Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

barok1992

Karta graficzna ~1100zł

Polecane posty

Witam.

Ostatnio "przypalił" mi się GF 9800GTX OC[firmowe] od Evgi i przyszła pora na wymianę karty. Generalnie byłem nastawiony na Radeona 6950, ale w tej cenie widziałem tylko modele referencyjne, które grzeją się bardziej niż GF GTX560Ti. I tutaj się zaczął problem... Ciągle jestem w "kole" edukacyjnym [technikum] i kasy nie zarabiam, więc mój limit to MAX 1100zł. Korzystam z programów do obróbki grafiki/filmów oraz C++ i lubię pograć czasem w gry[Dragon Age, League of Legends, COD, LotR, GTA, ...],ale mam zamiar grać też w gry,które wyjdą.

Żeby przybliżyć Wam moją konfigurację oto ona:

Asus P5-e

Zasilacz Corsair HX 620W

Intel E8400@3.0GHz [stock] z chłodzeniem Scythe Mugen

2x2GB DDR2 1066MHz

System Windows 7 Professional 64-bit

Monitor HP 22" [natywna rozdzielczość 1650x1080]

Zastanawiam się nad GF GTX560Ti SOC od Gigabyte lub Radkiem 6950 [z tego co widziałem u nas są dostępne póki co 1GB, a do końca ferii chciałbym, aby komp był już sprawny ]. W cenie do 1100zł radki są tylko referencyjne i w tej kwestii mam dylemat. Są duże szanse, że da się zrobić 6950@6970[i stracić gwarancję? ;/ ], ale przez to wzrośnie temperatura [i chyba zużycie prądu trochę przekroczy 560SOC], a nie chciałbym, aby mi się sfajczyła [2 już tak poszły..] karta graficzna. Za GTX560 SOC przemawia ręczna selekcja układów, bardzo wydajne i ciche chłodzenie, lepsza sekcja zasilania i...CUDA/PhysX, lecz podkręcony Radek prawdopodobnie trochę wyprzedzi SOC'a, ale czy uzasadnione są moje obawy odnośnie temperatur i gorszej jakości wykonania PCB i sekcji zasilania?

Zrobiłem sobie takie małe pro/contra obu kart i wychodzi coś takiego:

GF560 SOC:

+ręczna selekcja, bardzo wydajne i ciche chłodzenie

+duży,fabryczny i stabilny OC, po którym bywa lepszy niż GTX570 i 6970

+lepsza obsługa programów (PhysX,CUDA, z tego co wiem najnowszy Photoshop jest wspomagany przez GF'y)

*fajny programik GuruOC jako bonus

-większy pobór prądu od 6950 (a chyba nawet 6970)

Radeon 6950:

+lepsza niż standardowy GTX560Ti o jakieś ~5-10%

+mniejszy pobór prądu

+więcej różnorodnych złącz [akurat póki co dla mnie to nie ma znaczenia]

*MOŻE zostać odblokowany do 6970; odnośnie testu - byłbym wdzięczny jeśli by ktoś podał test 6950 po OC vs GTX560Ti po OC

*/-referencyjna konstrukcja

-w stresie temperatura rdzenia samego 6950 bez odblokowania grzeje się o ~15-20oC więcej niż mocno podkręcony GTX560Ti

Wiem, że moje obawy może są trochę bezzasadne, ale zawsze rozważnie wydaję każdą złotówkę. W przeszłości 2 spalone karty to były...GF'y [Riva TNT2 spaliła się całkowicie, a w moim 9800GTX pamięci szlak trafił], a stary Radeon 9600SE, obecnie u mamy w kompie, z którego piszę, działa do dzisiaj...

Czy lepsze wsparcie NV dla programów, wydajniejsze chłodzenie i komponenty UltraDurable w Gigabyte GTX560SOC oraz wydajniejsze działanie w DX11 na starcie nie będą lepszym wyjściem? Podejrzewam, że wydajność GTX'a może dzięki sterownikom ulec poprawie, bo to jest mimo wszystko świeża karta,a z tym 6950 z 2GB GDDR5 jest tak, że przegrywa ze swoją wersją 1GB(pewnie w tych testach 1GB GDDR wystarczał aż zanadto i to jest przyczyna].

