Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

LittlePony

Wymiana części - zwiększenie mocy!

Polecane posty

Witam,

aktualnie posiadam:

Intel Dual-Core 6300 2,8 Ghz

2 GB RAM

GeForce 8600 GTS 256mb

Płyta główna: Asus P5B

Do wydania: 1000zł

Chciałbym wymienić jakieś elementy komputera, zależy mi na większej wydajności.

Na pierwszy ogień pójdzie z pewnością karta graficzna. Nie jestem pewien czy da się to zrobić bez zmiany płyty głównej (kompatybilność nowszych kart i starszej płyty). Chciałbym też wiedzieć czy aktualny procesor nie będzie bardzo ograniczał mocy nowszych kart.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz zasilacz? (marka, model, moc)

Generalnie ten procesor lata śwetności ma za sobą i nie ma siły, by podołał grafice za 1000zł. Można by pomyśleć o jego wymianie. Na Allegro za ~300zł powinno się udać znaleźć Q6600 - czterordzeniowy procesor, który się dość dobrze trzyma do tej pory ;) Na pewno da sporego kopa. Przy okazji przydałoby się go podkręcić, choćby do 3GHz. Wtedy możemy pomyśleć o grafice.

Zostaje ok. 700zł (zakładając, że nie trzeba zmienić zasilacza). Za tyle powinno się udać znaleźć HD6870 - wydajną kartę ze stajni AMD. nVidia w zasadzie nie ma konkurencyjnej katy, która by ofeowała choćby porownywalną wydajność w tej cenie (GTX460 1GB jest wolniejszy o ok. 10-15%, a GTX470 jest odczuwalnie droższy). Chyba, że w gre wchodzą karty używane - wtedy mooooże by się udało znaleźć GTX470 w tym budżecie. O ile domyślnie ta karta jest tylko minimalnie wydajniejsza od HD6870, to możliwościami podkręcania ją po prostu rozkłada na łopatki. Wydajność można w ten sposób zwiekszyć o 20-25%! Cena tego jest taka, że karta pobiea więcej prądu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz: Logic 400W (wymieniony na szybko z powodu awarii starego)

Generalnie 1000zł nie miało iść z założenia tylko na grafike. Q6600 - jego ceny na allegro to 400-500zł (nie używane).

HD 6870 ciężko znaleźć za mniej niż 600zł więc trochę przekraczamy budżet.

Zastanawiam się nad czymś takim:

HD 5770 (~500zł)

Q6600 (~400zł) - jak procek wypada w porównaniu z Q9300?

I mam też pytanie dot. zmiany procesora. Czy konieczny będzie update BIOSu czy coś takiego po wymianie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie zasilacz do wymiany, jeśli nie? Spali się wszystko, co wsadzisz do komputera. Przykładowy zasilacz z dużym zapasem mocy - KLIK

Q6600 jest szybkim czterordzeniowcem w dobrej cenie - KLIK, TUTAJ masz jeszcze BOXowy cooler, którego brakuje przy pierwszym linku, a nie wiem, czy posiadasz cooler do tego PDC6300.

Pozostaje Ci 500-600 zł jeszcze, które chyba powinno się spożytkować na TEGO GTXa, ewentualnie możesz dołożyć jeszcze do tamtego HD6870 od Yoja. Wyszedłem chyba trochę ponad budżet, ale wg mnie się naprawdę opłaca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz: Logic 400W (wymieniony na szybko z powodu awarii starego)
Kategorycznie do wymiany, chyba że chcesz spalić sprzęt. Może być ten co podał Masanohashi.
Generalnie 1000zł nie miało iść z założenia tylko na grafike. Q6600 - jego ceny na allegro to 400-500zł (nie używane).
Pod uwagę bierzemy tylko używki, inaczej zakup się totalnie nie opłaca... choć faktycznie coś podrożały :/
HD 5770 (~500zł)

Q6600 (~400zł) - jak procek wypada w porównaniu z Q9300?

Q9300 jest wydajnościowo podobny, ale mniej się grzeje i lepiej podkręca. Niemniej nie przeznaczałbym więcej niż te 300-400zł na procesor. Pakowanie dużej kasy w LGA775 to niezbyt opłacalna inwestycja.

A co byś myślał o sprzedaży procka, RAMu i płyty głównej, i zakupie nowych podzespołów od AMD? AMD ma znacznie tansze części niż Intel na LGA775. Płyta główna ~200zł, RAM ~80zł, procesor 4rdzeniowy ~340zł (wydajnościowo na poziomie Q6600/Q9300). Myślę, że to by się mogło opłacić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sprzedaż aktualnie się nie decyduję, jestem zdecydowany na zakup Q6600.

Co do karty graficznej w tym przedziale cenowym najlepiej chyba klasuje się HD 5770.

Więc chciałbym uzyskać potwierdzenie czy to wszystko będzie się sprawdzać (kompatybilność z płytą główną) i czy jest to dobry wybór?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wybór to pojęcie względne bo mimo wszystko wg mnie lepiej byłoby przejść na AM3 (tym bardziej że sprzedaż aktualnego proca, mobo i RAMu w zasadzie powinny prawie sfinansować zakup nowego mobo i RAMu), niemniej na pewno uzyskasz spory przyrost wydajności. Rozważ też możliwość dorzucenia do karty graficznej GeForce GTX460 768MB, która jest zauważalnie wydajniejsza od HD5770 (ok. 15-20% różnicy).

Wszystko powinno działać bezproblemowo, zwróć tylko uwagę jaki masz BIOS. Q6600 B3 jest obsługiwany od BIOSu 0609, a Q6600 G0 od 1405.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...