisał Gi3r3k i tym co mi wpadło w oko na różnego rodzaju forach.

Na początek trzeba dać napięcia na sztywno. DRAM Voltage na 1,5V, NB Voltage na 1,2V, CPU NB VID na 1,35V i CPU Voltage na 1,35V. Sprawdź czy będzie tak stabilne, jak nie to zwiększ napięcia CPU NB i CPU o najniższy możliwy stopień. Powtarzać do skutku.

Następnie ustaw Clock Ratio na 16,5x i sprawdź stabilność. Jak stabilne to zwiększasz mnożnik o kolejne 0,5x, jak nie to zwiększasz o najniższy możliwy stopień napięcie CPU NB i CPU. Powtarzać do skutku.

W przypadku CPU NB i CPU nie przekraczałbym 1,4V. Z tego co wiem mniej więcej tyle wynosi rozsądna granica.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co od razu zmieniać napięcia? Do początkowego OC nie trzeba tego robić. Lepiej robić to IMO w miarę potrzeby.

To, że nie potrafisz nawet po przeczytaniu kilku poradników sobie poradzić, znaczy, że są źle napisane, nie martw się, też tak miałem, do niczego się nie przydają. Trzeba po prostu samemu zaliczyć parę resetów zworką CLR CMOS i później jest się mądrzejszym o doświadczenia ;)

Może i metoda na mnożnik jest szybsza to stabilniej jest podkręcać za pomocą szyny CPU Freq.

Zasada: CPU NB Freq. i HT Link Freq. nigdy nie powinna przekraczać 2000 (10*CPU Freq. czyli 200 = 2000) dlatego w tej opcji zmniejszamy mnożnik np. na x8. Bo gdy będziesz podkręcał CPU Freq. czyli 210,220 itd. to wychodziło by już 210*10=2100. Rozumiesz? Trzeba tego pilnować w czasie OC.

CPU Host Clock Control daj na Manual

PCIE Clock na 100

HT Link Freq. jak już pisałem może być na x8

Następnie podobnie jak w zasadzie powyżej zmniejszamy mnożnik pamięci:

Set Memory Clock na Manual

Memory Clock x5,33

Aby usztywnić napięcia w System Voltage Control ustaw Manual i CPU Voltage Control ustaw na początek 1,400V czyli Normal CPU Voltage, gdyby komputer przestał być stabilny można podbić o najmniejszą wartość.

Dając te ustawienia i CPU Freq. na 210 otrzymasz CPU Clock Ratio czyli mnożnik 16 * CPU Freq. które dałeś 210 = 3360 MHz. Podkręcanie podlega na podwyższaniu tego CPU Freq i badaniu stabilności PC. Polecam OCCT.

Opcja CPU OCCT, test type możesz dać Własne, czas min 30minut, i priorytet Wysoki. Jak PC przejdzie test podwiększ CPU Freq i też test. Patrz bacznie na temperatury.

Gdyby coś poszło nie tak poszukaj zworki CLR CMOS (koło baterii), zresetuj bios złączając np. śrubokrętem krańcówki i wszystko będzie ok. Mam nadzieję, że napisałem wszystko i w miarę zrozumiale ;) pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie wiadomo co płyta główna zacznie wyczyniać z napięciami podczas podkręcania. Bezpieczniej jest je ustawić na sztywno. :)

Jak ja zobaczyłem co mój Asus P7P55D-E wyrabia z napięciami bez OC to się za głowę złapałem i od razu ustawiłem na sztywno :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...