Jeśli trochę mieszam to sorki, ale na zagranicznych serwisach o ile zwykłego GTXa560 nie polecają, to już wersja SOC od Gigabyte dostaje same pochwały i rekomendacje, dlatego mam mały mętlik w głowie [zapewne nie tylko ja :tongue: ]

Jeśli ktoś [wyłączając zielone/czerwone kontrolki fanowskie :wink: ] obiektywnie mógłby rozstrzygnąć moje wahania lub zaoferować inna kartę, to będę wdzięczny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz sam podkręcać karty to GTX560 SOC wydaje się najbardziej rozsądną propozycją. http://pclab.pl/art44563-9.html jak widać spokojnie może konkurować z 6970. Niestety karta jest tak wykręcona, że sam już wiele jej nie podkręcisz dodatkowo.

No chyba, że nie boisz się odblokować 6950... (wiąże się to z utratą gwarancji i zwiększoną możliwością uszkodzenia karty) Po odblokowaniu ma pełną wydajność 6970 i się niewiele gorzej podkręca. Spokojnie więc po podkręceniu da radę SOCowi od Gigabajta. Jako że pewnie tylko referenty się odblokowują to w tej sytuacji bierz najtańszą kartę.

A tak w ogóle to chyba EVGA daje 10 lat gwarancji?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że nie ma sensu pchać tutaj tak mocnej karty, gdyż będzie ja blokował procesor [który i tak trzeba by podkręcić]. Proponuję kupić GTX 460 lub HD6850 [poniżej 650 zł], a resztę pieniędzy sobie zostawić i ew. zbierać na nową platformę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle to chyba EVGA daje 10 lat gwarancji?

Niby daje, ale kompa dostałem niejako prezent i obudowa była najeżona plombami i nie miałem dostępu żeby spisać to co potrzebne do przedłużenia gwarancji :P

Odnośnie modowania bym się nie bał, tylko z racji tego, że 2/3 karty graficzne nawaliły z powodu ciepła, to chyba jednak wezmę SOC'a. Jest tak podkręcony, że z tego układu na powietrzu dużo więcej wycisnąć się chyba nie da bez zmiany napięć, a 3-letnia gwarancja to też miła kwestia [raz na jakieś 3-4 lata coś się zwykle w kompie modernizuje, więc 3 lata gwary na karcie, która bez grzebania rywalizuje z kartami droższymi o ~300-500zł to jest coś :tongue:].

Tego posta piszę z kompa z leciwym ATI 9600SE, z którym nie miałem problemów, mimo, że referencyjny, ale jednak jakościowo oferta Gigabyte w tej cenie przebija stockowe 6950 i jakością [ręczna selekcja, komponenty o przedłużonej żywotności...] i ceną. Na większy pobór prądu w sumie można przymknąć oko, bo zmodowany Radzio i tak by brał więcej,a przy wyższej temp. pracy niż SOC, ten drugi może mi dłużej posłużyć ;>

Myślę, że Twój post utwierdził mnie w tym, że jeśli chce się mieć gwarancję, wydajny układ i spokojny żywot karty, to SOC jest "rozsądną propozycją" :wink:

//Odnośnie posta darktangram:

"Wydaje mi się, że nie ma sensu pchać tutaj tak mocnej karty, gdyż będzie ja blokował procesor [który i tak trzeba by podkręcić]. "

Procka i tak już mam po gwarancji, więc mógłbym go podkręcić, a stoi na nim Mugen, więc nie byłoby źle. Tylko pytanie - czy i na ile będzie mnie ograniczał procek przy 560-tce? Do ilu procka bym musiał podkręcić, bo z tego co wiem @3,6GHz wchodzi spokojnie na powietrzu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś wg mnie pocisnąć ten procesor do maksimum możliwości... czyli ~4GHz.

Fakt, nie pomyślałem o procesorze... W sumie może niegłupim pomysłem byłoby wymienić i procka i kartę. Q6600 dostałbyś na allegro za ~300zł, może by się jeszcze gdzieś udało znaleźć GTX470 w tej cenie i byłaby gitara.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...